Silna i zaskakująca przecena ropy naftowej

Pomimo sensacyjnie dużego spadku zapasów w Stanach Zjednoczonych notowania ropy naftowej zakończyły środę spadkiem o ponad 6%. Była to najsilniejsza dzienna przecena "czarnego złota" od niemal trzech lat.

Gwałtowny spadek cen ropy naftowej rozpoczął się tuż po 16:30. O tej porze na rynek trafił cotygodniowy raport z amerykańskiego Departamentu Energii (EIA). Tyle że dane EIA zdawały się sprzyjać raczej wzrostom cen: z magazynów ubyło aż 12,6 mln baryłek strategicznego surowca. To prawie trzy razy więcej od szacowanego przez analityków ubytku o 4,5 mln brk.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Mimo to kurs ropy runął w dół, do końca dnia zniżkując o 6,15% w przypadku ropy Brent i prawie 5% na rynku teksańskiej ropy WTI. Nie oznacza to, że ropa naftowa nagle stała się tania. Baryłka Brenta wciąż kosztuje ponad 74 dolary i nadal jest o 68% droższa niż rok temu.

Analitycy byli bezradni i nie bardzo potrafili wytłumaczyć tak silną i nagłą wyprzedaż naftowych kontraktów. Niektórzy mówią o wpływie aprecjacji dolara, który w środę umocnił się o 0,6% względem koszyka walut wymienialnych. Inni zwracają uwagę, że przecena ogarnęła wszystkie rynki surowcowe. Notowania ołowiu zanurkowały o prawie 5%, miedź potaniała o ponad 3%, zaś bloombergowy subindeks cen płodów rolnych znalazł się najniżej w swej 27-letnieh historii.

Jeszcze inni usiłują tłumaczyć środowe załamanie na rynku ropy eskalacją wojny handlowej między USA a Chinami. Tyle że ta wiadomość była znana od rana i przed 16:30 nie wzbudzała aż takich emocji. Spadki próbowano też tłumaczyć plotkami o możliwych wyjątkach od sankcji nałożonych przez USA na Iran oraz wznowieniem dostaw z Libii. Na rynku pojawiły się też dane o zwiększeniu wydobycia przez Arabię Saudyjską, która w czerwcu pompowała o 405 tys. baryłek dziennie więcej niż w maju. Spekulowano także, że w wyniku spotkania Trumpa z Putinem (16 lipca w Helsinkach) może zapaść decyzja o zwiększeniu podaży ropy z Rosji.

Jak było naprawdę, tego nie wiadomo. Ale raczej żadna z tych informacji z osobna nie byłaby w stanie doprowadzić do tak silnego spadku notowań ropy naftowej. Nie wiadomo także, czy środowe tąpnięcie stanie się zaczątkiem głębszej korekty lub nawet zaczątkiem bessy. Jak na razie hossa na ropie trwa 2,5 roku i doprowadziła do potrojenia cen najważniejszego surowca dla naszej cywilizacji.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 13 the_mind_renewed

Dodatkowo do tego co napisałem poniżej to: Prezydent stanów zjednoczonych ameryki północnej Trump nie tylko spuszcza bagno u siebie ale i światowe bagna zaczyna osuszać. Posiada długofalowy plan i cierpliwość – zobaczycie jeszcze w samym USA i na świecie jakie zmiany i aresztowania nastąpią. Machina zła i koterii zaczyna się sama wykańczać ! Że nie wspomnę że: Niemiecki Kanclerz Gerhard Schröder -

W ostatnich tygodniach urzędowania Schröder podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego pod dnem Bałtyku, omijającego Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie. Wkrótce po opuszczeniu urzędu były kanclerz objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, Gazprom.

Prawdopodobnie Trump będzie usiłował użyć Polski jako atutu przetargowego w rozmowach z Putinem i Niemcami (bazy wojskowe). Wszystko co muszą Polacy zrobić to nie przeszkadzać Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie a jego spotkania z Trumpem nie są przypadkowe.

I na koniec taki News: Niemcy w obecnej chwili posiadają tylko około 100 czołgów i 5 do 7 samolotów które mogły by się liczyć na dzisiejszym polu walki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 4 the_mind_renewed

Zachód szczególnie Niemcy posiada krew na rękach milionów Syryjczyków bo swoimi zakupami wzmocnił Putina który zaczął „przebijać się z rurociągami poprzez Syrię a USA dało się wciągnąć w tą jatkę ku uciesze Niemiec Franci i pozostałych.

! Odpowiedz
13 2 the_mind_renewed

Czerwoni : Oprócz tego że to dla was niemiłe , jakiś argument? Chętnie podejmę temat !

! Odpowiedz
26 4 niepelnosprawny_org

drugie "biada" przed nami, to wiadome Trumpowi można ufać całkowicie...

! Odpowiedz
24 12 niepelnosprawny_org

da światu tanią ropę jak zapowiadał...

! Odpowiedz
9 93 bojack_pl

I tu drugie dzieci widzimy przydatnosc pracy analitykow. Ich wiedza poparta dlugoterminowymi prognozami jest warta tyle co wydychane przez nich co2. Teraz przejdzmy do sali agencji ratingowych.

! Odpowiedz
2 8 _jasko

I tu drugie dzieci widzimy przydatnosc pracy synoptyków. Ich wiedza poparta długoterminowymi prognozami jest warta tyle co wydychane przez nich co2. Wystarczy jedna ulewa w czasie zapowiadanej długookresowej suszy ....

! Odpowiedz
34 36 the_mind_renewed

zaskakujące ? Nie dla mnie ! Trump buduje sobie pozycję przed spotkaniem z Putinem. Już naskoczył że zachód wspomaga Rosję kupując od Rosji gaz I olej. Jak zachód ograniczy zakupy to Putin Padnie, Trump to ponadczsowy polityk.

! Odpowiedz
27 35 the_mind_renewed

Trump ustawia wszystkich po kątach tak że “wielcy” z bomblem w nosie politycy nie wiedzą co się z nimi dzieje. Nie potrafią zrozumieć że pewna skala koterii się nagle skończyła!!!

! Odpowiedz
36 20 ajwaj

1. "zachód" nie istnieje - sa jego byle frakcje w stanie permanentnej nawalanki
2. Putin i z wiekszych powodów nie padnie,

! Odpowiedz
ROPA -0,88% 67,72
2019-03-21 22:59:00
ZŁOTO -0,38% 1 309,00
2019-03-21 22:49:00
MIEDŹ -0,84% 6 437,00
2019-03-21 19:59:00
SREBRO -0,13% 15,48
2019-03-21 22:48:00
PLATYNA -0,27% 862,40
2019-03-21 22:55:00

Znajdź profil