REKLAMA
Tour de spółki

Siły libijskie informują o wyparciu bojowników IS z Syrty

2016-12-05 15:19
publikacja
2016-12-05 15:19
fot. REUTERS/Goran Tomasevic / FORUM

Rzecznik sił libijskich powiedział w poniedziałek agencji Reutera, że siły te przejęły kontrolę nad ostatnimi budynkami w Syrcie na północy kraju, w których znajdowali się jeszcze bojownicy Państwa Islamskiego (IS). Trwa zabezpieczanie terenu.

Dżihadyści z IS opanowali Syrtę na początku 2015 roku, tworząc tam swą najważniejszą bazę poza Bliskim Wschodem i rozciągając swą kontrolę nad około 250 kilometrami wybrzeża Morza Śródziemnego.

Libijskie siły pod wodzą brygad z Misraty na zachodzie kraju rozpoczęły kontrofensywę w maju br., a od 1 sierpnia wspierające ich lotnictwo USA przeprowadziło tam co najmniej 470 nalotów.

Reuters odnotowuje, że informacji rzecznika Ridy Isy nie udało się na razie zweryfikować i że nie ma na razie oficjalnego oświadczenia w sprawie odbicia całej Syrty z rąk dżihadystów.

Według sił libijskich w ostatnich dniach dziesiątki kobiet i dzieci opuściły ostatnie budynki w Syrcie kontrolowane jeszcze przez dżihadystów. Reuters zwraca uwagę, że obecność rodzin była czynnikiem komplikującym ostateczne wyparcie dżihadystów z Syrty. Kilka kobiet, którym zagwarantowano bezpieczne opuszczenie miasta, dokonało zamachów samobójczych. (PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki