Składanie informacji podatkowych w krótszym terminie

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian o informacjach podatkowych składanych przez krajowe podmioty, dla których świadczą usługi osoby fizyczne spoza kraju. Proponowany termin określono do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto świadczenie usług lub wykonywanie pracy.

Informację o uzyskanych przez osobę zagraniczną wynagrodzeniach sporządza się za cały rok podatkowy i przekazuje do urzędu w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Sprawia to, że taka osoba może opuścić Polskę przed dostarczeniem informacji o pobycie i wynagrodzeniu.

Dlatego w nowelizacji czas ten skrócono do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent (obcokrajowiec) rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy).

Zmieni się również miejsce składania informacji. Będzie ona przesyłana naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla opodatkowania nierezydentów. Powstanie także nowy druk informacji oznaczony jako ORD-W1.

Wprowadzono też zmiany dotyczące przekazywanych informacji organom podatkowym właściwym w sprawach podatku od środków transportowych przez organy rejestrujące pojazdy. Rozszerzono bowiem informacje o pojazdach czasowo wycofanych z ruchu oraz o ponownie dopuszczonych do ruchu. Organy rejestracyjne mają obowiązek sporządzania i przekazywania w formie elektronicznej właściwemu naczelnikowi urzędu comiesięcznych informacji o zarejestrowanych pojazdach.

(na podst.: Gazeta Prawna)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl