REKLAMA
PIT 2023

Słowacja. Rząd premiera Ficy nie będzie zwiększać wydatków na obronność

2023-11-13 15:24
publikacja
2023-11-13 15:24

Gabinet koalicyjny Roberta Ficy przyjął w poniedziałek program, z którym premier wystąpi do posłów o udzielenie mu wotum zaufania. Między innymi stwierdzono, że ważne cele krajowe nie pozwolą na dalsze zwiększanie wydatków na obronność. Zadeklarowano, że rząd będzie wspierać zabiegi w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Słowacja. Rząd premiera Ficy nie będzie zwiększać wydatków na obronność
Słowacja. Rząd premiera Ficy nie będzie zwiększać wydatków na obronność
fot. Francois Lenoir / / FORUM

Rozwiązania ws. Ukrainy mają być zgodne z zasadami prawa międzynarodowego, w tym niezależnością, suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Zwrócono także uwagę na jej naturalne prawo do samoobrony. W deklaracji powtórzono brak zgody na rządową pomoc wojskową dla Ukrainy.

W deklaracji jest mowa o ochronie granic, która jest priorytetem. W tej sprawie rząd Ficy chce współpracować z sąsiadami i sprzeciwia się wprowadzeniu kwot migracyjnych. Zapisano sprzeciw wobec przeniesienia kompetencji z państw członkowskich na instytucje unijne, jak również wobec planów odejścia od prawa weta w Radzie UE.

Zwrócono uwagę, że ważne krajowe cele społeczno-gospodarcze nie pozwolą nowemu słowackiemu rządowi na dalsze zwiększanie wydatków na obronność. Dotąd słowaccy politycy deklarowali osiągniecie w 2024 r. wydatków na obronę w wysokości 2 proc. PKB. W 2023 budżet przewidywał 1,9 proc.

Według deklaracji rząd chce zwrócić uwagę na narodową samoocenę, wzmocnienie suwerenności, zdrowego patriotyzmu, szacunku dla symboli państwowych, tradycji narodowych i kulturowych. Gabinet chce zwiększyć liczbę nadawanych przez radio godzin słowackiej muzyki.

Zgodnie z konstytucją Słowacji premier Fico ma czas do 25 listopada na przedstawienie w parlamencie programowej deklaracji rządu i na uzyskanie wotum zaufania posłów.

Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Słowacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki