REKLAMA

Skarb Państwa stracił 103 mln zł w wyniku nielegalnego handlu paliwem. 52 osoby przed sądem

2020-11-19 09:00
publikacja
2020-11-19 09:00
fot. REDPIXEL.PL / Shutterstock

52 osoby odpowiedzą przed sądem za nielegalny handel paliwami, uchylanie się od opodatkowania akcyzowego oraz VAT i pranie brudnych pieniędzy. Straty Skarbu Państwa z niezapłaconych VAT i akcyzy sięgają blisko 103 mln zł - podała Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak poinformowała PAP w czwartek starszy rachmistrz Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy.

Wyprodukowany w Polsce olej smarowy był wywożony poza granice, głównie do Niemiec. Tam przelewany był do cystern i miał trafić do odbiorców z Litwy, Łotwy oraz Rumunii. Towar trafiał jednak do Polski i sprzedawany był bez opłacania podatku VAT i akcyzy jako olej napędowy stacjom paliw, firmom transportowym i gospodarstwom rolnym. Takie transporty wykryli funkcjonariusze KAS. Przyłapali oni również na gorącym uczynku osoby, które przelewały olej smarowy do cystern z oznaczeniami, które wskazywały, że to olej napędowy.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano na blisko 103 mln zł. Przestępcy inwestowali pieniądze z nielegalnym transakcji w biżuterię, nieruchomości, samochody, waluty. "Prali" również pieniądze, zakupując legalnie działającą, niezwiązaną z paliwowym biznesem spółkę Indyk Mazowsze.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu liczący ponad 1000 stron akt oskarżenia przeciwko 52 osobom, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 40 z nich przyznało się do winy.

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki