Śląskie: ponad 600 zarzutów za wystawianie fikcyjnych faktur

Ponad 600 zarzutów usłyszał właściciel sklepu z Rudy Śląskiej, który wystawiał fikcyjne faktury korzystającym z pomocy MOPS-u. Dzięki temu kupowali oni artykuły, które nie były objęte dofinansowaniem pomocy społecznej; właściciel brał za to co najmniej 10 proc. wartości faktury.

O zamknięciu śledztwa w tej sprawie i skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował w piątek zespół prasowy śląskiej policji. 47-letni właściciel jednego z rudzkich sklepów usłyszał 634 zarzuty poświadczenia nieprawdy.

Mężczyzna wystawiał fikcyjne faktury osobom, które korzystały z pomocy rudzkiego MOPS-u. Dofinansowania dotyczyły określonej grupy towarów, które znajdowały się na fakturach i były rozliczane w ośrodku - powiedział PAP rzecznik rudzkiej policji aspirant Arkadiusz Ciozak.

Osoby korzystające z pomocy kupowały u 47-latka zupełnie inne, nie objęte finansowaniem towary. Cały proceder odbywał się za obopólną korzyścią zamiast odzieży sportowej dla dziecka, rodzic kupował coś dla siebie, za co płaciła pomoc społeczna. Sklepikarz brał minimum 10 proc. wartości faktury do swojej kieszeni - dodał policjant.

Pracownicy opieki społecznej nabrali podejrzeń, gdy sprawdzili wyrywkowo kilka podobnych faktur. Swoje przypuszczenia przekazali policjantom. Przy sprawie pracował zespół śledczych, który wraz z pracownikami MOPS-u zbierał dowody przeciwko przedsiębiorcy. W śledztwie zgromadzono wiele tomów dokumentacji i przesłuchano ponad 700 osób.

Za poświadczanie w fakturach nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej właścicielowi sklepu może grozić kara nawet ośmiu lat więzienia. Przyznał się do winy.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil