REKLAMA

Słoneczne mieszkanie sprzedasz o dwa miesiące szybciej

2013-02-25 15:27
publikacja
2013-02-25 15:27

Najtrudniej sprzedać mieszkanie, którego okna wychodzą jedynie na północ. Mniejsze nasłonecznienie w przypadku takich nieruchomości jest powszechnie uznawane za wadę. Potencjalni nabywcy wolą ponadto, aby słońce witało ich rano, a nie po powrocie z pracy.


Większość użytkowników Facebooka, którzy wzięli udział w badaniu Home Brokera, woli, aby w ich pokoju dziennym słonecznie było rano. W badaniu wzięło udział prawie 63 tys. osób, z czego 37,4 tys. wybrała poranek (60% badanych), a 25,4 tys. postawiło na wieczór. Preferencje te mają spory wpływ na wybór mieszkania przez potencjalnych nabywców - pokazują dane o transakcjach mieszkaniami używanymi zawartymi przez Home Brokera i Lions House w ostatnich 12 miesiącach.


Charakterystyka transakcji mieszkaniami używanymi na 15 największych rynkach w ostatnich 12 mc

Kierunek świata

Lokale z oknami wychodzącymi tylko w jednym kierunku

liczba dni potrzebna na sprzedaż

średnia wartość

wynik negocjacji

udział w ogólnej liczbie transakcji

Wschód

97,4

205 881 zł

-4,2%

31,4%

Zachód

116,7

193 339 zł

-5,0%

29,3%

Północ

154,9

193 736 zł

-5,3%

7,1%

Południe

135,8

185 782 zł

-5,3%

32,1%

Średnia ważona

119,3

194 876 zł

-4,9%

-

Wschód najdroższy i najszybszy


Zawężając obszar analizy do 15 największych miast i biorąc pod uwagę jedynie lokale z oknami wychodzącymi na jedną stronę świata, to okazałoby się, że najłatwiej znaleźć nabywcę na mieszkanie zorientowane na wschód. Na sprzedaż takiej nieruchomości w ostatnich 12 miesiącach potrzeba było przeciętnie 97 dni. Dla porównania, w przypadku lokali z oknami na zachód było to prawie 117 dni, a więc niespełna trzy tygodnie dłużej. Kierunek świata ma też znaczenie dla wartości nieruchomości i wyniku negocjacji. Mieszkania z oknami wychodzącymi na wschód osiągnęły przeciętną cenę na poziomie 205,9 tys. zł. To o 12,5 tys. zł więcej niż w przypadku lokali z oknami na zachód. Natomiast średnia obniżka ceny osiągnięta w wyniku negocjacji wyniosła odpowiednio 4,2% dla mieszkań zorientowanych na wschód i 5% w przypadku tych z oknami na zachód.

Problematyczna północ


W najgorszej sytuacji są właściciele mieszkań, których okna są skierowane na północ. Są to nieruchomości najmniej słoneczne, co jest uznawane przez nabywców za wadę. Biorąc pod uwagę bardziej obiektywne aspekty, należy zauważyć, że mieszkanie z oknami wychodzącymi na północ może być droższe w utrzymaniu (mniej promieni słonecznych trafia do mieszkania, co wymaga większych nakładów na ogrzewanie). Z drugiej strony latem, podczas największych upałów, w lokalu takim temperatura powinna być niższa. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkania z oknami wychodzącymi na północ stanowiły jedynie 7,1% transakcji zawartych w ostatnich 12 miesiącach w badanym segmencie rynku. Te zwrócone w pozostałych kierunkach cieszyły się przeważnie przynajmniej czterokrotnie większym powodzeniem w oczach nabywców, osiągając udział w rynku na poziomie od 29,3% (zachód) do 32,1% (południe).

Pokłosiem mniejszego popytu na lokale gorzej nasłonecznione jest trudność z ich sprzedażą. Dane Home Broker i Lions House sugerują, że od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu, do podpisania ostatecznej umowy mijało w tym wypadku 155 dni. To o 19 dni dłużej niż w przypadku mieszkań z oknami skierowanymi na południe i aż 57,5 dni dłużej niż w przypadku lokali z oknami zwróconymi na wschód.

Bartosz Turek

Analityk rynku nieruchomości

Home Broker


Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~J.W. Construction
Bardzo ciekawy artykuł! Ludzie z pewnością zawsze będą uważać nasłonecznienie mieszkania za bardzo istotny aspekt brany pod uwagę w czasie zakupu swojego własnego lokalu. Nie tylko obniża to koszty ogrzania mieszkania w okresie zimowym, ale i umila użytkowanie lokalu - po prostu przyjemniej się mieszka!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki