Skawina pierwszym laboratorium programu termomodernizacji

W tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Skawiny k. Krakowa.

(fot. Zbigniew Niemirski / FORUM)

"Tu chcemy doprowadzić do znaczącego poprawienia termoizolacyjności" - podkreślił szef rządu. Według niego problem jakości powietrza jest bardzo ważny dla Skawiny; miasto nim "żyje".

Morawiecki wyraził podczas spotkania pogląd, że poprzednie rządy w latach 2008-2015 "nic nie zrobiły, żeby poprawić jakość powietrza, a w wielu aspektach sytuacja się pogorszyła". "My, władza centralna chcemy użyć wszystkich możliwych mechanizmów i instrumentów, również budżetowych, żeby pomoc najbardziej zanieczyszczonym miejscowościom w poprawie jakości powietrza" - zadeklarował premier.

Dodał, że działania rządu będą przebiegać dwutorowo: z jednej strony będzie to program wspierający wymianę palenisk i termomodernizację domów jednorodzinnych, na który w ciągu najbliższych sześciu - siedmiu latach rząd przeznaczy 25 mld zł. "To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej - zwiększenia efektywności termicznej budynków" - zaznaczył szef rządu.

Drugi z programów - mówił Morawiecki - dotyczy redukcji emisji spalin przez pojazdy. Jego głównym elementem jest szeroko zakrojony program wymiany taboru autobusowego. Według premiera do tej pory takie umowy zostały podpisane z 46 samorządami. "W przypadku kolejnych samorządów zachęcam, żeby korzystać z programów rządowych do współfinansowania wymiany tego taboru" - dodał.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT