Siły USA zablokowały rosyjskim żołnierzom dostęp do pola naftowego w Syrii

Siły amerykańskie zablokowały rosyjskim żołnierzom drogę do pola naftowego w północnej Syrii - podała w niedzielę turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na "wiarygodne miejscowe źródła".

(fot. ARI JALAL / Reuters)

Według agencji między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka. Amerykańskie siły zablokowały rosyjskiemu patrolowi dostęp do tego pola naftowego w sobotę - twierdzi Anatolia.

Żołnierze USA mieli według relacji Anatolii zwrócić się do rosyjskich wojskowych, by zawrócili do miasta Amuda w tej samej muhafazie. Rosjanie musieli powrócić do miejsca, z którego wyruszyli, ponieważ ich droga do Rumejlan, gdzie mieści się amerykańska baza lotnicza, została zablokowana - pisze turecka agencja.

Anatolia dodaje, że w czwartek Rosjanie również próbowali dostać się w okolice tego pola naftowego. Wtedy drogę do niego zablokowała im kurdyjska milicja YPG.

W październiku minister obrony USA Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone chcą być pewne, że Państwo Islamskie (IS) nie uzyska dostępu do pól naftowych w Syrii i dlatego Pentagon rozważa rozlokowanie w ich pobliżu amerykańskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych.

Później Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że amerykański konwój kilkunastu pojazdów opancerzonych jechał na południe od północno-wschodniego miasta Kamiszli, prawdopodobnie kierując się do bogatego w ropę obszaru Dajr az-Zaur.

Zapowiedź Stanów Zjednoczonych skrytykowało ministerstwo obrony Rosji. "To, co teraz robi Waszyngton, czyli przejmowanie pól naftowych we wschodniej Syrii pod zbrojną kontrolę, jest po prostu międzynarodową bandycką polityką" - powiedział wtedy rzecznik resortu generał Igor Konaszenkow. (PAP)

ndz/ ap/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 45 leszczykowy

Typowe amerykańce, ale lepiej żeby oni położyli łapę na tej ropie a nie ruskie.

! Odpowiedz
19 35 passenger

Typowe Amerykańce i typowe Ruskie, grabić i wykorzystywać okupowane kraje.

! Odpowiedz
48 43 fakty

"Ruskie: są w Syrii na zaproszenie legalnego rządu syryjskiego. USA jest tam jako okupant. Rosja ma jedną bazę wojskową poza swoimi granicami(Tartus w Syrii), amerykanie maja ich ponad tysiąc. Kto tu jest agresorem ? Według Twojej logiki Putin miał pełne prawo zająć Krym i Donbas. Bo jaka jest różnica między okupacją Krymu przez Rosję i okupacją syryjskich pól naftowych przez USA ? Wytłumaczysz mi ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 25 greatmongo odpowiada fakty

Ja wytlumacze. USA wspieraja Kurdow, ktorzy sa realna sila i kontroluja ten region. Rosja nie zostala przez nikogo na Ukraine zaproszona tylko zorganizowala tam powstanie.

! Odpowiedz
43 19 ajwaj odpowiada greatmongo

Powstanie na Majdanie :)
Kaczynski "Slava Ukrainie, Herojam..." to ty ?

! Odpowiedz
45 30 fakty odpowiada greatmongo

A to Kurdowie mają swoje państwo ? Ciekawe. Napiszesz coś więcej ? Rosjanie też są we wschodniej Ukrainie realną siła. A dokładnie od 60 % do 90 % ludności wschodniej Ukrainy (im dalej na wschód tym więcej ) jest rosyjskojęzyczna i czuje się Rosjanami. Putina zaprosili właśnie Ci Rosjanie, zgodnie z Twoją logiką. Coraz głupsze te trolle na Bankierze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 24 ajwaj

Wszystko po kolei. Syrja wybija z Rosjanami ostatnich "demokratycznych obcinaczy glów" w Idlibie.
Maja Rosjanie od Syrii eksploatacje i odbudowe zlóz. W tym kal-boje nie przeszkodza.
Póki co dzisiaj pokój w Libii, tam zawsze byli Rosjanie.
Tempo zmian jest wysokie, podobnie go-go guano z Venezueli lipa USA, Irak nie chce po 17 latach Jankesów
Miliardy wtopione w Wiosne Arabska w bloto. A np. w USA 50 mln. w skrajnej nedzy + 100 mln w ubóstwie bez opieki medycznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 40 rob1111

zeby nie amerykanie to już dawno byśmy byli republika rosji ..taka jest prawda..nie ogarna u siebie i tylko wszędzie mieszają..

! Odpowiedz
43 21 ajwaj

teraz jest kolonia Jankesów w/w
Pompeo wymagal ponownie w Polsce KASY z 447, policz spokojnie ile z twojej rodziny do USA przez lata wyslesz

KRESY.PL
ambasador Izraela wymaga wybciej KASY - to setki mld. §

! Odpowiedz
22 30 staszek55 odpowiada ajwaj

Z dwojga złego chyba jednak wolę Jankesów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 17,15% 34,83
2020-04-03 22:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil