Skiba: Poluzowanie fiskalne odpowiedzią na spowolnienie

Należy dokładniej spojrzeć na instrumenty z zakresu polityki fiskalnej w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że zaproponowany przez rząd pakiet fiskalny wpisuje się w globalną dyskusję na ten temat.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

„Patrząc na ostatnie decyzje EBC widać, że jest świadomość, że jesteśmy w warunkach spowolnienia (gospodarczego - PAP) i pojawiają się próby zastosowania rozwiązań z zakresu polityki monetarnej. Wśród ekspertów pojawia się jednak wątek, że skoro polityka pieniężna w wielu krajach jest na granicy aktywności, tj. stopy są tak nisko, nadzwyczajne działania mają już taką skalę, że mamy już pewien limit tego, co może zrobić polityka pieniężna w ramach spowolnienia” – powiedział Skiba podczas posiedzenia komisji sejmowej.

„W związku z tym pojawia się przeświadczenie, że skoro polityka pieniężna ma swoje ograniczenia, to trzeba zastosować poluzowanie fiskalne jako mechanizm, który będzie odpowiedzią na spowolnienie. To jest też kontekst Polski, jest pewna diagnoza, że należy dokładniej spojrzeć na instrumenty z zakresu polityki fiskalnej jako reakcja na spowolnienie” – dodał.

Skiba ocenił, że zapowiedziany w ostatnim czasie przez rząd pakiet fiskalny wpisuje się w globalną dyskusję na temat stosowania narzędzi z zakresu polityki fiskalnej w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze.

„W Polsce to zapowiedziany przez premiera pakiet fiskalny, tzw. piątka. Wpisuje się to w globalną dyskusję zastosowania mechanizmów poluzowania fiskalnego, ale w ramach bezpiecznej przestrzeni fiskalnej, tak, żeby w odpowiedni sposób zareagować. W Polsce ta dyskusja być może jest dosyć gorąca, bo pojawia się w warunkach dobrej koniunktury, w warunkach dyskusji o zasadach polityki fiskalnej, ale możemy się założyć, że jeśli słabe notowania z sąsiednich gospodarek będą się pojawiać, nastąpi tam spowolnienie a nawet recesja, to działania związane z luzowaniem fiskalnym będą naturalne i Polska będzie wymieniana jako pionier” – powiedział.

„Z punktu widzenia MF, propozycje podatkowe, które zostały przedstawione, pozwolą na to, żeby rynek pracy lepiej reagował na spowolnienie gospodarcze” – dodał. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,08% 3,7935
2019-07-18 10:38:00
EUR/PLN 0,02% 4,2634
2019-07-18 10:39:00
EUR/USD 0,11% 1,1239
2019-07-18 10:39:00
CHF/PLN 0,14% 3,8518
2019-07-18 10:39:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil