Skiba: Wzrost kwoty wolnej od podatku należy rozłożyć w czasie

Wzrost kwoty wolnej od podatku należy rozłożyć w czasie, aby deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył w 2017 roku poziomu 3 proc. PKB - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister finansów Leszek Skiba.

Skiba: Wzrost kwoty wolnej od podatku należy rozłożyć w czasie
Skiba: Wzrost kwoty wolnej od podatku należy rozłożyć w czasie (mf.gov.pl)

"Jest szereg analiz, (...) oczekujemy że to będzie wspólna decyzja nie tylko ministra finansów, ale też innych ministrów. Tak, żeby to rozwiązanie, które zacznie działać w 2017 roku było jak najlepsze" - powiedział Skiba pytany o propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące kwoty wolnej od podatku.

Wiceminister dodał, że resort finansów chce uzyskać konsensus wśród ministrów bowiem ustalone rozwiązanie trzeba wpisać do Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), który ma być gotowy w II połowie kwietnia.

"Prezentujemy różne opcje, szereg wariantów, aby ta decyzja była wspólna, aby APK była wspólnym dokumentem całego rządu" - podkreślił wiceminister. Skiba przyznał, że analizowane jest także rozłożenie wzrostu kwoty wolnej na 10 lat.

"Ono ma swoje plusy. Pozwala by deficyt roku 2017 nie był nadmierny i (...) nie przekraczał progu 3 proc. PKB. Jakaś forma rozłożenia - czy w takiej formie, czy innej, są różne możliwości. Na pewno jest potrzeba, aby deficyt nie przekroczył 3 proc. PKB" - podkreślił

Ministerstwo Finansów wciąż pracuje nad podatkiem handlowym

Trwają prace nad podatkiem handlowym. Ministerstwo Finansów nie potrafi jednak powiedzieć, kiedy zainteresowane strony poznają ostateczną wersję projektu ustawy.

Wiceszef resortu, Leszek Skliba powiedział dziennikarzom, że regulacja musi być dopracowana. Projekt, według wiceministra, jest przedmiotem wewnętrznych analiz resortu finansów i konsultacji z innymi resortami. Leszek Skiba poinformował też, że nie ma harmonogramu prac nad regulacją, a priorytetem podczas jest jakość przepisów, a nie tempo ich przygotowania.

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, 18 lutego, minister finansów, Paweł Szałamacha zapowiedział, że nowa wersja regulacji będzie znana w ciągu 10 dni. Podatek handlowy jest jedną z wyborczych zapowiedzi rządu PiS. Według zapowiedzi regulacja miała przeciwdziałać unikaniu płacenia danin przez duże zachodnie sieci handlowe.

PAP/ mmu/ par/ IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~podatnikniewolnik

500+ od razu bo to nie grozi nadmiernym deficytem a podniesienie kwoty wolnej grozi ci za obłuda PiS to oszusci skończą jak PO lub gorzej!!!

! Odpowiedz
0 0 ~StanRS

Chcieli opodatkować hipermarkety, żeby towary w takich Tescach, Auchanach były w podobnych cenach co w sklepach osiedlowych. Tylko nie wzięli pod uwagę, że Janusze"byznesu" co mają te swoje małe dziadowskie sklepiki w dużym stopniu zaopatrują się w towary do nich w hipermarketach.

! Odpowiedz
0 0 ~Andrjusza

Ten MArek to ignorant ekonomiczny. A dodatkowo gdzie tu jest równość wobec prawa

! Odpowiedz
2 3 ~MArek

Ulga nie powinna być jednakowa dla wszystkich. Osoby zarabiające w granicach pensji minimalnej powinny otrzymywać zwrot 100% PIT. Osoby zarabiające w granicach średniej pensji powinny mieć zwrot części zapłaconego PIT, a osoby bardzo zamożne powinny płacić podatek od każdej zarobionej złotówki

! Odpowiedz
0 0 ~mhm

„Osoby zarabiające w granicach pensji minimalnej powinny otrzymywać zwrot 100% PIT”
— nawet jeśli może byłbym skłonny przyznać, że skrajna biedota nie powinna być obciążana podatkami, w szczególności dochodowymi, to czy idea pobierania a następnie zwracania podatku — i to przy takich małych kwotach — nie jest zbytnio przekombinowana, jeśli nie absurdalna?

„osoby bardzo zamożne powinny płacić podatek od każdej zarobionej złotówki”
— nie wiem, czy się zorientowałeś, że osoba aktualnie dobrze zarabiająca nie musi być zamożna — i vice versa; nie zapominajmy, o podatkach majątkowych, które mogłyby obciążać osoby zamożne dziedzicznie, a nie młodych, ambitnych, którym się w pewnym momencie życia udaje ciężką pracą zarobić na swoim pomyśle biznesowym czy zawodowym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mhm odpowiada ~mhm

inną sprawą są różne ulgi, odliczenia, do których prawa nie mają biedni, np. kiedyś były jakieś odliczenia przy posiadanych mieszkaniach na wynajem... no ale to inne sprawa, tu mówimy o kwocie wolnej...

! Odpowiedz
0 0 ~Marek odpowiada ~mhm

Nie przesadzajmy, kwota wolna od podatku to nie jest jakaś zasada demokracji, czy wolności. Państwo może ją ustanowić lub nie. To rodzaj zwolnienia podatkowego o socjalnym przeznaczeniu, z którego należ korzystać elastycznie - zgodnie z jego celem.

! Odpowiedz
0 2 ~Ktoś

No jeszcze dodam że większe tax free to większe obroty - ważniejsze od zysku jest by interes się kręcił. Ale w PL tego nie rozumieją...

! Odpowiedz
1 3 ~Ktoś

Najlepsze jest to że najbiedniej zarabiajacy mają taką samą kwotę tax free jak krezusi. Efekt jest taki że krezus trochę postęka jak mu fiskus przywala Max. podatek ale i tak zostaje mu 10 000 razy więcej do pierwszego niż można wydać a biedny musi sobie odjąć od gęby.

! Odpowiedz
1 0 ~mhm

Jeśli istnieje jakakolwiek kwota wolna (stała), to zawsze osoba więcej zarabiająca będzie procentowo płaciła WIĘCEJ.

Na przykład:
kwota wolna: 10.000, podatek: 19%
X zarabia: 20.000
Y zarabia: 100.000
X płaci podatku: 1.900 = 9,5%
Y płaci podatku: 17.100 = 17,1%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.