Siły USA zablokowały rosyjskim żołnierzom dostęp do pola naftowego w Syrii

Siły amerykańskie zablokowały rosyjskim żołnierzom drogę do pola naftowego w północnej Syrii - podała w niedzielę turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na "wiarygodne miejscowe źródła".

(fot. ARI JALAL / Reuters)

Według agencji między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka. Amerykańskie siły zablokowały rosyjskiemu patrolowi dostęp do tego pola naftowego w sobotę - twierdzi Anatolia.

Żołnierze USA mieli według relacji Anatolii zwrócić się do rosyjskich wojskowych, by zawrócili do miasta Amuda w tej samej muhafazie. Rosjanie musieli powrócić do miejsca, z którego wyruszyli, ponieważ ich droga do Rumejlan, gdzie mieści się amerykańska baza lotnicza, została zablokowana - pisze turecka agencja.

Anatolia dodaje, że w czwartek Rosjanie również próbowali dostać się w okolice tego pola naftowego. Wtedy drogę do niego zablokowała im kurdyjska milicja YPG.

W październiku minister obrony USA Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone chcą być pewne, że Państwo Islamskie (IS) nie uzyska dostępu do pól naftowych w Syrii i dlatego Pentagon rozważa rozlokowanie w ich pobliżu amerykańskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych.

Później Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że amerykański konwój kilkunastu pojazdów opancerzonych jechał na południe od północno-wschodniego miasta Kamiszli, prawdopodobnie kierując się do bogatego w ropę obszaru Dajr az-Zaur.

Zapowiedź Stanów Zjednoczonych skrytykowało ministerstwo obrony Rosji. "To, co teraz robi Waszyngton, czyli przejmowanie pól naftowych we wschodniej Syrii pod zbrojną kontrolę, jest po prostu międzynarodową bandycką polityką" - powiedział wtedy rzecznik resortu generał Igor Konaszenkow. (PAP)

ndz/ ap/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 21 a-zet

"Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone chcą być pewne, że Państwo Islamskie (IS) nie uzyska dostępu do pól naftowych w Syrii"

Dlatego najlepiej żeby ten dostęp miały amerykańskie koncerny. Na pocieszenie Syria otrzyma konkurencyjny kredyt w MWF? Urocza logika światowego złodzieja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 16 jkendy

Przecież Trump powiedział że zostawi ruskom wielką piaskownice do zabawy ale zabawki sobie zatrzyma.

! Odpowiedz
14 14 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=XxvlYSAjcJ8

! Odpowiedz
60 32 xxpp

W dodatku Amerykanie zdradzili Dudę i PIS. Co za podłość.

"Washington— Representatives Eliot L. Engel, Chairman of the House Committee on Foreign Affairs, and Bill Keating, Chairman of the Subcommittee on Europe, Eurasia, Energy, and the Environment, today expressed serious concern about Poland’s judicial reforms as a dangerous threat to Poland’s democratic institutions. In a letter, the lawmakers urged President Duda to stop this measure and uphold Poland’s commitment to democratic values."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
70 35 ajwaj

Dla nizej "Kurdów" nad Wisla, zachwyceni Jankesami (bez namietnosci) (to samo Pompeo)

""Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Polska musi rozwiązać sprawy majątkowe związane z mieniem bezspadkowym.

Ben Zwi zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o kontrowersje wokół mienia spadkowego twierdził, że „Polska podpisała deklarację terezińską z 2009 roku”.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ambasador-izraela-w-polsce-nalega-na-zaspokojenie-zydowskich-roszczen/#comments

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 44 angol

To nie powinno mieć większego zmaczenia. Wszelkie roszczenia zostały zaspokojone umowami idemnizacyjnymi w latach 1949-1971. Cały proces reprywatyzacyjny to przekręt,

! Odpowiedz
40 39 fakty odpowiada angol

Polacy to wiedzą, niech to Morawiecki głośno i wyraźnie powie drugiej stronie, najlepiej w tym tygodniu podczas obchodów wyzwolenia Oświęcimia.

Tak z Eskimosami i ich pieskami z USA rozmawiał prawdziwy polityk :

money.pl 17.03.2011
*Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że USA mogły pomóc polskim Żydom w czasie wojny, a obecną interwencję władz USA w sprawie przywrócenia prywatnego mienia żydowskiego ocenia jako _ cokolwiek spóźnioną _. *

Rząd USA wyraził wczoraj_ rozczarowanie _ wstrzymaniem przez Polskę uchwalenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej.Specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu Stuart Eizenstat wezwał też - w imieniu rządu USA - rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

_ - Jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów, to dobrym momentem były lata 1943-44, gdy większość z nich jeszcze żyła i gdy ustami Jana Karskiego Polska o to błagała. Teraz ta interwencja jest cokolwiek spóźniona _ - powiedział w dziś Sikorski w radiowej _ Trójce _. Wymienił w tym kontekście _ chociażby _ możliwość zbombardowania torów kolejowych wiodących do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 13 komentator1962 odpowiada angol

Tylko te umowy INDEMNIZACYJNE nie obejmowały obywateli polskich be względu na ich narodowość, czy to Polaków, czy to Żydów. Mówiąc inaczej polskich obywateli to można bezproblemowo ograbiać i wszystko jest OK ????
Wybacz Kolego ale mam inne zdanie.

! Odpowiedz
60 71 xxpp

Co za wredni Amerykanie. Nie pozwolili ruskim położyć łapy na Syryjskich złożach.

! Odpowiedz
74 92 fakty

Czy Syria, suwerenny i niepodległy kraj, prosiła USA o ochronę ? Gdzie i kiedy ? Bo chyba coś przegapiłem.

! Odpowiedz
57 38 ajwaj

Cierpliwosci, Jankesi w nadlocie

Pompeo wymagal ponownie w Polsce KASY z 447, policz spokojnie ile z twojej rodziny do USA przez lata wyslesz

! Odpowiedz
47 42 fakty odpowiada ajwaj

Na obchody wyzwolenia Oświęcimia przylatuje Sekretarz Skarbu jako reprezentant USA. Już się nawet nie kryją o co chodzi :))))))))))))))

! Odpowiedz
2 4 nostsherlock odpowiada fakty

Nic nie przegapiłeś, nigdy o nic nie prosili

! Odpowiedz
54 36 pkc

Trolle hambergurowe kałbojskie w akcji... 2 centy na post

! Odpowiedz
27 46 kris74keh

Już raz ekipa najemników rosyjskich z grupy Wagnera została przez Amerykanów starta z powierzchni ziemi. A odbyło się to w dosyć komediowych okolicznościach. Na apel wojska USA ,żeby Rosjanie się wycofali, ci stwierdzili,że nie mają tam żadnych wojsk.Po otwarciu ognia,ze wszystkiego co było dostępne natychmiast rozdzwoniły się telefony z proźbą o przerwanie ostrzału.Zginęło jak się szacuje 200-300 najemników.Widać ,że im mało

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 26 ajwaj

A jeszcze ci sie snilo, ze Rosjanie wojne w Syrii przegrali,
ale potem sie obudziles :)

! Odpowiedz
34 40 rob1111

zeby nie amerykanie to już dawno byśmy byli republika rosji ..taka jest prawda..nie ogarna u siebie i tylko wszędzie mieszają..

! Odpowiedz
43 21 ajwaj

teraz jest kolonia Jankesów w/w
Pompeo wymagal ponownie w Polsce KASY z 447, policz spokojnie ile z twojej rodziny do USA przez lata wyslesz

KRESY.PL
ambasador Izraela wymaga wybciej KASY - to setki mld. §

! Odpowiedz
22 30 staszek55 odpowiada ajwaj

Z dwojga złego chyba jednak wolę Jankesów.

! Odpowiedz
42 16 ajwaj odpowiada staszek55

Mentalnosc niewolnika od czasów zaborów, anglo-sasów w PL
""czyim niewolnikiem byc, zeby bylo bardziej oplacalnie = mniej bólu""

prosty pomysl "nikogo niewolnikiem" w PL nie wystepuje

! Odpowiedz
49 24 ajwaj

Wszystko po kolei. Syrja wybija z Rosjanami ostatnich "demokratycznych obcinaczy glów" w Idlibie.
Maja Rosjanie od Syrii eksploatacje i odbudowe zlóz. W tym kal-boje nie przeszkodza.
Póki co dzisiaj pokój w Libii, tam zawsze byli Rosjanie.
Tempo zmian jest wysokie, podobnie go-go guano z Venezueli lipa USA, Irak nie chce po 17 latach Jankesów
Miliardy wtopione w Wiosne Arabska w bloto. A np. w USA 50 mln. w skrajnej nedzy + 100 mln w ubóstwie bez opieki medycznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 45 leszczykowy

Typowe amerykańce, ale lepiej żeby oni położyli łapę na tej ropie a nie ruskie.

! Odpowiedz
19 35 passenger

Typowe Amerykańce i typowe Ruskie, grabić i wykorzystywać okupowane kraje.

! Odpowiedz
48 43 fakty

"Ruskie: są w Syrii na zaproszenie legalnego rządu syryjskiego. USA jest tam jako okupant. Rosja ma jedną bazę wojskową poza swoimi granicami(Tartus w Syrii), amerykanie maja ich ponad tysiąc. Kto tu jest agresorem ? Według Twojej logiki Putin miał pełne prawo zająć Krym i Donbas. Bo jaka jest różnica między okupacją Krymu przez Rosję i okupacją syryjskich pól naftowych przez USA ? Wytłumaczysz mi ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 25 greatmongo odpowiada fakty

Ja wytlumacze. USA wspieraja Kurdow, ktorzy sa realna sila i kontroluja ten region. Rosja nie zostala przez nikogo na Ukraine zaproszona tylko zorganizowala tam powstanie.

! Odpowiedz
43 19 ajwaj odpowiada greatmongo

Powstanie na Majdanie :)
Kaczynski "Slava Ukrainie, Herojam..." to ty ?

! Odpowiedz
45 30 fakty odpowiada greatmongo

A to Kurdowie mają swoje państwo ? Ciekawe. Napiszesz coś więcej ? Rosjanie też są we wschodniej Ukrainie realną siła. A dokładnie od 60 % do 90 % ludności wschodniej Ukrainy (im dalej na wschód tym więcej ) jest rosyjskojęzyczna i czuje się Rosjanami. Putina zaprosili właśnie Ci Rosjanie, zgodnie z Twoją logiką. Coraz głupsze te trolle na Bankierze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -7,01% 25,06
2020-03-27 21:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil