REKLAMA

Śledztwo dot. majątku Kwaśniewskich ma zostać przedłużone

2018-10-24 01:04
publikacja
2018-10-24 01:04

Śledztwo dot. domu w Kazimierzu Dolnym, który mieli kupić Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, nie zakończy się przed wyznaczonym terminem. Śledczy złożą wniosek o przedłużenie postępowania ze względu na rozległą analizę rachunków bankowych - wynika z informacji tygodnika "Gazeta Polska".

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Tygodnik podaje, że do tej pory w związku ze sprawą tzw. willi Kwaśniewskich przesłuchano ponad 50 osób i przeanalizowano kilkaset rachunków bankowych, a na przejrzenie czekają następne. "Dotychczasowe ustalenia pokazują ogromną skalę przeprowadzonych operacji finansowych" czytamy.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski powiedział "GP", że postępowanie prowadzone jest "w sprawie" i nie wydano w nim postanowienia o przedstawieniu zarzutów. "Według śledczych na obecnym etapie postępowania nie wiadomo, kiedy zostaną przesłuchani Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy" dodaje tygodnik.

"GP" ustaliła, że obecnie prokuratura bada m.in. operacje finansowe, których dokonano na różnych rachunkach bankowych, w tym znajomych i współpracowników Kwaśniewskich.

"Potwierdzam, że w toku postępowania są badane przepływy środków finansowych na kilkudziesięciu rachunkach bankowych prowadzonych na rzecz osób pozostających w zainteresowaniu śledztwa" powiedział Łubniewski cytowany w tygodniku. "Ze względu na ilość i zakres poddawanych analizie informacji obecnie nie sposób precyzyjnie określić ostatecznego terminu opracowania analizy kryminalnej" dodał.

Według informacji "GP" prokuratura, badając konta bankowe, chce ustalić dokładny obrót pieniędzmi i sprawdzić, czy poprzez te operacje finansowe nie doszło do tzw. prania brudnych pieniędzy. "Postępowanie jest bowiem prowadzone w sprawie +uchylania się ustalonych osób zobowiązanych od opodatkowania oraz podejmowania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych+. Czyli dotyczy ono prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa" czytamy.

Tygodnik przypomina, że śledztwo w sprawie tzw. "willi Kwaśniewskich" ponownie podjęto w grudniu w 2016 r., a przedłużone zostało w maju tego roku. "Pierwsze postępowanie zostało wszczęte 11 lat temu. Prokuratura rozpoczęła wówczas śledztwo, które miało wykazać legalność posiadanego przez Kwaśniewskich majątku. Prokuratorzy sprawdzili, jak zakupione były domy w Wilanowie i Kazimierzu Dolnym oraz inne nieruchomości byłej pary prezydenckiej" czytamy w "GP".(PAP)

agzi/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
antonicaracal
A kiedy śledztwo w sprawie willi rodziny Jarka ?
karbinadel
A kiedy śledztwo w sprawie zakupu nieruchomości na słupy Mateusza?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki