Słaby początek grudnia na GPW. Mocne spadki spółek Skarbu Państwa

2019-12-02 17:20
publikacja
2019-12-02 17:20
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Fatalnie rozpoczął się grudzień na polskiej giełdzie. Na będącej i tak jednym z najsłabszych rynków Europie GPW dominowały dziś mocne spadki.

W takim tempie polski parkiet nie odrobi dystansu, który dzieli go od niemal wszystkich giełd na kontynencie (więcej na ten temat w artykule „Fatalny rok polskiej giełdy”). WIG20 stracił dziś 1,70 proc. i jedynym pocieszeniem pozostaje to, że i sesja na zachodnich parkietach przebiegała pod znak wyraźnych spadków.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

Warto dodać, że ostatniej podobnie mocnej przeceny doświadczyliśmy na GPW 2 października (-2,52 proc.), zaś w efekcie dzisiejszych spadków, WIG20 jest od początku roku na minusie o 6,78 proc.

Nieco pocieszenia polscy inwestorzy mogli znaleźć w indeksach mniej obleganych przez zagraniczny kapitał – mWIG40 (0,34 proc.) i sWIG80 (0,50 proc.). Dzięki ich postawie szeroki WIG stracił 1,10 proc. Obroty na rynku zbliżyły się do 900 mln zł.

Na ustach inwestorów byli dziś dwaj finansowi giganci ze stajni Skarbu Państwa. Akcje Pekao potaniały o 4,07 proc., co wiązano z kadrową karuzelą i odejściem kilku członków zarządu, z prezesem Michałem Krupińskim na czele. Pogłoski o zmianie za sterami dotyczą także PZU, którego akcje straciły dziś 4,39 proc.

Wyraźnie pod kreską grudzień zaczęły także inne spółki Skarbu Państwa, m.in. Tauron (-3,87 proc.), PGNiG (-2,55 proc.), KGHM (-2,22 proc.), JSW (-2,20 proc.) czy PGE (-1,93 proc.). Miesiąc nie najlepiej zaczął się także dla posiadaczy akcji CD Projektu (- 1,90 proc.), CCC (-5,07 proc.) i mBanku (-2,74 proc.). Wśród nielicznych drożejących spółek zdecydowanie wyróżniały się dziś Orange Polska (3,91 proc.) i Santander (2,47 proc.).

Sporo emocji dostarczył dziś mWIG40. W indeksie średniaków wyraźnie drożały Energa (4,58 proc.), TenSquare Games (4,79 proc.) i przede wszystkim PlayWay (9,99 proc.). Ten ostatni producent gier zyskał wiatru w żagle po tym, jak opublikował o wiele lepsze od oczekiwań analityków wyniki za trzeci kwartał.

W sWIG80 największą gwiazdą były akcje Enter Air (10,90 proc.), które wreszcie miały szansę zareagować na opublikowane po piątkowej sesji wyniki kwartalne. Ponadto na szerokim rynku wyróżniały się także Vistal (15,64 proc.).

Na Zachodzie nastroje inwestorów zdołowały gorsze od oczekiwań odczyty danych z przemysłu w USA. Indeks ISM za listopad wyniósł 48,1 pkt. wobec konsensusu na poziomie 49,2 pkt. Nie pomogły także tweety Donalda Trumpa, który zapowiedział przywrócenie ceł na stal i aluminium z Brazylii i Argentyny. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, ma być to kara za nadmierne osłabianie reala i peso.

O 17.25 S&P500 zniżkuje o 0,09 proc., Nasdaq o 1,22 proc., a Dow Jones o 0,71 proc. W Europie tuż przed końcem sesji dominują nawet 2-procentowe spadki.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
andybrandy
a w czym problem dla PiSu żeby zrobić PPK obowiązkowe ?
kimdzongtusk
Niestety, ale socjalizm i upolitycznienie spółek z WIG20 nie konweniuje z hossą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adamp222666
Wielkie manewry : duże spadki a po 6- tym troche do góry i ....ogłoszą w mediach
- RAJD ŚW . MIKOŁAJA
johny_kielbasiany
Jeden wielki szwindel dolar przewartosciowany funt niedowartosciowany gieldy cyrk ropa cyrk co to ku.rwwaa ma byc
428ustka
slaby listopad ,,mocny grudzien,,?
panm
I tyle byłoby z rajdu świętego mikołaja
nostsherlock
Co roku słyszę hasło "rajd św. Mikołaja" i tego rajdu nie widzę. Polski banan rządzi się innymi prawami
etre
Myślę że dzisiejsze mocne spadki na rynkach "wiecznej hossy" wymuszą zainteresowanie rynkami wschodzacymi w celu dywersyfikacji portfela, a gpw jest jedną z najbardziej przecenionych. Nie namawiam żeby już kupować ale obserwować aby w miarę wcześnie się podpiąć.
andybrandy
Dlaczego PPK to niewypał ? Rowiń wątek proszę. chodzi Ci o to że 40-50% narazie deklaruje przystąpienie ?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki