Składki dla małych firm będą zależne od ich przychodu?

Chcielibyśmy, by składki na ZUS dla małych firm były uzależnione od uzyskiwanego przychodu - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w pierwszej kolejności chce zająć się kwestiami mikro- i małych firm.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Zwróciła uwagę w "Gościu Wiadomości", że mikro- i małe firmy często borykają się np. z brakiem własnego lokalu do prowadzenia własnej działalności, mają też niewielkie przychody.

"Chcielibyśmy, by składki na ubezpieczenie społeczne były uzależnione od uzyskiwanego przychodu. Jeśli ktoś nie uzyskuje przychodu większego niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, wówczas jego składka na ZUS będzie wielokrotnie niższa, czyli kiedy dzisiaj płaciłby tę składkę w wysokości mniej więcej 1,8 - 2 tys. zł, to biorąc pod uwagę naszą propozycję, byłaby to kwota niespełna 1 tys. złotych" - wyjaśniła minister.

Więcej informacji na temat możliwego dostosowania wielkości składek ZUS od przychodu firmy można znaleźć tu.

Podczas przejmowania obowiązków Emilewicz mówiła, że jednym z głównych zadań jej ministerstwa jest wzrost poziomu inwestycji, zwiększenie skali innowacyjności i wydatków na badania i rozwój.

"Mamy przede wszystkim deregulować rynek w taki sposób, aby polskim małym i średnim przedsiębiorcom w Polsce prowadziło się dobrze działalność gospodarczą" - podkreślała.

autor: Michał Boroń

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 abcx

Kułaki powinny płacić ZUS 10000 miesięcznie! Dostane plusika? ;)

! Odpowiedz
6 22 fakty

ZUS(NI) dla małych przedsiębiorców w UK - ZYSK do kwoty ok. 37000 zł rocznie - 11 zł. tygodniowo, powyżej tej kwoty - 9 %, do ok. 200 000 zł., powyżej tej kwoty 2 %
Kwota wolna od podatku 53000 zł. Teraz słucham argumentów, żeby Polacy wracali i zakładali firmy w Polsce.

! Odpowiedz
6 29 abcx

Jak pani minister nie odróżnia przychodu od dochodu to się zupełnie nie nadaje na to stanowisko.
Przychody można mieć liczone w milionach a dochód może być ujemny czyli można ponosić straty...
"Obniżka" do 1,8-2 tys dla przychodu większego niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia - to się do skomentowania nie nadaje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 bojack_pl

Wszystkie negatywne wpisy dostaly prawie w tym samym czasie po 8 minusow... przypadek?

! Odpowiedz
6 8 czerwony_wiewior

toruńskie imperium kontratakuje

! Odpowiedz
6 15 karbinadel

Jak znam życie, cała ta propagandowa ściema o obniżeniu składek ma przykryć podwyżkę. Obniży się nielicznej grupie, która wykazuje znikome obroty, a całej reszcie się dowali wyższe składki.

! Odpowiedz
40 47 czerwony_wiewior

Czy tylko ja mam wrażenie, że pani minister od przedsiębiorczości nie bardzo się orientuje, ile wynoszą składki ZUS? Skąd ta kwota 1,8-2 tys.? Czy może to dopiero plany "ułatwień", a pani minister nie potrafi formułować zdań po polsku?

! Odpowiedz
39 35 jerzy.kopinski

Pani minister na tym stanowisku to taki żart Gowina, żeby było śmiesznie w IV RP. Jest ona przecież absolwentką politologii i nigdy nie prowadziła nawet zieleniaka. Skąd zatem ma wiedzieć ile płaci się na ZUS?

! Odpowiedz
40 38 slc350

Przychód lekko ponad 5000zł jakiś żart dzisaj 1 kwietnia????? chyba 50tys, przychodu albo 5000 DOCHODU! netto... Tak to znowu jest granie pod publiczkę ciemnego ludu co nie wie, że w takiej sytuacji wystarczy kupić jakiś towar za 5000 i sprzedać za 5300 i już lecimy na pełnym zusie bośmy kupę kasy zarobili......

Ale sam wiem jak PIS manipuluje takimi gatkami dowalając coraz więcej. Bo już nie raz mi babcia mówiła, że teraz to wy przedsiębiorcy będziecie mieć dobrze.... Ludziom robią budyń z mózgu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 44 bojack_pl

ZUS na dzień dzisiejszy wynosi 1127pln. Czy coś mnie ominęło że czytam tu o "dzisiaj płaciłby tę składkę w wysokości mniej więcej 1,8 - 2 tys. zł" ??

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl