REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Słabość WIG20. Jest dywidenda od CD Projektu

2022-05-25 16:43
publikacja
2022-05-25 16:43
Słabość WIG20. Jest dywidenda od CD Projektu
Słabość WIG20. Jest dywidenda od CD Projektu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Indeks największych spółek nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1800 pkt., a handel na GPW przebiegał w gorszej atmosferze niż ten na rynkach bazowych, gdzie notowano wzrosty. Główne benchmarki spadły przy niewielkich obrotach. CD Projekt poinformował o dywidendzie.

WIG20 na koniec sesji był niżej o 0,8 proc. WIG po spadku o 0,61 proc. znalazł się na poziomie 56 167,94 pkt. Lepiej zachowały się spółki z drugiej i trzeciej linii - mWIG40 spadł o 0,4 proc., a sWIG80 zyskał 0,06 proc. Obroty wyniosły tylko 774 mln zł z czego 639 mln dotyczyło spółek z WIG20.

Bankier.pl

Na rynkach akcji inwestorzy ciągle ważą ryzyko mocnego spowolnienia wzrostu gospodarczego w związku z polityką monetarną banków centralnych, negatywnych skutków trwającej na Ukrainie od 3 miesięcy wojny z Rosją i lockdownów w Chinach.

W państwie środka prowadzona przez władze rygorystyczna strategia walki z Covid-19 przeważa nad działaniami rządu na rzecz wspierania wzrostu w osłabionej przez epidemię koronawirusa gospodarce. W kolejnych dniach kluczowe mogą okazać się reakcje inwestorów na publikowane w środę o 20.00 czasu polskiego „minutki” z majowego posiedzenia FOMC, które rzucą nieco światła na to jak jego członkowie postrzegają kwestię inflacji oraz aktualne tempo zacieśniania polityki pieniężnej.

„O ile dwie kolejne podwyżki stóp o 50 punktów bazowych są przesądzone, to pytanie, co Fed dalej będzie robił z polityką monetarną. Jeśli presja inflacyjna nie będzie narastać, a gospodarka wykazywać sygnały spowolnienia, możliwa jest przerwa w cyklu, która z kolei byłaby pozytywnie odebrana przez rynki” – napisał w porannym komentarzu Rafał Sadoch z BM mBanku.

Tym razem inwestorzy na GPW słabiej reagowali na sentyment z rynków bazowych, zwłaszcza gdy po wzrostowym otwarciu giełdy w USA większość indeksów w Europie wyraźniej zyskiwała, a indeksy w Warszawie ciągle były po kreską.

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

Na GPW przy niewielkich obrotach tylko cztery indeksy sektorowe skończyły dzień na plusach. Były to paliwa (0,63 proc.), górnictwo (0,58 proc.), motoryzacja (1,444proc.) i media (0,87 proc.). Wśród spadających najwięcej oddały benchmarki spółek spożywczych (-2,08proc.), energetycznych (-2,04 proc.) oraz producentów leków (-1,74 proc.).

W WIG20 najmocniej wzrosły akcje Lotosu (2,171 proc.). Wyżej tez był kurs PGNiG (1,9 proc.), a spółka podała nieco szczegółów dotyczących długoletniej umowy na dostawy LNG z Venture Global Plaquemines. Z pozostałych spółek paliwowych, PKN Orlen stracił 0,53 proc. W czasie sesji PKN poinformował, iż walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie dywidendy. Łącznie na dywidendę dla akcjonariuszy trafi 1,49 mld zł.

Wokół poziomu 45-47 zł za akcję konsoliduje się kurs CCC, który dziś zaliczył wzrost o 2,45 proc.

Najwięcej handlowano na akcjach PKO BP (-0,19 proc.), gdzie wykręcono 81,5 mln zł obrotu. Allegro (0,2 proc.) - lider pod tym względem z poprzednich sesji tym razem był poza pierwsza piątką z 44,7 mln zł.

Najmocniej spadły notowania PGE (-4,13 proc.), a spółka po wtorkowej sesji opublikowała raport finansowy za I kw. br. Zgodnie z ww. raportem zysk netto wyniósł 1,022 mln zł wobec 808 mln zł zysku rok wcześniej.

Większej od reszty przecenie uległy akcje Dino (-3,92proc.), które zmierzają w stronę ostatnich minimów z 9 maja. Na nowych wieloletnich minimach zameldował się kurs CD Projektu (-2,7 proc.). w ciągu dnia kurs zszedł na poziom 105,88 zł za akcję. W czwartek spółka pokaże kwartalne wyniki, które mogą dać kolejny impuls do większej zmienności na akcjach. Przed końcem sesji CD Projekt podał, że planuje przeznacznie 100,7 mln zł na dywidendę, czyli 1 zł na akcję. Jednocześnie zarząd wnioskuje o wyznaczenie dnia dywidendy na 5 lipca, a wypłaty dywidendy - na 12 lipca 2022 roku. W poprzednim roku dywidenda wyniosła 5 zł na akcję.

Do przełamania w dół granicy 10 tys. zł za akcję doszło na kursie LPP po spadku o 2,69 proc. W dół indeks blue chipów ciągnęły także banki: Pekao (-1,94 proc.) oraz Santander (-2,16 proc.).

W drugiej linii wyraźnie przeceniono akcje spółek informatycznych Livechatu (-5,82 proc.) i DataWalk (-5,41 proc.). Powyżej 4 proc. zniżkowały akcje Kerenela i ING. W stronę historycznego minumium z 2016 r., zmierza kurs CelonPharmy (-3,9 proc.). Liderami skali wzrostów były Kruk (3,75proc.) oraz Huuuge (3,83 proc.), który we wtorek po sesji opublikował wyniki.

Na szerokim rynku warto odnotować nowe roczne maksima Bowimu (3,6 proc.) oraz zwyżki spółek z tzw. wojennej mini hossy czyli Lubawy (10,2 proc.) i Zrembu (9, proc.). Po informacji o utworzeniu odpisów na 48 mln zł spadły akcje Medicalgorithmics (-17,52 proc.).

MKu

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jjmm2u
Jeden procent, to już lepiej kupić obligacje lub na lokatę to włożyć CD zatracił pasje i teraz jest traktowany przez zarząd jak dojna krowa.
tb2
Bessa
¯\_( ͡ᵔ ͜ʖ ͡ᵔ)_/¯

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki