Słabnie inwestycyjny magnes Polski – szkodzi niestabilność prawa

Nasz kraj spada w europejskim rankingu najważniejszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wynika z raportu ośrodka analitycznego fDi Markets z grupy "Financial Timesa" - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

(BSH)

Raport, którego jedynym partnerem w Polsce jest "Rz", przedstawia najnowsze dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie w 2018 r.

Wynika z niego, że Polska jest na piątym miejscu pod względem wartości nowych inwestycji, podczas gdy w 2017 r. była na trzecim miejscu - informuje gazeta.

Liczba projektów zmalała w porównaniu z 2017 r. o 6 proc., do 323 (choć zwiększyła się ich wartość – o 7 proc., do 15,3 mld dol.).

Według danych z omawianego raportu najwięcej nowych inwestycji w Europie przyciągnęła Wielka Brytania – 1278 wartych 35 mld dol. W skali globalnej wartość BIZ wzrosła w porównaniu z 2017 r. o 42 proc., do 917,3 mld dol.

"Polska wciąż pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu BIZ, jednak jej inwestycyjny magnes słabnie m.in. z powodu braku stabilności politycznej i prawnej. W opublikowanych w kwietniu badaniach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej – przeprowadzonych we współpracy z 14 innymi izbami – spadliśmy w ocenach atrakcyjności z miejsca drugiego na trzecie, za Estonię i Czechy" - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

wus/ mam/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 aerk

Nie kazdy kraj ma totalną opozycję, która walczy przeciwko Polsce gdzie się tylko da. Tak ważne są ich partykularne interesy, ze zapominają o nadrzędnym interesie kraju.

! Odpowiedz
8 20 trollmaster

hehe polsko-niemiecka izba? brak stabilności politycznej? LOL.

bełkot. spadliśmy, bo nie ma chętnych do pracy za miskę ryżu, dlatego rząd robi wszystko,
by zaimportować niewolników z innych krajów. Setki tysięcy Hindusów i Filipińczyków już czekają w kolejce.

! Odpowiedz
50 26 trooper

Ludzie, skumajcie w końcu. PIS nic dobrego nie robi, PIS niszczy nasz kraj na długie, długie lata. Ten chaos który wprowadza, to niszczenie demokracji, niszczenie ustroju, trójpodziału władzy, szmacenie konstytucji. To się odbije na nas, naszych dzieciach i jeszcze wnukach. Jak wygrają wybory i dostaną przyzwolenie na tą demolkę na kolejne cztery lata to jako naród mamy pozamiatane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil