PILNE

Śląskie: Milionowe oszustwa i wyłudzenia przez fikcyjny handel zniczami

2017-11-17 09:34
publikacja
2017-11-17 09:34

Blisko 1,4 mln zł nieuprawnionego zwrotu podatku VAT wyłudzili od Skarbu Państwa organizatorzy fikcyjnego handlu zniczami. Potwierdzeniem rzekomych transakcji było ponad 360 pustych faktur na łączną kwotę prawie 24 mln zł. W nielegalny proceder były zaangażowane cztery firmy.

/ FORUM

Na trop oszustwa podatkowego wpadli pracownicy Śląskiego Urzędu CelnoSkarbowego w Katowicach. Przeprowadzona przez nich kontrola ujawniła, że jedna ze śląskich firm, zajmująca się produkcją i handlem zniczami oraz wkładami parafinowymi, posługuje się fikcyjnymi fakturami i składa do urzędu skarbowego nieprawdziwe informacje.

"Firma deklarowała sprzedaż do unijnych oraz krajowych kontrahentów, wskazując przy tym co miesiąc kwoty podatku VAT do zwrotu. Jak się okazało, powiązani z producentem zniczy krajowi nabywcy również deklarowali sprzedaż do kontrahentów unijnych i występowali do urzędów skarbowych o zwrot podatku" - wyjaśniła w piątek Grażyna Kmiecik z katowickiej Izby Administracji Skarbowej.

Przeprowadzone w czterech firmach kontrole celno-skarbowe ostatecznie potwierdziły, że dostawy towarów były fikcyjne lub dotyczyły bliżej nieokreślonych podmiotów. Ponad 360 wystawionych tzw. pustych faktur miało jedynie upozorować sprzedaż i dostawę, by uzyskać prawo do zwrotu podatku VAT. Łączna wartość brutto takich faktur to prawie 24 mln zł. Właściciele firm posłużyli się fikcyjnymi fakturami przy składaniu do urzędów skarbowych deklaracji podatkowych. W oparciu o takie nieprawdziwe dane spółki wnioskowały o zwrot podatku.

"Obecnie wstrzymano bieżące zwroty podatku VAT na prawie 200 tys. zł. W wyniku tego oszustwa ustalono, że na czterech podmiotach, zaangażowanych w nielegalny proceder, ciąży obowiązek zapłaty należnego podatku VAT na blisko 3 mln zł" - podała Grażyna Kmiecik.

Puste faktury to dokumenty wskazujące na czynności, które nie zostały w rzeczywistości wykonane. Na mocy art. 108 ust. 1 ustawy o VAT podmiot wystawiający pustą fakturę może być zobowiązany do zapłaty wykazanego na niej podatku. Zgodnie z tym przepisem, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Wprowadzenie takiego przepisu służyło przede wszystkim zapobieganiu nadużyciom i oszustwom w zakresie podatku VAT, polegającym na wprowadzaniu do obrotu pustych faktur, nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji, a stwarzających ryzyko odliczenia podatku przez podmiot otrzymujący taką fakturę.

Krajowa Administracja Skarbowa, której funkcjonariusze wykryli oszustwo, działa od 1 marca tego roku. Utworzenie KAS służyło wzmocnieniu i poprawie systemu wykrywania, zapobiegania i eliminowania przestępstw podatkowych, przynoszących dotąd wielomiliardowe straty Skarbowi Państwa. Służba połączyła doświadczenie pracowników Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej i Służby Celnej. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

mab/ dsr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki