Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia

Zatrudniająca ponad 6,5 tysiąca osób Skanska zapowiedziała zwolnienia grupowe. Jak ustalił Bankier.pl, w ich ramach do końca października pracę ma stracić do 1150 osób.

Informację o planowanych zwolnieniach grupowych w Skanska Redakcja Bankier.pl otrzymała od jednego z czytelników. W piśmie skierowanym do związków zawodowych w Skanska, datowanym na 22 lipca br., pracodawca zawiadamia o konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych. Do zwolnień ma dojść od sierpnia do końca października 2016 roku.

Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia
Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia (FORUM)

Dlaczego Skanska zwalnia

Firma podaje dwa główne powody redukcji etatów:

  • zmniejszeniem się liczby pozyskiwanych kontraktów budowlanych, pogłębiającym się spadkiem rentowności w zakresie podstawowej działalności, czego przejawem jest zarówno nieosiągnięcie postawionych spółce celów finansowych za 2015 rok, brak realizacji zakładanych celów finansowych w I kwartale 2016 roku, jak i prognozowany brak realizacji postawionego przez właściciela celu finansowego za cały 2016 rok;
  • chęć zapewnienia stabilizacji pracodawcy w kolejnych latach oraz utrzymania pozycji rynkowej, co wymaga dostosowania struktury zatrudnienia w obszarze podstawowej działalności gospodarczej (działalność budowlana) oraz w zakresie funkcji wsparcia, celem podniesienia rentowności prowadzonej działalności.

Na koniec czerwca br. w Skanska pracowało 6736 osób, z czego w ramach pracowników produkcyjnych największą grupę, ponad 1300 osób, stanowili wykwalifikowani pracownicy, a w ramach pracowników umysłowych – ponad 2300 osób reprezentowało wykwalifikowaną kadrę techniczną budowlaną.

Kogo obejmie redukcja etatów

Zwolnieniami grupowymi w firmie Skanska objętych zostanie do 1150 pracowników zatrudnionych w ramach różnych grup zawodowych:

  • wykwalifikowani pracownicy – do 145 spośród 1315 pracowników,
  • niewykwalifikowani pracownicy – do 55 spośród 438 pracowników ,
  • operatorzy – do 50 spośród 422 pracowników,
  • kierownictwo – do 35 spośród 312 pracowników,
  • wsparcie biznesu – do 450 spośród 1864 pracowników,
  • wykwalifikowana kadra techniczna budowlana – do 415 spośród 2339 pracowników.

W zakresie doboru pracowników do zwolnień grupowych znaczenie będzie miało kilka czynników: ocena przydatności pracownika na danym stanowisku dokonana przez przełożonego, kary porządkowe nałożone na pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy, poziom absencji chorobowych w ciągu ostatniego roku, zapotrzebowanie na pracę w aktualnym miejscu wykonywania pracy, posiadanie tytułu do świadczenia z zabezpieczenia społecznego.

Pracownicy w okresie od sierpnia do końca października otrzymają wypowiedzenia definitywne, a umowy zostaną rozwiązane z przyczyn niedotyczących pracowników. Redukcja etatów dotyczy całego obszaru terytorialnego działalności przedsiębiorstwa.

"Naszym priorytetem są rentowne projekty"

W stanowisku firmy Skanska przesłanym do Redakcji Bankier.pl czytamy: „Decyzja o zmniejszeniu zatrudnienia wynika z potrzeby dopasowania firmy do otoczenia rynkowego – utrzymania konkurencyjności Skanska i zachowania pozycji rynkowej. Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. Naszym priorytetem są dobre, rentowne i stabilne projekty oraz podniesienie efektywności spółki. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju.

Rozpoczęliśmy rozmowy ze Związkami Zawodowymi. Po zakończeniu konsultacji przedstawimy ustalenia z partnerami społecznymi. Dołożymy wszelkich starań, by proces zwolnień grupowych był przeprowadzony w sposób transparentny i tak, by wszyscy Pracownicy mieli poczucie, że zostali potraktowani uczciwie i z szacunkiem.”

„Skanska S.A. zakończyła ubiegły rok sprzedażą na poziomie 4,7 mld zł. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. Obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki Grupy działające w Polsce” – wyjaśnia Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
30 27 ~rr

dobra zmiana daje wyniki

! Odpowiedz
5 9 ~legniczanin

a ,w Legnicy na Jaworzyńskiej , już drugi rok im się robić nie chce !....a, prezydent na to zezwala i co ? ....

! Odpowiedz
13 38 ~anonim

Skanska to korpo szwedzkie.. co do tego ma dobra zmiana????

! Odpowiedz
3 4 ~pioter odpowiada ~anonim

hahahahaahahahahahahahahahaha

! Odpowiedz
6 8 ~lolo odpowiada ~anonim

na pewno pis im zablokował nowe kontrakty, to tani troll więc najlepiej olać takiego

! Odpowiedz
7 20 ~edw

Bez przesady, poprzegrywali kontrakty, bo mają wysokie ceny. Normalne że muszą w takiej sytuacji redukować zatrudnienie, rynek jednak rośnie, więc ci ludzie znajdą pracę w innych firmach.

! Odpowiedz
4 14 ~hahaha odpowiada ~edw

masz rację rynek jednak rośnie i to o całe 13% tyle że na minusie

! Odpowiedz
13 8 ~edw odpowiada ~hahaha

Inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną cały czas rosną.
Niedługo czeka nas skok inwestycyjny w budownictwie mieszkaniowym, gdy zaczną się budowy z mieszkania+.

! Odpowiedz
2 7 ~pytanie odpowiada ~edw

to ty Morawiecki juz nawet na forum bankier.pl sie udzielasz?

! Odpowiedz
1 8 ~PLanktON odpowiada ~edw

"gdy zaczną się budowy" - liczba mnoga? To aż 2 będą? ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.