REKLAMA

Słabszy popyt na usługi wyzwaniem dla branży budowlanej w '21 i '22. Raport NBP

2021-09-20 13:44
publikacja
2021-09-20 13:44
Słabszy popyt na usługi wyzwaniem dla branży budowlanej w '21 i '22. Raport NBP
Słabszy popyt na usługi wyzwaniem dla branży budowlanej w '21 i '22. Raport NBP
fot. studiovin / / Shutterstock

Największym wyzwaniem dla branży budowlanej w latach 2021-22 może być zapełnienie portfela zleceń oraz osłabienie popytu na usługi budowlane, ale w przypadku efektywnego wykorzystania środków unijnych rynek ten w Polsce powinien wrócić na ścieżkę wzrostu - wynika z raportu NBP o rynku nieruchomości za 2020 r.

"Analiza danych finansowych za 2020 r. w sprawozdaniach F01 firm budownictwa infrastrukturalnego wskazała, że pomimo uzyskania przez zdecydowaną większość firm dobrych wyników, znaczna ich część mogła przyczynić się do niskich ocen koniunktury. Powodem była niepewność co do perspektyw prowadzenia działalności w kolejnym roku, wywołana w znacznym stopniu wchodzeniem firm budownictwa infrastrukturalnego w końcowe etapy realizacji i rozliczeń kontraktów finansowanych z budżetu funduszy europejskich na lata 2014-2020 oraz spadkiem liczby ogłoszonych nowych przetargów i zawartych kontraktów. Największym wyzwaniem, z jakim cała branża budowlana będzie musiała się zmierzyć w 2021 r. i w 2022 r. może okazać się zapełnienie portfela zleceń oraz obserwowane osłabienie popytu na usługi budowlane" - napisano w raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2020 r.

"W zakresie budownictwa infrastrukturalnego w 2022 r. przypadnie szczyt robót finansowanych z budżetu unijnego, w tym głównie w zakresie dróg kolejowych. W dobie spadku inwestycji samorządowych budownictwo w zakresie kolei i dróg kołowych daje perspektywę generalnym wykonawcom na uzupełnienie swoich portfeli zamówień. Skala ożywienia w budownictwie w dużej mierze może zależeć od sprawnego wdrożenia pakietu inwestycyjnego współfinansowanego z nowych środków unijnych (dotyczy to zarówno nowej perspektywy unijnej na lata 2021–2027, jak i notującego opóźnienie Funduszu Odbudowy). W przypadku efektywnego wykorzystania środków z obu mechanizmów, w latach 2022–2023 rynek budowlany w Polsce powinien powrócić do trendu wzrostowego. Oczekuje się, że w najbliższych dwóch, trzech latach inwestycje GDDKiA i PKP PLK będą istotnym elementem stabilizującym koniunkturę w branży inżynieryjnej" - dodano.

Według raportu NBP, w przypadku sektora samorządowego istnieje ryzyko spowolnienia inwestycyjnego, a w okresie oczekiwania za napływ środków unijnych w perspektywie lat 2021-2027 w finasowanie budownictwa infrastrukturalnego (25 mld EUR) alternatywą może stać się rynek budownictwa mieszkaniowego, głównie w przypadku największych podwykonawców, którzy często zajmują się jednocześnie budownictwem kubaturowym i infrastrukturalnym.

W raporcie zaznaczono, że opinie wyrażone w publikacji, przygotowane na potrzeby organów NBP, są opiniami autorów i nie przedstawiają stanowiska organów NBP. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki