Sławomir Nowak chce zreformować Ukrawtodor i walczyć z korupcją

Reformę wewnętrzną państwowej agencji drogowej Ukrainy, wprowadzenie reguł transparentności oraz walkę z korupcją - zapowiada były minister transportu Sławomir Nowak, który w ub. tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Mam takie poczucie, że zabieram się za rzeczy bardzo trudne i niemożliwe, natomiast ułożyłem sobie w taki bardzo menadżerski sposób plan działania, który uzgodniłem i z premierem i z ministrem transportu. (...) Po pierwsze rozpoczniemy od reformy wewnętrznej Ukrawtodoru, który dzisiaj jest taką rachityczną, trochę niewydolną strukturą - musimy to wszystko przebudować" - powiedział Nowak w piątek na antenie radia TOK FM.

Wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie reguł transparentności, których do tej pory na Ukrainie nie było. "Przetargi odbywają się w sposób bardzo nieprzejrzysty, musimy to wszystko uprzejrzystowić i ukrócić przede wszystkim korupcję. Ja nie mam dowodów na razie, ale gdzie niegdzie domyślam się i tak wszyscy wkoło o tym mówią, że funkcjonuje, w związku z tym musimy to bardzo wyraźnie przeciąć" - podkreślił Nowak.

Zapowiedział powołanie na Ukrainie funduszu drogowego, "trochę na wzór naszego krajowego". "Jeżeli będzie możliwość planowania inwestycji drogowych w dłuższym horyzoncie niż jeden rok, tak jak to było do tej pory, to myślę, że ta machina drogowa, też się uruchomi. (...) Jeżeli nie będzie korupcji przy przetargach, na dołach, zwłaszcza w Ukrawtodor, to myślę, że również inwestorzy zagraniczni, zwłaszcza ci, którzy w Polsce dzisiaj nie mają roboty, bo niestety w Polsce plan budowy został generalnie zatrzymany, będą przychodzili i szukali pracy tutaj na Ukrainie" - zaznaczył b. polski minister transportu.

Nowak w tym tygodniu przyjął obywatelstwo ukraińskie. Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa. Pytany o tę kwestię odpowiedział: "To już jest kwestia władz Ukrainy, ja mam zapewnienie od władz Ukrainy, że dla nich to nie jest żaden problem, to nie jest żadna kwestia dyskusyjna, zresztą tutaj na Ukrainie to nie wzbudza takich kontrowersji jak u nas, w Polsce".

"Ja oczywiście jestem i pozostanę polskim obywatelem. Cieszę się i jestem dumny również z tego, że zaproponowano mi obywatelstwo Ukrainy, a był to wymóg formalny, aby objąć tę funkcję, więc traktujemy to w tych kategoriach" - tłumaczył.

B. minister transportu powiedział, że propozycję objęcia funkcji szefa Ukrawtodoru zaproponowali mu premier Ukrainy oraz minister transportu. "To nie była łatwa decyzja, bo to jest jednak praca +full time job+ poza własnym krajem. To jest jednak rozłąka z rodziną, to jest obecność poza swoim macierzystym krajem" - dodał.

Nowak zapewnił, że nie planuje powrotu do polityki. "Do polskiej polityki, w ogóle do polityki, nie mam zamiaru wracać. Ta karta jest zamknięta - definitywnie. Chcę uspokoić różne nastroje i obawy przed moim powrotem - takiego powrotu nie przewiduję" - zaznaczył.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka. Został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. (PAP)

ksi/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~żenada

hipster i posmiewisko sejmu któremu mama zbierała z emerytury na cebule a jego zona kroiła urzad skarbowy na zebach i wykazywaka straty swojego gabinetu bedzie walczyl z korupcja hi hi nie moge uwierzyc farsa ludzie nie wypisujcie takich bredni bo obrażacie inteligęcję polaków

! Odpowiedz
1 5 ~David

Za złotego Rolexa to on może walczyć nawet z siłami Mordoru :)

! Odpowiedz
1 7 ~Andy

Slawomir Nowak dla ukrainskich mediow: "Jestem zaskoczony poziomem korupcji na Ukrainie. To przynajmniej dwa rzedy wielkosci wiecej niz w Polsce. W tej dziedzinie Ukraina jest na samym czele stawki europejskiej. Moim zadaniem jest sprawienie, zeby na czele pozostala".

! Odpowiedz
1 10 ~Adamek630

Pan Tik-Tak na korupcji zna się pewnie lepiej niż Ukraińscy Baronowie. Będzie budował most 'porozumienia' pomiędzy nimi a półświatkiem zachodniego biznesu :-)

! Odpowiedz
2 15 ~Mleczko

hahahhahahahahaa zajady mi pękną ze śmiechu Nowak chce walczyć z korupcją ??!!!! ON ? To chyba kolejny odcinek Monty Pytona, groteska w wydaniu PeŁo ciąg dalszy !!!! Rozumiem że Nowak tam idzie bo zna ludzi i układy i wie od kogo bezpiecznie wziąść w łapę a w Ukrainie chętnych jest wielu tylko wiedzy nie ma. Pan Nowak ma układy Brukselskie więc Kijów wspomoże finansowo wracające do kraju lemingi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~jaTylkoPytam

Ludzie po co się tak denerwować.....Nie oglądaliście amerykańskich filmów, amerykańskie służby specjalne nie raz korzystały z hakerów itd. Po co wydawać kasę na szkolenia.....wystarczy zatrudnić "fachowca" zna "branże", a wiec będzie skuteczny.

! Odpowiedz
3 7 ~typan

Oddam jednego Nowaka za kilka tysiecy ukraińców ciężko pracujących. Kto dał to ogłoszenie?

! Odpowiedz
2 11 ~Donald

Sławek na Ukrainie czuje się jak ryba w wodzie z tą korupcją to jaja sobie robi.

! Odpowiedz
3 7 ~elala

Zmiana obywatelstwa na ukrainskie po filmie Wołyń to zwykła drwina z Polaków.

! Odpowiedz
2 4 ~upolowany

Mają na Nowaka mocnego haka więc w sam raz nadaje się na zderzakowego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil