Sikorski: Macron stwarza szansę na reformy we Francji i UE

Prezydent Emmanuel Macron stwarza szansę na reformy we Francji i Unii Europejskiej, co jest żywotnym polskim interesem narodowym - mówi w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Trzymam kciuki, żeby Macron uzyskał taką sytuację parlamentarną, w której będzie mógł stworzyć koalicję na rzecz reform, których Francja od wielu lat potrzebuje" - dodał.

Jego zdaniem, UE potrzebuje reformy, tylko różni politycy będą mieli inne koncepcje co do ich kierunku. "Wybór Macrona to przywrócenie motoru francusko-niemieckiego. To będzie dobre dla UE, szczególnie dla strefy euro. Co rynki walutowe już odzwierciedlają" - ocenia Sikorski. I dodaje, że "PiS zmarnował dla Polski epokową okazję, bo gdybyśmy kontynuowali ambicję współzarządzania Unią Europejską, być może dzisiaj moglibyśmy mówić o francusko-niemiecko-polskim motorze UE. Niestety tak nie będzie".

Na pytanie dziennikarza, czy o relacjach polsko-francuskich może przesądzić zerwany kontrakt na caracale, Sikorski odpowiada, że "nie można prowadzić rozsądnej i wpływowej w Europie polityki zagranicznej, łamiąc własną konstytucję, paraliżując Trybunał Konstytucyjny czy upartyjniając media publiczne".

"Trzeba by najpierw zmienić politykę wewnętrzną, a dopiero wtedy można by odbudowywać naszą pozycję na arenie europejskiej" - dodaje.

Sikorski odnosi się też do zapowiedzi PiS dot. uchwalenia nowego traktatu UE i poszukiwania do tego sojuszników. "Nowy traktat PiS ma takie same szanse na realizacje jak europejska armia z bronią atomową. Jak się raz zostaje pariasem, to nawet jego dobre pomysły będą odrzucane" - uważa Sikorski.

kka/ agzi/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~Piotr

Sikorski jak zwykle sieje propagandę. Proszę człowieku zniknij z przestrzeni publicznej. Słuchać ciebie to jak słuchać J.Urbana chociaż ten drugi ma przynajmniej poczucie humoru.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~KWAKI

sikorski - zdrajca wsród zdrajców z po marzy o powrocie na salony i lizanie tyłków bo tylko to najlepiej umie

! Odpowiedz
1 3 ~to_ja

bedzie dokladnie odwrotnie niż wieszczysz, chlopczyka merkel i jej kgb zjedza na sniadanie,
znamy twoje opinie i czekamy na ciebie

! Odpowiedz
1 12 ~Tfeeee

Sikorski-gwiada targowicka,panisko w całej okazałości,właścicel folwarku pogardzający swoimi parobkami.To ze sam jest parobkiem cioci z Berlina,nie przeszkadza.

! Odpowiedz
0 6 ~kuba

A czy Macron ma już jakakolwiek władzę i decyzyjność we Francji? Albo jest pewne że bedzie miał nie posiadając swoich ludzi w parlamencie? Bo jak nie to nie wiem w jaki sposób będzie UE reformował jeśli u siebie będzie tylko figurantem. No, chyba że będzie pozorował ustalanie stanowiska z Merkelową i podczepi się pod nią, jak poprzednik.
Myślę że żadnej reformy nie bedzie, odwleczono tylko dopuszczenie nacjonalistów do władzy we Francji, którzy co wybory coraz więcej głosów zdobywają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~plebs

Makaron, zatwardzialy komunista, pro-imigrancki. jego wizja to islamizacja eurpy i wiecej islamskich nierobow na utrzymaniu bialych.

Jak zwykle pan od robienia łaski mowi to co pani izraelskie Japko mu napisze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil