REKLAMA
NIE PRZEGAP

Słaby tydzień dla WIG20. Rekordowe zyski bez znaczenia dla kursu PKN Orlen

2022-08-05 17:18
publikacja
2022-08-05 17:18
Słaby tydzień dla WIG20. Rekordowe zyski bez znaczenia dla kursu PKN Orlen
Słaby tydzień dla WIG20. Rekordowe zyski bez znaczenia dla kursu PKN Orlen
fot. Krystian Maj / / FORUM

Koniec tygodnia upłynął pod znakiem spadków w obliczu dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Umocnienie dolara przełożyło się na kolejną spadkową sesję dla WIG20, której podażowy charakter został zatrzymany na dobrze znanym poziomie. Kurs PKN Orlen spadł, mimo rekordowych wyników finansowych.

Sesja na GPW w swojej piątkowej odsłonie zależna była mocno od światowego sentymentu. Ten z kolei w pierwszy piątek po zakończeniu każdego miesiąca przeważnie jest zdeterminowany ważnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Bardzo mocne liczby o nowych etatach mogą zachęcać Fed do dalszej, zdecydowanej walki z inflacją. To podniosło ceny dolara i rentowności amerykańskich obligacji oraz spowodowało odpływ kapitału z rynków wschodzących.  

Przed publikacją danych kondycja WIG20 w dużej mierze zależała od notowań PKN Orlen — największej spółki w indeksie, która przed sesją opublikowała raport finansowy za I półrocze 2022 r. Z początkowych wzrostów kurs przeszedł do spadków i tak też wyglądało dzienne zachowanie indeksu, który po publikacji danych z USA reagował mocniej na płynący stamtąd sentyment, niż czyniły to europejskie rynki bazowe.

Na koniec sesji WIG20 był o 1,33 proc. niżej. WIG oddał 0,9 proc. do 53 863,78 pkt, dzięki lepszej postawie średnich i małych spółek. mWIG40 stracił tylko 0,08 proc., natomiast sWIG80 zyskał 0,27 proc. Obroty przekroczyły 853 mln zł, z czego 694 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia najgorzej poradził sobie WIG20, spadając o 4,01 proc. wobec zniżki szerokiego rynku reprezentowanego przez WIG o 2,08 proc. Minimalnie pod kreską był mWIG40 ze spadkiem o 0,65 proc., a na plusie o 2,25 proc. skończył tydzień sWIG80.

Sektorowo tylko sześć indeksów zaliczyło sesję na plus. Były to: gry, budownictwo, leki, nieruchomości oraz energia (1,2 proc.) i chemia (1,3 proc.). Mocne spadki zaliczyły paliwa (-2,99 proc.), odzież (-2,32 proc.) oraz spółki spożywcze (-3,36 proc.).

W WIG20 na pierwszym planie były notowania PKN Orlen, które po wynikach w pierwszych taktach sesji zaliczały nawet 3-proc. wzrosty, by już po godzinie przejść na drugą stronę ze spadkami o podobnej skali. Ostatecznie, przy największych obrotach na rynku wynoszących 182,6 mln zł, kurs paliwowego koncernu spadł o 3,09 proc. Na konferencji wynikowej władze spółki sygnalizowały pogarszające się otoczenie gospodarcze w obliczu recesji. Symptomem mają być gwałtowne spadki marż już lipcu.

Równie mocno inwestorzy przecenili akcje Santandera (-34,31 proc.). Na rynku pojawiła się informacja o umieszczeniu spółki wraz z innymi podmiotami jak m.in. mBank (0,83 proc.), Pekao (-0,31 proc.), czy ING (-2,88 proc.) przez Fitch na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Na plusie sesję skończył PKO BP (0,33 proc.).

Po wzrostowym otwarciu w gronie największych spółek, w piątek spadły mocniej akcje Grupy Kety (- 3,12 proc.).  O 3 proc. spadły również notowania Allegro (-3,16 proc.), korygując czwartkowy 5-proc. wzrost kursu.

Niżej były spółki odzieżowe, a także PZU, Dino, Cyfrowy Polsat (-3,02 proc.) i notowania KGHM-u oraz PGNiG (-2,98 proc.).

Na plus wyróżnił się kurs JSW (2,14 proc.), ale tylko on wzrósł w nieco większej skali. W sumie wzrosty zaliczyło osiem spółek, a notowania PGE, Pepco, Asseco, CD Projektu, oprócz wspomnianych banków, podskoczyły o mniej niż 1 proc.

Statystyka sesji była po stronie podaży, która w dół ściągnęła 47 proc. kursów spółek z szerokiego rynku, przy niespełna 40 proc. zwyżkujących. Indeks WIG20 w ciągu dnia testował poziom 1650 pkt który w ostatnich tygodniach konsolidacji był miejscem równoważenia się kupujących i sprzedających akcje największych spółek na GPW. I tym razem stanowił wsparcie na poziomie, w którym popyt się uaktywnił i zakończył notowania benchmarku wyżej. Nie uchroniło to jednak WIG20 od statusu drugiego, po greckim ATH, najsłabszego indeksu w Europie i przedłużenia meczącej konsolidacji z ostatnich kilku już tygodni. 

W spojrzeniu na poszczególne spółki z szerokiego rynku warto przyjrzeć się nieczęstej sytuacji, jaka miała miejsce na notowaniach akcji Ice Code Games. Kurs wzrósł o 104 proc. po dobrze przyjętej premierze gry, za której produkcję studio było odpowiedzialne. Wydawcą tytułu jest natomiast zagraniczny partner.  

MKu

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jan888
Orlen ma rekordowe zyski, bo to upolityczniony monopolista, który wysysa krwawicę z Polaków i polskiej gospodarki.
grzegorzkubik
Były ataki na Obajtka i nadal część społeczeństwa nie potrafi zaakceptować sukcesu Orlenu. Kurs jednak wzrośnie jak zaściankowość i zacietrzewienie zniknie. Trzeba się przyzwyczaić do tego, że PIS rządzi a Obajtek jest dobrym prezesem Orlenu. Odwagi mili państwo.
prawnuk
? Ataki na Obajtka wynikają z tego, że jako nieustający radny składał deklaracje potwierdzające dochód i nijak nie da się go powiązac z majątkiem.
Jak dobrym jest prezesem Orlenu to niestety nie wiadomo. Tzn widac to co po cenach na stacjach. Orlen nie jest już tylko monopolista na rynku przerobu, ale powoli i sprzedaży.
I
? Ataki na Obajtka wynikają z tego, że jako nieustający radny składał deklaracje potwierdzające dochód i nijak nie da się go powiązac z majątkiem.
Jak dobrym jest prezesem Orlenu to niestety nie wiadomo. Tzn widac to co po cenach na stacjach. Orlen nie jest już tylko monopolista na rynku przerobu, ale powoli i sprzedaży.
I łatwo go ocenić porównując ceny paliw z uwzględnieniem podatków i ceny ropy - a tu niestety - DRAMAT.
ale możesz go ocenić po szacunku dla wlaścicieli. Porównaj dywidendy w Orlenie, Energii i PGNiG w czasach przed Obajtkiem i teraz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki