REKLAMA

Śląskie: zarzuty dla podejrzanych o handel fakturami VAT

2017-11-24 15:31
publikacja
2017-11-24 15:31
Śląskie: zarzuty dla podejrzanych o handel fakturami VAT
Śląskie: zarzuty dla podejrzanych o handel fakturami VAT
fot. Krzysztof Pacula / / FORUM

Zarzuty dotyczące wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT na kilkaset tys. zł usłyszały w katowickiej prokuraturze cztery osoby, zatrzymane przez CBA. Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa.

Podejrzani przyznali się do winy - podała prokuratura.

W czwartek CBA poinformowało o zatrzymaniu sześciu osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej. Trzech biznesmenów zatrzymano na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, w trakcie przekazywania sobie faktur, kolejne trzy osoby zatrzymano później.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała w piątek PAP, że zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów czterem osobom. Usłyszały one zarzuty dotyczące wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT, w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych - powiedziała.

Prokurator dodała, że podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Wobec trzech z nich prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec czwartego nie stosowano żadnych środków.

Podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

Jak informował w czwartek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, na trop przestępstwa wpadli funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA. Przy zatrzymanych na gorącym uczynku znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł. Za ich sprzedaż chcieli 100 tys. zł powiedział Kaczorek. Agenci zabezpieczyli podczas działań faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne i inne dane księgowe.

Łańcuch fikcyjnych transakcji, na które opiewały faktury, miał służyć zaniżeniu podatków firm i wyłudzaniu podatku VAT należnego Skarbowi Państwa. Dokumenty były odpowiednio rejestrowane księgowo, aby utrudnić wykrycie procederu

Prowadzący postępowania funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ ago/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki