Skarby narodowe tracą swój blask

Powstaje nowy resort nadzoru właścicielskiego nad państwowymi spółkami. W ostatnich czterech latach większość z nich straciła na wartości – czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej”.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Dziennik pisze, że nowy resort będzie nie tylko nadzorował mienie Skarbu Państwa, lecz także inicjował wspólne działania spółek "na rzecz przyspieszonego rozwoju", co zasygnalizował w środę Jacek Sasin, który ma kierować Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego.

"Rz" zwraca uwagę, że nie sprecyzował, co ma na myśli. Zdania ekspertów na temat nowego resortu są podzielone. Niektórzy chwalą rozdzielenie funkcji regulacyjnych i właścicielskich. Inni twierdzą, że zapowiedzi dotyczące filozofii nowego resortu i spodziewanych synergii firm państwowych to spełnienie ich najgorszych przeczuć. Patrząc na to, co w ostatnich latach działo się w energetyce, trudno im się dziwić.

Gazeta przypomina, że nakłanianie firm energetycznych do wspierania podupadających kopalni, wciągnięcie ich w plan budowy w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego, utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa – "synergii" między państwowymi spółkami dotychczas nie brakowało. I była ona fatalnie postrzegana przez rynek. Analitycy wskazują też na lekceważenie mniejszościowych akcjonariuszy, którzy próbowali się opierać decyzjom resortu, czy niemalże całkowite odejście od polityki dywidendowej – a wszystkie spółki w branży ją obiecywały.

"Rz" zauważa, że gwoździem do trumny były wydarzenia ostatniego roku. Mimo zachęt i ponagleń do przeprowadzenia transformacji branży energetycznej w kierunku czystszych i nowocześniejszych źródeł energii niewiele w tym zakresie zrobiono. Efekty bałaganu odczuwamy do dziś. Ma on odzwierciedlenie w wycenach giełdowych firm energetycznych. W ciągu ostatnich czterech lat ich wartość spadła średnio aż o 40 proc. "Rz" sprawdziła, jak w tym okresie radziły sobie inne giełdowe spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wnioski nie są optymistyczne: większość firm potaniała, a statystykę ratują tylko PKO BP, PKN Orlen, Lotos i KGHM. W sumie wszystkie kontrolowane przez Skarb firmy są warte 227 mld zł, o 8 proc. więcej niż cztery lata temu. WIG zyskał w tym czasie 20 proc.(PAP)

nmk/ mark/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 15 kris74keh

Państwowe być nie może , ale już np. niemieckie czy francuski to co innego.Ale nie martwmy się na zapas .Przyjdzie PO z lewicą do władzy to i tak sprzedadzą i już więcej nie będzie lamentów nad polskimi skarbami narodowymi.

! Odpowiedz
41 30 marcin321

Nie ma to jak kompetentni ludzie w zarządach zmieniający się 3-4 razy do roku

! Odpowiedz
14 11 marcin321

25 łapek w dół w ciągu minuty, jesteście żałośni ;)

! Odpowiedz
37 15 forfun

doskonale sami zauważyli - ostatnie 4 lata to równia pochyła - rząd w pigułce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil