Składki ZUS dla przedsiębiorców będą wyższe, rząd liczy na ich uczciwość

Wygląda na to, że na razie przedsiębiorcy przegrywają bój z rządem o wysokość stawek ZUS. Rząd przeforsował wczoraj w komisji sejmowej własny projekt podwyżki składek ubezpieczeniowych, pomimo obaw niektórych posłów, że część przedsiębiorców przejdzie do szarej strefy i będzie zaniżać swoje dochody.

Minister polityki społecznej Krzysztof Pater jest jednak optymistą – uważa, że większość przedsiębiorców jest uczciwa i nawet zmiana systemu płacenia składek nie będzie miała negatywnych skutków.

W czasie dyskusji w komisji sejmowej SdPl zaproponowała znaczne złagodzenie podwyżki składek dla przedsiębiorców, ale ta propozycja nie zyskała akceptacji posłów.

Pomysł rządu, który jest forsowany od kilku miesięcy, a teraz trafił do Sejmu, zakłada zróżnicowanie wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców w zależności od dochodów. Przedsiębiorcy zarabiający więcej, mieliby płacić wyższe składki, niż firmy mające niższe dochody. Minister Pater przekonuje także, że podwyżka składek będzie korzystna dla przedsiębiorców o wyższych dochodach, bowiem spowoduje, że otrzymają oni w przyszłości wyższe emerytury.

M.D.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne