Skiba: W 2017 r. być może zmiana wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej zamiast obniżki VAT

Nie jest wykluczone, że w roku 2017 nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił w poniedziałek podczas debaty PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Skiba: W 2017 r. być może zmiana wieku emerytalnego
Skiba: W 2017 r. być może zmiana wieku emerytalnego (fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

Jego zdaniem według obecnych szacunków wydatki mogą w przyszłym roku zwiększyć się o ok. 14 mld zł, co da deficyt rzędu 2,9 proc. PKB.

Podczas poniedziałkowej debaty w PAP na temat unikania podatków Skiba przyznawał, że celem fiskalnym na rok 2017 jest deficyt poniżej 3 proc. PKB.

Mówił, że na przyszły rok zaplanowane są istotne wydatki - program 500 plus, ewentualne obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku, ew. obniżka stawki VAT do 22 proc.

"Rząd będzie musiał się zmierzyć z takim lub innym układem wydatków, w zależności od ostatecznej decyzji" - mówił. "Mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami wydatkowymi i potrzebujemy nadzwyczajnych wpływów" - dodał.

Zdaniem wiceministra finansów uszczelnienia w systemach VAT i CIT czy wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego pozwolą zwiększone wydatki pokryć.

Przypomniał, że w bieżącym roku wydatki na 500 plus to 17 mld zł, co jednak jest możliwe do pokrycia przy zachowaniu deficytu na poziomie 2,6-2,7 proc PKB.

W roku 2017 wydatki na 500 plus, według Skiby, będą większe o 6 mld zł. Z kolei planowana wstępnie obniżka stawki VAT z 23 do 22 proc. spowoduje obniżenie wpływów podatkowych o około 7,2 mld zł.

W sumie zwiększone o ok. 14 mld zł wydatki budżetu pozwolą jednak, przekonywał Skiba, na deficyt 2,9 proc. PKB.

Ostateczna wielkość deficytu będzie zależeć od tego, czy decyzja o obniżce stawki VAT zostanie potwierdzona.

"Może być tak, że np. nie ma obniżki stawki VAT, a jest np. podwyższenie kwoty wolnej, jest jakaś forma zmiany wieku emerytalnego" - przyznał wiceminister finansów. "To są takie puzzle, w których jedna rzecz jest kosztem drugiej" - tłumaczył. (PAP)

pś/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~oki

Podwyższenie kwoty wolnej NAKAZAŁ Trybunał Konstytucyjny...
Niech teraz nikt nikomu nie robi łaski , że może to , a może to...
Chyba, iż dalej twierdzą , iż Trybunał, to "grupa kolesi"..

! Odpowiedz
0 1 ~Marcin

Czemu dopiero teraz "nakazał"? Przez 8 lat kwota wolna stała w miejscu i jakoś TK nie interweniował. Ciekawe, prawda? Owszem TK w obecnym kształcie to jest grupa kolesi, którzy przyklepali Platformie kradzież pieniędzy z OFE. Mam wymieniać dalej? Patrząc na takiego Rzeplińskiego trudno powiedzieć, żeby to był niezawisły sędzia. Bardziej przypomina rasowego polityka a jeśli chce być politykiem to niech idzie do sejmu a trybunał niech zostawi w spokoju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~ma

Wiek emerytalny miał być obniżony w tym roku NA PEWNO i... Ludzie uwierzyli i się zawiedli ale czekamy może w końcu???

! Odpowiedz
0 1 ~budzetowka

Kogo to obchodzi...

! Odpowiedz
5 3 ~elf

Tak naprawdę obniżka wieku emerytalnego nastąpi przed kolejnymi wyborami a raczej będzie znów kartą przetargową. Bo właśnie tak to wyglądało teraz obecna władza wykorzystała nieudolność i zadufanie PO i obstawiła karty przetargowe: wiek emerytalny, 6latki, uchodźcy. Nie popieram żadnego ugrupowania bo każde nawija kiełbasę wyborczą a przychodzi co do czego i lipa. Jestem klasa średnia pracuję i chwała że mi się udało ale co z tego skoro słyszę od sąsiadki że ona na dzieci weźmie 2500zł a ja z dochodem 1600 mam założyć rodzinę i jeszcze kupić mieszkanie. Nie ma sprawiedliwości ten co nie pracuje ma lepiej niż ten co pracuje a teraz do***li bankom to już w ogóle kredyt to będzie wspomnienie i tak myślący człowiek nie może mieć w tym kraju nic. Łatwiej dzieci narobić i siedzieć na socjalu jak Bóg przykazał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~dd

A jakbyś miał piątkę dzieci i te 2,5tys byłoby ci łatwiej wziąć kredyt na mieszkanie z taką samą pensją?

! Odpowiedz
0 1 ~xxxxx odpowiada ~dd

nie zadbałeś o możliwość godnego życia dla swoich dzieci?
liczysz na to, że państwo DA?

! Odpowiedz
12 5 ~stop-pis-lamizacji

Co za OBRZYDLIWY i ODRAŻAJĄCY typ na zdjęciu !!! - zresztą jak oni wszyscy z tego sortu.

! Odpowiedz
8 14 ~j23

czy w związku z powyższymi oświadczeniami Duda odszczeka publicznie to, co nakłamał w kampanii wyborczej?
"Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury" - powiedział Duda."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~piotr

zgadzam się z ostanim zdaniem
duda wygadywał bzdury
teraz czas na spojrzenie realnie na problemy
wiek emerytalny w dół to emerytury w dół o 30%
kwota wolna vat do góry do 27% *bo musza być środki na program 500+ na kredyt)
itd

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne