Skiba (MF): Wzrost płacy minimalnej może prowadzić do spadku popytu na pracowników z zagranicy

Wyraźny wzrost płacy minimalnej może w pierwszej kolejności prowadzić do spadku popytu na pracowników zza wschodniej granicy - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba w ankiecie przeprowadzonej przez "Panel Ekonomistów Polskich".

(Ministerstwa Finansów)

Na pytanie, czy wprowadzanie płacy minimalnej na poziomie 4.000 zł brutto do 2024 r. przyczyni się do istotnego wzrostu stopy bezrobocia w Polsce, Skiba odpowiedział: "Nie".

"Pod wpływem wyraźnego wzrostu płacy minimalnej popyt na pracę będzie malał w segmentach rynku o niskiej produktywności, co w pierwszej kolejności może prowadzić do spadku popytu na pracowników zza wschodniej granicy" - skomentował wiceminister finansów.

Skiba ocenił też, że wzrost płacy minimalnej może przyczynić się do wzrostu stopy inwestycji.

"Wzrost płacy minimalnej będzie bodźcem prowadzącym do wzrostu stopy inwestycji. W korzystnych warunkach makroekonomicznych może być impulsem do zwiększenia roli maszyn i urządzeń w sektorach o niskiej produktywności, gdzie obecnie firmy w większym stopniu korzystają z pracy rąk" - napisał wiceminister finansów.

"Analizy wskazują, że nie istnieją poważne bariery związane z finansowaniem inwestycji dotyczące poziomu środków własnych, dostępu do kredytu, ceny kredytu itd. Oznacza to, że wzrost płacy minimalnej może być realnym bodźcem na rzecz wzrostu inwestycji, choć zapewne wywołującym turbulencje w niektórych przypadkach" - dodał. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 falcon18

Prawie nikt nie zarabia samej minimalnej, chyba że student na recepcji na pół etatu, zawsze dochodzi do tego premia kilkaset złotych. Różnica w 2024r. będzie taka że państwo zabierze więcej waszych pieniędzy z kosztów pracy, a pracodawcy już nie będą tak "premiowali"".
Abym np. dostał 2500zł netto to pracodawca musi zapłacić 4100zł.
PIS szykuję skok na nasze pieniądze, czeka nas drożyzna.

Już dziś tańsza żywność jest w Niemczech gdzie płaca minimalna jest prawie stałym poziomie. Różnica będzie się powiększać. Strach żyć w tym kraju

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.