Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia

Zatrudniająca ponad 6,5 tysiąca osób Skanska zapowiedziała zwolnienia grupowe. Jak ustalił Bankier.pl, w ich ramach do końca października pracę ma stracić do 1150 osób.

Informację o planowanych zwolnieniach grupowych w Skanska Redakcja Bankier.pl otrzymała od jednego z czytelników. W piśmie skierowanym do związków zawodowych w Skanska, datowanym na 22 lipca br., pracodawca zawiadamia o konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych. Do zwolnień ma dojść od sierpnia do końca października 2016 roku.

Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia
Skanska: ponad tysiąc osób do zwolnienia (FORUM)

Dlaczego Skanska zwalnia

Firma podaje dwa główne powody redukcji etatów:

  • zmniejszeniem się liczby pozyskiwanych kontraktów budowlanych, pogłębiającym się spadkiem rentowności w zakresie podstawowej działalności, czego przejawem jest zarówno nieosiągnięcie postawionych spółce celów finansowych za 2015 rok, brak realizacji zakładanych celów finansowych w I kwartale 2016 roku, jak i prognozowany brak realizacji postawionego przez właściciela celu finansowego za cały 2016 rok;
  • chęć zapewnienia stabilizacji pracodawcy w kolejnych latach oraz utrzymania pozycji rynkowej, co wymaga dostosowania struktury zatrudnienia w obszarze podstawowej działalności gospodarczej (działalność budowlana) oraz w zakresie funkcji wsparcia, celem podniesienia rentowności prowadzonej działalności.

Na koniec czerwca br. w Skanska pracowało 6736 osób, z czego w ramach pracowników produkcyjnych największą grupę, ponad 1300 osób, stanowili wykwalifikowani pracownicy, a w ramach pracowników umysłowych – ponad 2300 osób reprezentowało wykwalifikowaną kadrę techniczną budowlaną.

Kogo obejmie redukcja etatów

Zwolnieniami grupowymi w firmie Skanska objętych zostanie do 1150 pracowników zatrudnionych w ramach różnych grup zawodowych:

  • wykwalifikowani pracownicy – do 145 spośród 1315 pracowników,
  • niewykwalifikowani pracownicy – do 55 spośród 438 pracowników ,
  • operatorzy – do 50 spośród 422 pracowników,
  • kierownictwo – do 35 spośród 312 pracowników,
  • wsparcie biznesu – do 450 spośród 1864 pracowników,
  • wykwalifikowana kadra techniczna budowlana – do 415 spośród 2339 pracowników.

W zakresie doboru pracowników do zwolnień grupowych znaczenie będzie miało kilka czynników: ocena przydatności pracownika na danym stanowisku dokonana przez przełożonego, kary porządkowe nałożone na pracownika w ciągu ostatnich 12 miesięcy, poziom absencji chorobowych w ciągu ostatniego roku, zapotrzebowanie na pracę w aktualnym miejscu wykonywania pracy, posiadanie tytułu do świadczenia z zabezpieczenia społecznego.

Pracownicy w okresie od sierpnia do końca października otrzymają wypowiedzenia definitywne, a umowy zostaną rozwiązane z przyczyn niedotyczących pracowników. Redukcja etatów dotyczy całego obszaru terytorialnego działalności przedsiębiorstwa.

"Naszym priorytetem są rentowne projekty"

W stanowisku firmy Skanska przesłanym do Redakcji Bankier.pl czytamy: „Decyzja o zmniejszeniu zatrudnienia wynika z potrzeby dopasowania firmy do otoczenia rynkowego – utrzymania konkurencyjności Skanska i zachowania pozycji rynkowej. Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. Naszym priorytetem są dobre, rentowne i stabilne projekty oraz podniesienie efektywności spółki. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju.

Rozpoczęliśmy rozmowy ze Związkami Zawodowymi. Po zakończeniu konsultacji przedstawimy ustalenia z partnerami społecznymi. Dołożymy wszelkich starań, by proces zwolnień grupowych był przeprowadzony w sposób transparentny i tak, by wszyscy Pracownicy mieli poczucie, że zostali potraktowani uczciwie i z szacunkiem.”

„Skanska S.A. zakończyła ubiegły rok sprzedażą na poziomie 4,7 mld zł. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. Obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki Grupy działające w Polsce” – wyjaśnia Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~ludek

Utrzymanie floty volksvagenów kosztuje

! Odpowiedz
0 4 ~kre

Jak robili wały to i szło

! Odpowiedz
0 8 ~arrrrr

Rozpoczeli koszenie pracowników Janiszewski powinien pod ziemie się zapaść zapomniał wół
jak cieleciem był brali razem z Andrulewiczem kase banda złodzieji

! Odpowiedz
1 5 ~wojtek

Skanska przeombała prawie wszsytkie drogowe przetargi na budowę dróg ekspresowych których jest mnóstwo, z porządnej firmy zeszli na złą ścieżkę, ponieważ od inwestora kasowali dużo, a podwykonawcom płacili grosze. NA budowie esek przejeła ich Mota engil, bo skanska zawsze miała duzo wyższe ceny.

! Odpowiedz
0 11 ~pracownik

Większość służby bhp, która utrzymuje się z produkcji, strasznie tą produkcję spowalnia
Jak to ma się opłacać?

! Odpowiedz
0 15 ~aa

Dopiero co przyjmowali pracowników i chwalili się mnogością projektów, programem zatrudnienia młodych i tytułami "Najlepszego..."
Problem chyba polega na tym, że w Warszawie bezkrytycznie realizuje się wytyczne ze Sztokholmu - bez analizy realiów polskich, kurczącej się perspektywy dużych robót budowlanych itd. Nikt, powtarzam NIKT, łącznie z Prezesem nie podejmuje dyskusji ze szwedzkim właścicielem na ten temat. Kazał przyjmować - przyjmowali, każe zwalniać - zwalniają. Nikogo nie interesuje, że praca - to nie tylko wykonywanie produktywnych czynności na chwałę firmy. To także etos oraz środowisko, w którym człowiek funkcjonuje i którego pozbawienie go rzutuje na najrozmaitsze aspekty życia. Moja prywatna i bezpłatna wskazówka dla decydentów w Sk. : nie przyjmować bez umiaru, by potem chaotycznie nie zwalniać. Na projekty terminowe przyjmować na czas określony. W tym względzie chyba jeszcze mści się A1.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~Kto

Nie zgadzam się uważam ,że to układ białostocki rządzi w SK od lat 5 pięciu.
I jeśli Szwed sie nie skapnie i nie pozamiata towarzystwa to dobrze nie będzie .

! Odpowiedz
9 14 ~peace_and_justice

wiecej miejsca dla polskich firm. repolonizacja budownictwa

! Odpowiedz
5 5 ~dobra_zmiana

pierwsze efekty

! Odpowiedz
5 29 ~siarzewski

To , że wygrywający przetargi poniżej kosztów i okradający potem małych podwykonawców polecą na ryj to było pewne. Teraz czekamy na następnych bankrutów. Im więcej tym lepiej.

! Odpowiedz
6 16 ~koral

Też jestem za tym żeby tacy bankrutowali bo rynek się oczyści !!!

! Odpowiedz
2 19 ~PIM

Pamiętam jak na szkoleniu bhp dowiedzieliśmy się że prezesunio nie dostał statuetki dla najlepszego i wielkiej premii bo były wypadki na budowach. Podobno był bardzo rozżalony- nie widział swojego błędu. Pracowałem na Złote Tarasy-tam rządzili obcokrajowcy nasi mieli mało do powiedzenia. Było OK. Teraz zwalniają ludzi żeby mieć zyski? przecież to jakieś komicznie-groteskowo komediowo tragikomiczne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~timur

To uzasadnienie zwolnień grupowych- optymalizacja zysków! jak można coś takiego wymyślić. To chyba tylko polaczek potrafi. Pozwalniać ludzi żeby było więcej pieniędzy w kasie?

! Odpowiedz
3 21 ~xelion

przeciez pisza ze w budowlance boom budowlany deweloperzy zacieraja rece - banda oszustów

! Odpowiedz
4 8 ~pi

Mordzia, oni głównie infrastrkture budują;) ale społecznie wykluczeni o tym nie wiedzą, tylko widzą wszędzie matactwa rzydo-masono-komunistów:) if U knw wut I meeen:D

! Odpowiedz
17 7 ~skiba

Pierwsze efekty dojnej zmiany w budowlance. Za nimi pójdą następne. Trzeba jeszcze bardziej wstrzymywać przetargi, to całą branża padnie.

! Odpowiedz
3 11 ~Dżejms

Nie - trzeba jeszcze piętnaście nierentownych stadionów przepłaconych 3X pobudować. Na kredyt który spłacać będę ja i Ty a nie prezesi firm co mają kontrakty.

! Odpowiedz
6 21 ~ing

Najbardziej rozbawił mnie tekst że cyt: Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. hahaha może podać wam podwykonawców których utopiliście finansowo i którzy przez wasze działanie musieli zlikwidować swoją działalność ?? Tak właśnie wygląda wasza rentowna działalność na kontraktach i podejście do firm świadczących wam usługi budowlane. Wygrywajcie przetargi i łapcie dalej kontrakty poniżej kosztów rynkowych to z przyjemnością przyjadę na waszą stypę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~max

podaj...

! Odpowiedz
0 29 ~Kaziu

Problem narasta od 2011 r. Zmiany wprowadzane przez aktualne kierownictwo powodują, że coraz mniej w skanskiej ludzi z doświadczeniem a coraz więcej dyrektorów z marnymi umiejętnościami. firma kiedyś dobra dziś się stacza.

! Odpowiedz
6 17 ~poszkodowany

Cieszy mnie że wreszcie się stacza...

! Odpowiedz
0 6 ~Kto

To prawda od 2011 tak około końca A1 .

! Odpowiedz
3 25 ~Olsztyniak

SKANSKA to ładna firma z banerów ubrań itp... Pozatym to totalna lipa nawet kibla na bazie gdzie pracuje to nie ma. Codziennie inne godziny pracy jak w obozie pracy nigdy nie wiesz czy dzisiaj skonczysz. Ostatnio na zebraniu nasz PM Grzegorz O. został poinformowany iż zaplecze sanitarne nie istnieje a w odziałem obok jest wszystko a tu nie ma nic podsumował to następującymi słowami. " nie patrzcie na odział obok jak powinno wyglądać zaplecze sanitarne bo w Dubaju jest pewnie jeszcze lepiej". Właśnie nasz PM podał doskonały przykład jak SKANSKA szanuje pracownikow. Pozdrowienia dla pana Grzegorza O. PM-a pełna gęba może następny projekt będzie miał w DUBAJU.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 ~Wr-law

Tracą pracę przeciętni ludzie a wizjonerzy nie ponoszą konsekwencji za złe zarządzanie!

! Odpowiedz
4 17 ~autor

Na ich miejsce przyjdą Ukraińcy tak jak to ma miejsce w rosyjskim Strabagu.

! Odpowiedz
2 2 ~skiba

??? Wiesz w ogóle o czym piszesz?

! Odpowiedz
6 11 ~TB

INNE FIRMY ŁYKNĄ BRAKI W BUDOWLANCE DUŻE !!

! Odpowiedz
2 12 ~Roy

Zapewne to wina Tuska;-)

! Odpowiedz
13 18 ~Mi

Wszystkie te korporacje powinny zostać wyeliminowane z rynku. Doliczają za przepisanie w excelu kosztorysu podwykonawcy przez swoich pseudoinzynierków 30%. I na tym kończy się ich wartość dodana.

! Odpowiedz
19 20 ~the_end

zaraz się skończy dobrobyt, socjalizm, pięćset+ i cały pislam jak gospodarka padnie na twarz

! Odpowiedz
1 3 ~Komis_budowlanka

Moje 3 biznesy kręcą się od czasu pincet na plus rewelacyjnie!!! Od września zwiększam zatrudnienie o około 10 może 15 ludzi. Tylko tak dalej! Na wiosnę za rok jeszcze więcej roboty cześć moich przyszłych klientów pospłaca chwilówki i będą mieli budżet na moja działalność :)

! Odpowiedz
6 7 ~rafal8012

chcemy koncentrować się na rentownych przetargach ???.....
Czyli tylko takie które dają 100% narzutu najmniej....
Takie marże mają tylko mega wykonawcy autostrad bądź stadionów.
Oczywiście i tak wszystko zgarnie generalny wykonawca...
Pytanie za co takie wynagrodzenie ???

! Odpowiedz
20 12 ~antypis

widać, że same komentarze ludzi którzy nie pracowali w tej firmie, albo pracują u konkurencji i zazdrość im warunków jakie są w Skanska, buahaha

! Odpowiedz
11 13 ~antyPO

Skanska to gooowno

! Odpowiedz
2 10 ~ajj

Pracowałam w Skanska.. i zgadzam się ze wszystkimi negatywnymi komentarzami. Zero szacunku do ludzi (zwłaszcza do podwykonawców), piorą Wam mózgi na tych spotkaniach i szkoleniach do tego stopnia że nie jesteście w stanie samodzielnie myśleć. Z budownictwem ma to bardzo mało wspólnego bo większość kadry kierowniczej (a już w szczególności PM-owie) nie ma zielonego pojęcia o robocie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 20 ~Pracownik_firmy_był

Jadą z chłopakami jak z g.wnem..bo ktoś był chory.Oto nowoczesne niewolnictwo w formie dobrowolnej pańszczyzny .Naparzaj za dwa tysiące jeśli my z tego mamy pięć.

! Odpowiedz
20 26 ~czyste_ręce

aha.. jako że nastały normalne rządy które nie pozwalają kraść, ustawiać "przetargów" i brać w łapę kopert i waliz to czas się zwijać! koniec dojenia kraju i ludzi.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~Anonimus

Jam obchodzi bo niezłą kasę płaci i kupę ludzi zatrudnia plus mit szwedzkiej firmy z rozwiniętym socjalem. Swoją drogą prezio w lutym w bankierze mówìł o uzywaniu dronów niech rozwinie swoj patent na budowach jeszcze bardziej...

! Odpowiedz
4 14 ~Jam

Osobiscie pracowalem dla znacznie lepszych. Skanske ogrywalismy w zasadzie na kazdym przetargu i to nie kosztami ale jakoscia. To nie w Polsce rzecz jasna. Dronami tez bym sie tak nie ekscytowal, bo to standardowa technika to wszelkiego rodzaju surveyow.

! Odpowiedz
1 14 ~Jam

Odnosnie prezia, to Andrulewiczowiu chyba pokazali tylne drzwi i zielona trawe po 20-stu ilus tam latach w Skanskiej. Teraz jakis nowy chlystek tam rzadzi; do kolejnych wynikow finansowych ma sie rozumiec...

! Odpowiedz
1 16 ~Kto odpowiada ~Jam

Ten chłystek rządził z drugiego fotela doprowadził firmę do zapaści i w nagrodę dostał fotel prezesa :-)

! Odpowiedz
1 7 ~Kto odpowiada ~Jam

Drony to nieporozumienie i bicie piany , mega koszty a ich zastosowanie jest dobre do inwetaryzacji ,ale nie do inwentaryzacji geodezyjnej. :-)

! Odpowiedz
0 1 ~Jam odpowiada ~Kto

Tez prawda

! Odpowiedz
0 6 ~Kto

Drony to bujda , a kasie bierze wierchuszka od PM w góre .

! Odpowiedz
2 9 ~Jam odpowiada ~Kto

Owszem bujda, ale firemki ktore licza na przyciagniecie mlodych glupiutkich absolwentow ktorych mozna potem zatrudnic za pol darmo, probuja w ten sposob pokazac jaka to firmka jest nowoczesna i innowacyjna.

! Odpowiedz
0 8 ~Jam odpowiada ~Jam

Zawsze to dobrze brzmi, jak na bankierze napisza ze firemka stosuje drony, scanning 3d i tym podobne. Bezrobotnym absolwentom gotowym pracowac za 1500 oczy sie swieca z przejecia jak czytaja takie rzeczy

! Odpowiedz
2 16 ~Kto odpowiada ~Jam

Tak Skanska najlepsza firma dla studenta bo nie dla fachowca ,ci są w Budimex Strabag Bilfinger Berger i inne .

Ta zabawa w drony kosztowała w 2015 2.5 mln a pieniędzy na sracze na budowie brak .
Teraz majstrowie dostaną tablety i będą tyczyć z nich na budowie . :-)
Jeżeli ktoś jest oderwany od rzeczywistości to w 2015 przyjmuje do pracy 1500 osób a w 2016 1150 zwalnia .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Jam odpowiada ~Kto

Jakie sracze ;) ? Przeciez na zdjeciach pokazuja takie ladne pomieszczenia, wytapetowane , pomalowane na wszystkie mozliwe kolory, sofy , kanapy , takie ladne amerykanskie. Takie wszystko nowoczesne i piekne, zero blota, zero kurzu.... Student jak paczy na zdjecia to nie moze uwierzyc w swoje szczescie... ;)

! Odpowiedz
0 0 ~peter odpowiada ~Kto

Jak ten chłystek ma na imie (pytam poważnie)?

! Odpowiedz
0 0 ~Kto odpowiada ~peter

Kto ty Peter , Peter

! Odpowiedz
0 3 ~byledalejodtakich odpowiada ~Kto

to jest ewidentny brak zarządzania i zdrowego rozsądku

! Odpowiedz
3 24 ~Jam

Skanska to typowe korpo, zatrudniajace ludzikow bez doswiadczenia po studiach do papierologii. Nikt tam sie na niczym nie zna. Jakby zapytac jakiegos ludzika z kadr jak zadeskowac fundament to by pewnie nie mial pojecia o co chodzi. Kogo wogole obchodzi Skanska? To jest firmeka ktora duzo szumu wokol siebie robi i nic nie potrafi

! Odpowiedz
3 11 ~klica

Mają dobre i drogie samochody służbowe

! Odpowiedz
3 1 ~dobre

folkswageny?

! Odpowiedz
3 20 ~Szak

A wśród komentatorów sami budowlańcy. Skanska rozłożyła na łopatki sporo firm polskich, niskimi cenami - a przerost pracowników ciąży bardzo.

! Odpowiedz
17 18 ~kit

Efektem dojnej wymiany będzie kryzys w budownictwie a od tego się zaczyna każdy kryzys gospodarczy pieniądze 500+ poszły na konsumpcyjny i efektem tego będzie zastój w budowie dróg oby tylko dróg

! Odpowiedz
4 9 ~s6

Jest do remontu patatajka A18 na Berlin, z płyt betonowych za Adolfa zrobiona. Tory do wymiany, podkłady, dworce. Wydrukujcie z 10 mld zł i niech robią.

! Odpowiedz
6 9 ~s6

Jeszcze można by zrobić Centralny Port Lotniczy z długimi pasami między Wawą a Łodzią zamiast Okęcia, a Okęcie rozparcelować i sprzedać na działki.

! Odpowiedz
3 14 ~Daffa odpowiada ~s6

Do rzadzacych. Przelejcie jak do LOT-u kilkaset mln pln i zwolnien nie bedzie. Przeciez najwazniejsze sa miejsca pracy!

! Odpowiedz
1 6 ~lel odpowiada ~Daffa

ale LOT pewnie ma swojską radę nadzorczą

! Odpowiedz
4 18 ~ron

Jakie "wysokie ceny" jak oni wszystko brali i wykonują po taniości;
jakie "rynek rośnie" - człowieku edw przeczytaj dane GUS nt. produkcji budowlano-montażowej w tym roku;
'inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną cały czas rosną" - gdzie? na kolei? tyle, ze to tylko kawałek całej budowlanki...
"Skok inwestycyjny w budownictwie mieszkaniowym, gdy zaczną się budowy z mieszkania+." - buahahahaha, to pewnie tam znajdą pracę Ci ludzie zwalniani przez Skanska, o których pisze edw. Tanie mieszkania, wybudowane przez tanich pracowników :-)
Oglądajcie dalej telewizję rządową to dalej będziecie żyli w matrix-ie:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~plebs

wsparcie biznesu -> sprzedawcy.

brak kontraktów swoje robi.

! Odpowiedz
4 21 ~lolo

Idzie krach w budowlance i to ogromny ....

! Odpowiedz
3 9 ~lol

przecież budowlanka od 2012 (upadek PBG, Hydrobudowy, DSS i innych mniejszych) szoruje po dnie.

! Odpowiedz
4 30 ~yup

>> Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych

I tu jest pies pogrzebany - po prostu kolejna spółka uzależniona od pieniędzy z podatków. Na wolnym rynku nie daje rady.

! Odpowiedz
13 14 ~Mhm

Wolny rynek w dobie PiS to kompletna fikcja.

! Odpowiedz
8 5 ~yup odpowiada ~Mhm

>> Wolny rynek w dobie PiS to kompletna fikcja.

Może jakieś poważne argumenty na poparcie powyższej tezy? Proszę nie zapomnieć o wskazaniu źródeł.

! Odpowiedz
0 0 ~Fanlor odpowiada ~Mhm

Wolnego rynku to w Polsce jeszcze nigdy nie było... I raczej się nie zapowiada...

! Odpowiedz
12 30 ~brawo_dojna_zmiana

już za parę,parenaście miesięcy takich info o zwolnieniu tysiąca pracowników bedzie tyle że na stronie bankiera nie zmieścicie

! Odpowiedz
10 21 ~Lolo

Kula śnieżna nabiera rozpędu..........To dopiero początek.......

! Odpowiedz
30 27 ~rr

dobra zmiana daje wyniki

! Odpowiedz
5 9 ~legniczanin

a ,w Legnicy na Jaworzyńskiej , już drugi rok im się robić nie chce !....a, prezydent na to zezwala i co ? ....

! Odpowiedz
13 38 ~anonim

Skanska to korpo szwedzkie.. co do tego ma dobra zmiana????

! Odpowiedz
3 4 ~pioter odpowiada ~anonim

hahahahaahahahahahahahahahaha

! Odpowiedz
6 8 ~lolo odpowiada ~anonim

na pewno pis im zablokował nowe kontrakty, to tani troll więc najlepiej olać takiego

! Odpowiedz
7 20 ~edw

Bez przesady, poprzegrywali kontrakty, bo mają wysokie ceny. Normalne że muszą w takiej sytuacji redukować zatrudnienie, rynek jednak rośnie, więc ci ludzie znajdą pracę w innych firmach.

! Odpowiedz
4 14 ~hahaha odpowiada ~edw

masz rację rynek jednak rośnie i to o całe 13% tyle że na minusie

! Odpowiedz
13 8 ~edw odpowiada ~hahaha

Inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną cały czas rosną.
Niedługo czeka nas skok inwestycyjny w budownictwie mieszkaniowym, gdy zaczną się budowy z mieszkania+.

! Odpowiedz
2 7 ~pytanie odpowiada ~edw

to ty Morawiecki juz nawet na forum bankier.pl sie udzielasz?

! Odpowiedz
1 8 ~PLanktON odpowiada ~edw

"gdy zaczną się budowy" - liczba mnoga? To aż 2 będą? ;)

! Odpowiedz
0 1 ~Sk odpowiada ~edw

Właśnie odwrotnie.
Nawygrywali po taniości, i teraz nie ma wyniku.ety się nie domykają :).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.