REKLAMA

Silna przecena złota i srebra

2021-09-16 22:23
publikacja
2021-09-16 22:23
Silna przecena złota i srebra
Silna przecena złota i srebra
/ ICBC

W czwartek doszło do mocnych spadków na rynkach metali szlachetnych. W tle majaczyły wieści z Chin, zaskakujące dane ze Stanów Zjednoczonych oraz umacniający się dolar.

Trochę wywołaliśmy wilka z lasu, o poranku pisząc o tym, że „metale szlachetne (jeszcze?) nie wróciły z wakacji”. Zasygnalizowana w artykule kwestia słabości tego sektora rynku w pełni uwidoczniła się w kolejnych godzinach.

W czwartek wieczorem kontrakty terminowe na złoto zniżkowały o 2,3%, schodząc do 1 754,45 dolarów za uncję trojańską. Zatem w ciągu dwóch dni cena uncji królewskiego metalu obniżyła się o ponad 50 USD.

Jeszcze mocniej spadły notowania kontraktów na srebro, które zniżkowały o blisko 4%, osiągając cenę 22,93 USD/oz. W ten sposób kurs białego metalu powrócił do poziomów z sierpniowych minimów wyznaczonych podczas dziwnego krachu sprzed przeszło miesiąca.

Do tego dodajmy zniżkę cen platyny o 1,3%. Po wielu dniach spadków odbiły za to notowania palladu, który w czwartek zyskał 1,2%.

- Złoto otrzymało całkiem mocne trafienie. Wielu posiadaczy długich pozycji pobiegło do wyjścia – tak czwartkowe wydarzenia na rynkach metali szlachetnych skwitował Bob Haberkorn, starszy analityk z RJO Futures cytowany przez agencję Reuters.

Pretekstów – czy może raczej wyjaśnień – dla czwartkowej przeceny złota i srebra nie brakowało. Po pierwsze, w grze pozostaje „kwestia chińska”, gdzie największa firma deweloeprska w kraju stoi na krawędzi bankructwa. Jeśli grupa Evergrande  wywróci się na 300 mld dolarów długu, może to mieć bardzo poważne konsekwencje dla chińskiego systemu finansowego, nastrojów konsumentów i całej gospodarki. A przecież Chiny są obok Indii drugim głównym rynkiem złota na świecie.

Po drugie, od samego rana wyraźnie zyskiwał dolar, w dość naturalny sposób ciągnąc w dół dolarowe notowania metali szlachetnych. Aprecjacja „zielonego” mogła być katalizatorem stojącym za masowym zamykaniem długich lewarowanych pozycji na rynku terminowym.

I wreszcie po trzecie, gwoździem do trumny mogły się okazać wręcz sensacyjnie dobre dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która w sierpniu wzrosła o 0,7% mdm, podczas gdy ekonomiści spodziewali się jej spadku o 1% mdm. Nawet uwzględniając potężną rewizję danych za lipiec (z -1,1% mdm na -1,8% mdm, co wydatnie obniżyło bazę porównawczą), zaskoczenie było ogromne i rzadko spotykane w przypadku tak ważnego wskaźnika makro. Część inwestorów mogła to potraktować jako sygnał, że Rezerwa Federalna jednak zdecyduje się w najbliższym czasie ograniczyć skup obligacji, co na krótką metę byłoby czynnikiem negatywnym dla popytu na złoto.

KK

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
sel
Jedyna prawda to to, że wszyscy na gwałt pozbywają się papierowego metalu , super informacja? popyt wzrósł o ułamek procenta?, a pomiar z dokładnością do 5%?
Chyba wraca prawdziwy pieniądz do obrotu to nikt nie chce papieru , to może ostatnia okazja wymienić bibuły na prawdziwe pieniądze ..złoto i srebro gdy
Jedyna prawda to to, że wszyscy na gwałt pozbywają się papierowego metalu , super informacja? popyt wzrósł o ułamek procenta?, a pomiar z dokładnością do 5%?
Chyba wraca prawdziwy pieniądz do obrotu to nikt nie chce papieru , to może ostatnia okazja wymienić bibuły na prawdziwe pieniądze ..złoto i srebro gdy nic nie ma wartości tylko udaje..
sel
Po za tym zniżkowały kontrakty terminowe , złota, srebra, platyny nie ma i nie będzie, tym bardziej przy niższej cenie kontraktów papierowych nikt nie sprzeda prawdziwego metalu..
gronostaj
Dolar do góry, złoto w dół. Nic odkrywczego.

Inne metale to czysta spekulacja, więc nie wiem czy sens o nich wspominać.
sel
Srebra rocznie wydobywa się 1 uncję na co szóstego obywatela świata i nie da się dodrukować , a z odzysku niewiele bo idzie do śmieci, nie ma zatem obawy że wystarczy dla każdego i w każdej ilości..
the_mind_renewed
Taka ciekawostka. Gdy cena złota spada nikt nie kupuje kruszcu czekając na jeszcze większe spadki. Natomiast gdy na giełdach są spadki to "inwestorzy na wyścigi kupują "spadające noże". Ta zależność działa w obydwie strony.
the_mind_renewed
Najwyższy czas złotego papieru się pozbyć, przed spodziewanym wydarzeniem z Evergrande Group
Który już zapowiedział że płatności przypadające na 20tego nie dotrzyma.

Biznes wymaga dyscypliny i moralnego postępowania etycznego. To dlatego narody chrześcijańskie odnosiły sukcesy przez tysiące lat. Brytyjskie
Najwyższy czas złotego papieru się pozbyć, przed spodziewanym wydarzeniem z Evergrande Group
Który już zapowiedział że płatności przypadające na 20tego nie dotrzyma.

Biznes wymaga dyscypliny i moralnego postępowania etycznego. To dlatego narody chrześcijańskie odnosiły sukcesy przez tysiące lat. Brytyjskie słowo było lepsze niż jakikolwiek kontrakt. Te czasy minęły. Na całym świecie panuje korupcja.

Ciekawe, czy Chińczycy celowo wyrządzają sobie krzywdę, aby zaatakować Stany Zjednoczone. Najpierw pandemia, a teraz upadek China Lehman Evergrande. Pierwsze wydarzenie zepsuło świat, drugie może potencjalnie wysadzić system finansowy, gdy chińscy inwestorzy sprzedają.

Śmiała strategia poświęcenia gońca i skoczka, aby zbliżyć się do króla, ale ryzykowna. W pewnym sensie przypomina mi to, jak Kaiser przepuścił Stalina, żeby Rosja upadła, a ci sami rewolucjoniści wrócili i odwzajemnili przysługę kilka lat później.
300_pala
Większych głupot nie czytałem
arturosa68 odpowiada 300_pala
Podpisuję się pod tym również
xiven
"Biznes wymaga dyscypliny i moralnego postępowania etycznego. To dlatego narody chrześcijańskie odnosiły sukcesy przez tysiące lat"

jeśli średniowieczną ciemnotę nazywasz sukcesem...
1984 odpowiada xiven
Średniowiecze to ciagłe zmaganie sie z różnymi problemami. Jak nie Hunowie to Wikingowie, jak nie zaraza to katastrofa naturalna niszcząca zbiory... I udawało im się jakoś to przetrwać wiec byli bardziej światli od człowieka XXI. Porównajmy "czarną śmierć" która wybiła min 1/3 ludzkości z koronawirusem.Średniowiecze to ciagłe zmaganie sie z różnymi problemami. Jak nie Hunowie to Wikingowie, jak nie zaraza to katastrofa naturalna niszcząca zbiory... I udawało im się jakoś to przetrwać wiec byli bardziej światli od człowieka XXI. Porównajmy "czarną śmierć" która wybiła min 1/3 ludzkości z koronawirusem. O mały włos nie zarżnięto gospodarki bo grozi utrata węchu i smaku... Nie mam pewnosci, czy zwrot "o mały włos" jest prawidłowy. Może już jesteśmy zombiakami ale nie wiemy, że nie żyjemy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki