REKLAMA
PILNE

Skarb robi spis nieruchomości. Szuka terenu pod budowę tanich mieszkań?

2016-03-01 07:10
publikacja
2016-03-01 07:10
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Resort skarbu poprosił spółki o wykaz gruntów i budynków niezwiązanych z ich biznesem. Chodzi zapewne m.in. o znalezienie terenów dla projektu budowy tanich mieszkań.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do wszystkich spółek nadzorowanych przez skarb państwa trafiło specjalne polecenie — przygotowanie spisu nieruchomości, które nie są związane z ich podstawową działalnością.

Chodzi o grunty i budynki, wraz z ich wyceną. Dotarły do nas głosy zaniepokojonych prezesów, którzy obawiają się, że skarb „przewłaszczy” wybrane nieruchomości i wykorzysta je do realizacji obietnic wyborczych, np. planu budowy tanich mieszkań. Skonfrontowaliśmy te obawy z naszymi źródłami w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP). Przekonują one, że mieszkania — owszem — chodzą im po głowie, ale nie tylko.
— Priorytetem jest sprawdzenie, co składa się na ten majątek, czy spółki radzą sobie z jego zagospodarowaniem i czy nie jest on dla nich barierą rozwoju — mówi nasz rozmówca z MSP. Odpowiedzi nie muszą być oczywiste.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~realista
Według mnie politycy i urzędnicy powinni zacząć szukać terenów w Warszawie i tam rozpocząć budowę tanich mieszkań zgodnie z obietnicami wyborczymi.
~Jan
Tanie Budowanie, to nasza historyczna szansa na pokonanie Europy. W większości krajów Zachodniej Europy nieruchomości są piekielnie drogie. Zmieńmy mentalność polaków i namówmy ich do mieszkania w wynajmowanych mieszkaniach. Ma się to nam opłacać. Tak wynajmującym jak i firmom wynajmującym mieszkania. Firma ma pozyskać Tanie Budowanie, to nasza historyczna szansa na pokonanie Europy. W większości krajów Zachodniej Europy nieruchomości są piekielnie drogie. Zmieńmy mentalność polaków i namówmy ich do mieszkania w wynajmowanych mieszkaniach. Ma się to nam opłacać. Tak wynajmującym jak i firmom wynajmującym mieszkania. Firma ma pozyskać pieniądze z rynku. Np. oferując 5-8 % rocznie wkalkulowane w czynsz. Mieszkanie będzie tanie, bo ziemia państwowa (za darmo), budowa nie przez deweloperów, tylko przez firmy, które dziś budują dla deweloperów. Czyli wybudowanie m2 powinna oscylować około 1000 zł. Firma nadzorująca osiedle, żyjąca z % od wartości zbieranych czynszów. I wszystkie koszty na etapie budowy i eksploatacji jawne, publikowane w ściśle określony sposób, czytelny i zrozumiały dla wszystkich. Lokatorom ma się opłacać płacić czynsz. A jak znajdą pracę w innym mieście, to zmienią wynajmowane mieszkanie. Zyski z takiej inwestycji będą trafiały do właścicieli pieniędzy, którzy wpłacą je do funduszu budowlanego. Ma ich zachęcać dobra, bezpieczna stopa zwrotu z takich inwestycji, do zarządzających jako procent zbieranych czynszów i na fundusz odtworzeniowy, nie mylić z remontowym. Trzeba trochę zmienić prawo.
~MM
Naprawdę w to wierzysz co piszesz, czy jaja sobie robisz, a ja się nie poznałem...?
~Mieszkaniec
Tak, jeżeli za budowę weźmie się Państwo to na pewno będzie tanio, szybko i solidnie. I bez żadnego złodziejstwa. Mieszkam w takim bloku z okresu późnego Gomułki i w mieszkaniu naprawdę trudno jest znaleźć dwie linie, które są do siebie równoległe. Może poza drzwiami...
~Dżejms
No wiesz to jest takie naturalne - bioniczne. Popatrz - w przyrodzie występują krągłości, krzywizny w zasadzie brak symetrii (zobacz np swoją twarz jak wygląda gdy zrobisz ją idealnie symetryczną.Widziałeś kiedyś? Nie da się na to patrzeć bez obrzydzenia) i takie równoległości też ciężko wskazać. Spróbuj znaleźć No wiesz to jest takie naturalne - bioniczne. Popatrz - w przyrodzie występują krągłości, krzywizny w zasadzie brak symetrii (zobacz np swoją twarz jak wygląda gdy zrobisz ją idealnie symetryczną.Widziałeś kiedyś? Nie da się na to patrzeć bez obrzydzenia) i takie równoległości też ciężko wskazać. Spróbuj znaleźć idealnie równoległe rzeczy w przyrodzie. To są wymysły człowieka.
Dobra dość żartów. Państwo nie musi a nawet nie powinno nam pomagać - wystarczy aby przestało przeszkadzać to damy sobie radę. Ale ono niestety o nas dba np karze za wycięcie drzewa która sam posadziłem. Piękne prawda?
~morski_WILK
jezu znowu KOD wylezie na ulice i bedzie blokowac ruch , po co piszecie o tym , KODowcy z podniety nie beda mogli teraz spac spokojnie przez kilka dni
~Bobek
Teraz będzie demonstracja w obronie nieużytków.
~endi
Po co budować mieszkania i to na koszt polskiego podatnika ? z każdym rokiem mieszkań jest coraz więcej - ludzie wyjeżdżają za granicę , dzieci się nie rodzą , starzy umierają . Wszystkie analizy pokazują spadek cen mieszkań za wyjątkiem największych miast gdzie jest praca
~Chase
Bo następuje migracja do miast i w miastach liczba ludności będzie tylko rosnąć. Poza tym będzie stały wzrost cen nieruchomości tak jak na Zachodzie, co doprowadzi do tego, ze młodzi ludzie będą mogli tylko mieszkanie wynająć zamiast kupić.
Tanie budownictwo komunalne jest moim zdaniem lepsze od programu 500+. Młoda
Bo następuje migracja do miast i w miastach liczba ludności będzie tylko rosnąć. Poza tym będzie stały wzrost cen nieruchomości tak jak na Zachodzie, co doprowadzi do tego, ze młodzi ludzie będą mogli tylko mieszkanie wynająć zamiast kupić.
Tanie budownictwo komunalne jest moim zdaniem lepsze od programu 500+. Młoda rodzina potrzebuje mieszkania - 500 zł pójdzie na konsumpcję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki