REKLAMA

Sikorski: propozycja budowy Jamał-Europa II ciekawa, lecz wymaga wyjaśnienia

2013-04-04 16:41
publikacja
2013-04-04 16:41

Informacja z Rosji o możliwości powrotu do planów budowy gazociągu Jamał II jest ciekawa, ale nie do końca jasna - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił, propozycja ta "musi być wyjaśniona".

O możliwości powrotu Rosji do planów budowy gazociągu Jamał II z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier poinformowała w środę po spotkaniu prezydenta Władimira Putina z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem rosyjska agencja ITAR-TASS.

"Informacja z Rosji jest ciekawa, ale nie do końca jasna, (...) bo zawsze sądziłem, że Jamał II jest rurociągiem tranzytowym przez Polskę, a tymczasem przedstawiciele Rosji mówią o dostarczaniu gazu i to nie tylko do Polski, ale na Słowację i Węgry. To musi być wyjaśnione" - powiedział w czwartek Sikorski dziennikarzom w Sejmie.

W jego ocenie propozycje gospodarcze ze strony partnerów zagranicznych to zawsze rzecz ciekawa, a rozmowy polsko-rosyjskie na szczeblach gospodarczych odbywają się od wielu miesięcy. "Generalnie Polska chce być krajem tranzytowym, ale oczywiście stosujemy trzeci pakiet energetyczny UE i przyjęliśmy zasadę, że to polskie firmy będą zarządzały infrastrukturą krytyczną, także gazociągami" - podkreślił szef MSZ.

Sikorski pytany był także o reakcję ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który powiedział w środę, że do pomysłów tych "podchodzi z dużą ostrożnością" i że - biorąc pod uwagę prowadzone inwestycje, jak np. budowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz interkonektorów gazowych, czy zwiększenie krajowego wydobycia gazu - wątpliwe jest budowanie dodatkowej infrastruktury, która de facto będzie zwiększać uzależnienie Polski od importu gazu od jednego dostawcy

"To była prezentacja uzgodnionego w rządzie stanowiska, niezmiennego od wielu miesięcy" - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w 1999 roku. Liczy 2 tys. km i przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski oraz Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld m sześc. gazu rocznie.

Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001 r., a potem do 2010 r., jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream, nie zaczęto jej nawet projektować. Gazprom uzależnia tę inwestycję od wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie Środkowej i Północnej, przede wszystkim w Polsce. (PAP)

agy/ par/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Joseph
Nie wiem czym sie kierują Polacy nienawiścią czy czystą głupotą,Rosjanie chcą położyć rurę i płacic za tranzyt i to im nie odpowiada , odpowiada im budowa rurociągu od Niemiec i płaćic Niemcom więcej za gaz niż Rosjanom,kto tak naprawdę w Polsce rządzi bo prawie wszyscy Polacy to rozumieją tylko nie rządzący mędrcy.
~Lucynka
A budowa Nord Stream-u była skutkiem tych decyzji.
~ert
artykuł jest kłamliwy, budowę Jamał II uniemozliwiły Solidaruchy i Kwaśniewski.

Powiązane: Słowacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki