Singapur: azjatycki szczyt bezpieczeństwa

To jedna z najważniejszych konferencji poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji. W Singapurze rozpoczął się Dialog Shangri-La.

To forum, które gromadzi urzędników i ekspertów zajmujących się kwestią wojskowości i bezpieczeństwa. W Singapurze jest m.in. amerykański sekretarz obrony Ashton Carter.

Spotkanie najprawdopodobniej zdominują rozmowy o sytuacji na Morzu Południowochińskim. Stany Zjednoczone i państwa Azji Południowo-Wschodniej będące stroną sporu terytorialnego, niepokoi rosnące zaangażowanie militarne Chin na akwenach w regionie. W ciągu ostatniego roku Chiny zwiększyły liczbę patroli na Morzy Południowochińskim. Zbudowały również kilka baz na sztucznie usypanych wyspach.

Władze w Pekinie zapowiedziały, że wkrótce mogą jednostronnie ogłosić strefę kontroli powietrznej nad spornym terytorium. Stany Zjednoczone intensyfikują współpracę z regionalnymi partnerami w Azji, także ze względu na działania Chin. Władze w Pekinie krytykują zaś Waszyngton, za - ich zdaniem - mieszanie się w spór, którego USA nie są stroną.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /pbp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil