Śląskie: zarzuty dla podejrzanych o handel fakturami VAT

Zarzuty dotyczące wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT na kilkaset tys. zł usłyszały w katowickiej prokuraturze cztery osoby, zatrzymane przez CBA. Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa.

Podejrzani przyznali się do winy - podała prokuratura.

W czwartek CBA poinformowało o zatrzymaniu sześciu osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej. Trzech biznesmenów zatrzymano na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, w trakcie przekazywania sobie faktur, kolejne trzy osoby zatrzymano później.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała w piątek PAP, że zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów czterem osobom. Usłyszały one zarzuty dotyczące wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT, w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych - powiedziała.

Prokurator dodała, że podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Wobec trzech z nich prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec czwartego nie stosowano żadnych środków.

Podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

Jak informował w czwartek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, na trop przestępstwa wpadli funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA. Przy zatrzymanych na gorącym uczynku znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł. Za ich sprzedaż chcieli 100 tys. zł powiedział Kaczorek. Agenci zabezpieczyli podczas działań faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne i inne dane księgowe.

Łańcuch fikcyjnych transakcji, na które opiewały faktury, miał służyć zaniżeniu podatków firm i wyłudzaniu podatku VAT należnego Skarbowi Państwa. Dokumenty były odpowiednio rejestrowane księgowo, aby utrudnić wykrycie procederu

Prowadzący postępowania funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ ago/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.