Słowacja: II tura wyborów prezydenckich

Na Słowacji rozpoczęła się rano  druga, decydująca tura wyborów prezydenckich. O fotel na 5-letnią kadencję walczy dwoje kandydatów: urzędujący prezydent Ivan Gaszparovicz, popierany przez dwa najsilniejsze ugrupowania lewicowego rządu premiera Roberta Fico i wiceprzewodnicząca opozycyjnej liberalno-prawicowej Unii Chrześciańsko-Demokratycznej (SDKU) Iveta Radiczova. Szanse obojga kandydatów są wyrównane.        

Wybory są uważane za próbę sił między lewicową koalicją a liberalno-prawicową opozycją byłego premiera Mikulasza Dzurindy.         

W pierwszej turze 21 marca doszło do sensacji. Popierany przez rząd i publiczne media Ivan Gaszparovicz uzyskał zaledwie 46 procent głosów. Radicova, której nie dawano zbyt wielu szans, otrzymała aż 38 procent. Ponieważ do urn poszło tylko 43 procent uprawnionych, każdy z kandydatów starał się przed drugą rundą zmobilizować ponad dwa miliony niezdecydowanych.       

Niezależnie od tego, kto wygra słowackie wybory, i tak zakończą się one precedensowo. Albo urzędujący prezydent zostanie po raz pierwszy w historii niepodległego państwa wybrany na drugą kadencję albo prezydentem zostanie kobieta.     

Nieoficjalne wyniki zostaną ogłoszone w nocy, oficjalne - jutro po południu. 
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj