Śląskie: Pieniądze na własną firmę w trzech powiatach

Dotację w wysokości 20 tys. zł będą mogły otrzymać osoby bezrobotne, które wezmą udział w projekcie "Biznesmen-Bizneswomen". Będzie on wdrażany od grudnia w trzech powiatach o wysokiej stopie bezrobocia - częstochowskim, myszkowskim i kłobuckim.

"Bezrobotni będą najpierw korzystali z pomocy doradców zawodowych, będą mieli okazję stworzyć własną wizję kariery zawodowej, wezmą udział w szkoleniach i zajęciach z zakresu przedsiębiorczości. Sprawą finalną będzie dotacja na założenie firmy w wysokości ok. 20 tys. zł" - powiedział PAP w piątek Andrzej Zaguła z Działu Programów i Analiz Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną»Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną

Projekt "Biznesmen-Bizneswomen" rusza w grudniu i potrwa do 30 września 2014 roku, będzie realizowany w ramach projektu operacyjnego Kapitał Ludzki. Będzie on współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w wys. 3,6 mln zł.

Udział w nim weźmie 150 bezrobotnych zarejestrowanych w trzech powiatowych urzędach pracy - w Częstochowie, Myszkowie i Kłobucku. W grupie docelowej znalazły się m.in. osoby powyżej 50. roku życia, osoby niepełnosprawne. "Zgodnie ze specyfikacją, ponad połowę tej grupy muszą stanowić kobiety" - dodał Zaguła.

Podkreślił, że w ramach projektu oferowana będzie pomoc bezrobotnym w przygotowaniu biznesplanu. "Chodzi o to, żeby pomysły były trafione. Zamiast kolejnych firm budowalnych i fryzjerskich, warto poszukać czegoś innego, znaleźć niszę. Jakiś czas temu udzielono między innymi dotację na działalność związaną z mierzeniem właściwości asfaltu i podobno biznes się sprawdził, przyznano także dotację na studio tatuażu, a jeden z hydraulików wypromował się na portalu społecznościowym. Dlatego zależy nam, aby to były przemyślane pomysły, które będą widoczne na rynku pracy" - powiedział PAP Zaguła.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, na koniec września tego roku stopa bezrobocia w powiecie częstochowskim osiągnęła 19,4 proc. (drugi najwyższy wskaźnik w województwie śląskim), w powiecie myszkowskim 19 proc. a kłobuckim 13,2 proc., podczas gdy stopa bezrobocia w województwie osiągnęła poziom - 10,4 proc., w kraju - 12,4 proc.(PAP)

ktp/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne