Sławomir Nowak ustąpił ze stanowiska p.o. szefa Ukrawtodoru

Sławomir Nowak, p.o. szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor, podał się do dymisji. Polak poinformował o tym we wtorek w sieciach społecznościowych. Oświadczył także, iż otrzymał nową propozycję pracy na Ukrainie.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

„Jeszcze kilka tygodni temu w związku z zakończeniem 3-letniej kadencji, nową propozycją (pracy), którą otrzymałem oraz planami osobistymi podjąłem decyzję o zakończeniu swojej pracy na stanowisku szefa Ukrawtodoru” - napisał na Facebooku.

Swoją rezygnację Nowak złożył na ręce premiera Ukrainy Ołeksija Honczaruka; ma odejść ze stanowiska z dniem 1 października. Nowak ujawnił na Twitterze, że pozostaje na Ukrainie, gdzie zaproponowano mu inną pracę. Żadnych szczegółów dotyczących nowego zajęcia nie podał.

W zeszłym tygodniu ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij oświadczał, że Nowak odejdzie ze stanowiska. "Nowak sam zamierza odejść; rozumie, że zmienił się krajobraz polityczny. Chociaż sam Nowak jest najpewniej najmniej problematycznym członkiem ekipy, która zajmowała się gospodarką drogową" - powiedział minister w rozmowie z tygodnikiem Fokus. W wywiadzie dla portalu Ekonomiczna Prawda Kryklij wyjaśnił, że w przypadku Nowaka problemem są jego decyzje personalne. Chodzi o skandal związany z szefem Ukrawtodoru w obwodzie tarnopolskim Bohdanem Jułykiem.

9 września ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała, że Nowak podał nieprawdziwe informacje w deklaracji majątkowej.  Nowak, były polski minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej (w latach 2011-2013), a od 2016 r. p.o. dyrektora Ukrawtodoru, miał podać nieprawidłową wartość samochodu i kwot na rachunkach bankowych. "W sumie ustalono, że doszło do zadeklarowania nieprawdziwych informacji o wartości 189,2 tys. hrywien", czyli w przeliczeniu ok. 30 tys. zł – poinformowano. NAZK skierowała do sądu zawiadomienie o tym, co jest podstawą do wszczęcia sprawy dotyczącej naruszenia administracyjnego. Według ukraińskich przepisów grozi za to kara grzywny.

Nowak oświadczył w odpowiedzi, że jego deklaracja jest prawidłowa. Ukrawtodor wyjaśnił w komunikacie, że wszystkie deklaracje finansowe Nowaka potwierdzone są na kontach bankowych. "Szef Ukrawtodoru będzie bronił swojego stanowiska w sądzie" - zapowiedziała kierowana przez Polaka firma.

Po opublikowaniu we wtorek informacji o dymisji Nowak podsumował swoją działalność w Ukrawtodorze.

„W ciągu trzech lat nieprostej, ale ważnej pracy jestem ogromnie zadowolony z wyników, które udało się osiągnąć na Ukrainie” - napisał. „Jako człowiek o dużym doświadczeniu politycznym nie znam innego kraju na świecie, gdzie w tak krótkim czasie z takim sukcesem zreformowana zostałaby polityka drogowa” - podkreślił.

Wśród swych zasług Nowak wymienił m.in. stworzenie Funduszu Drogowego, inwentaryzację dróg oraz lepsze wykorzystanie kredytów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zadeklarował też, iż mimo że odchodzi ze stanowiska, gotów jest pomagać zarówno premierowi Ukrainy, jak i swojemu następcy w Ukrawtodorze.

Szczegóły skandalu związanego z szefem Ukrawtodoru w obwodzie tarnopolskim Bohdanem Jułykiem

W maju ówczesny wiceminister gospodarki Ukrainy Maksym Nefiodow oświadczył, że Nowak upoważnił Jułyka do wykonywania obowiązków swojego zastępcy. Według Nefiodowa Jułyk zasłynął wcześniej tym, że jedną z dróg w obwodzie tarnopolskim podzielił na 177 odcinków o długości 40 metrów, by uniknąć przetargu na jej remont - przypomina Ekonomiczna Prawda. Portal przyznał następnie, iż później okazało się, że chodziło o siedem odcinków tej drogi.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 marianpazdzioch

Polska umie nawet korupcję eksportować, i to do kraju, który ma jej tyle co drewna w lesie. Mistrzostwo świata.

! Odpowiedz
3 14 lightning_network

"Polak poinformował o tym..."

versus

"Wołodymyr Omelan, szef resortu infrastruktury rządu w Kijowie przy tej okazji powiadomił media, że Nowak stał się… Ukraińcem. (...) ukraińskie prawo nie przewiduje możliwości podwójnej przynależności państwowej."

Polak? Jaki Polak.

! Odpowiedz
4 7 kris74keh

Z urzędem pożegnał się słowami :dziękuje wszystkim , którzy mi pomagali i wspierali. Brakuje słowa finansowo przed kropką.

! Odpowiedz
44 14 ajwaj

Moze tam zostac na b. dlugo :)
zaczelo sie polowanie na "herojów Majdana" & co.

Andrij Parubij
BYLY Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy ma zarzuty w.s. Odesskiej zbrodni-masakry,
jak tu jedys-któs w "szklannej kuli" zobaczyl.
Norymerga 2.0 przyjdzie :)
tego i owego z PL tez dotyczy

! Odpowiedz
41 11 ajwaj

Mantra PISy o "rosyjskim zagrozeniu" sie próje

""Donald Trump został zapytany, dlaczego zdecydował się zwiększyć obecność wojskową USA w Polsce i czy robi to ze względy na zagrożenie ze strony Rosji.

– Nie, w ogóle tak nie uważam – powiedział Trump""

PISy w szoku i rozpaczy

KESY.PL zawsze jakies przez Magdalenke POPISów&co ZAKAZANE PIOSENKI

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.