Skiba: Sukces uszczelniania podatków dotyczy też akcyzy oraz PIT I CIT

W sukcesie uszczelniania systemu podatkowego liczy się również poprawa ściągalności akcyzy oraz - podatków PIT i CIT - powiedział w piątek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych Leszek Skiba.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

Podczas konferencji podsumowującej trzy lata rządu, wiceminister Skiba podkreślił, że "w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale trzeba podkreślić, że nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego, trzeba tu wymienić uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i uszczelnieniu w PIT i CIT".

"Niedawno ukazał się raport pokazujący sukcesy w ściąganiu akcyzy i walce z szarą strefą w produkcji tytoniowej. Mamy spadek nielegalnej sprzedaży papierosów, więc dochody z akcyzy w tym zakresie rosną" - powiedział Skiba.

Wiceminister dodał, że "uszczelnianie dotyczy też PIT i CIT. Głównie poprzez walkę z agresywną optymalizacją, ale też w bardzo dużym zakresie pomógł tej sprawie Jednolity Plik Kontrolny (JPK)".

"Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu, jest to też silne źródło wzrostu dochodów z CIT i PIT - podkreślił wiceminister Skiba. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 wektorwg

A kiedyż zajmiecie się lewymi rachunkami za paliwo posłów?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil