Skarb wyprzedaje gospodarkę morską

Skarb wyprzedaje gospodarke morska

W tym roku inwestorów dostaną m.in. H. Cegielski, GSR i Dalmor

Cezary Pytlos

W tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać największe przedsiębiorstwa gospodarki morskiej. W prywatne ręce trafią: H. Cegielski Poznań, Gdańska Stocznia Remontowa, Dalmor, Transocean, Pomorskie Zakłady Urządzeń Okrętowych Warma, Ulstein Fama i Fabryka Sprzętu Okrętowego Remor.

W tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać największe firmy gospodarki morskiej. Przedstawiciele resortu nie oszacowali jeszcze, jakich wpływów się spodziewają.

- Zależy to od przyjętej strategii prywatyzacji spółek - mówi Julita Wojda z MSP.

Najpierw Cegielski

Jeszcze w tym roku zostanie podwyższony kapitał akcyjny H. Cegielskiego-Poznań. Obecnie wynosi on 70 mln zł, drugie tyle stanowi kapitał zapasowy. W 2001 roku resort skarbu sprzeda inwestorom pozostałe swoje akcje. O przejęcie Cegielskiego, a przynajmniej jego działu produkcji silników okrętowych, będzie zabiegać na pewno Stocznia Gdynia. W Cegielskim ucinają spekulacje na temat ewentualnych inwestorów.

- Przyszły inwestor musi liczyć się z dużymi wydatkami, głównie w modernizację mocno przestarzałego parku maszynowego. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten cel 50 mln zł, a w tym roku zainwestujemy 15 mln zł. To jednak jest kropla w morzu potrzeb - twierdzi Bolesław Januszkiewicz z H. Cegielski Poznań.

Potem GSR i Dalmor

W prywatyzacji Gdańskiej Stoczni Remontowej doradza Nicom Consulting. Rozpisanie przetargu na akcje firmy to kwestia tego półrocza. Poważnym kandydatem do objęcia akcji jest Invest Rem, spółka pracowniczo-menedżerska. W prywatyzacji Dalmoru doradza MSP Nexus Consultants z Gdyni. Problemem w prywatyzacji przedsiębiorstwa jest... flota trawlerów dalekomorskich. Inwestorzy gotowi są ją przejąć pod jednym warunkiem: rząd musi dać gwarancje na to, że rybacy będą mieli zapewniony dostęp do łowisk. üakomym kąskiem dla inwestorów będą natomiast grunty Dalmoru, leżące prawie w sercu Gdyni.

W poczekalni

Na tegoroczne przekształcenie nie ma co liczyć Polska Żegluga Morska ze Szczecina.

- Ze względu na ujemny stan funduszy własnych przedsiębiorstwa, firma nie kwalifikuje się obecnie do komercjalizacji i prywatyzacji ścieżką kapitałową - twierdzi Julita Wojda.

Komercjalizacja firmy będzie możliwa, gdy przedsiębiorstwo poprawi kondycję finansową. W tym roku PŻM ma odnotować pierwszy od dłuższego czasu zysk.

Na zmiany struktury własnościowej nie mają także co liczyć Polski Rejestr Statków, Centrum Techniki Okrętowej Gdańsk oraz Polskie Ratownictwo Okrętowe.

- W Sejmie złożony został poselski projekt ustawy o Polskim Rejestrze Statków, określający sposób jego przekształcenia. Natomiast CTO i PRO na razie nie są przeznaczone do komercjalizacji - mówi Julita Wojda.

Amatorzy na armatorów

Inna spółka żeglugowa - Polskie Linie Oceaniczne - ma od niedawna inwestorów prywatnych. Dokapitalizują oni spółkę kwotą 13 mln zł, a nową emisją akcji równo podzielą się Agencja Rozwoju Przemysłu, Stocznia Gdynia, TUiR Warta oraz Kredyt Bank. Dodatkowo konsorcjanci zapowiadają inwestycje rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

- Przed podpisaniem umowy konsorcjalnej nie mogę ujawnić dokładnych danych - mówi Krzysztof Kremky, prezes PLO.

Resort skarbu straci natomiast już niedługo kontrolę nad częścią akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, przewoźnika promowego z Kołobrzegu. Rozdział akcji wśród inwestorów w planowanej emisji akcji w wysokości 110-150 mln zł to kwestia najbliższego miesiąca. Zainteresowane są STU Hestia Insurance, Gdańska Stocznia Remontowa i Pomorski Bank Kredytowy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil