REKLAMA

Sikorski: Macron stwarza szansę na reformy we Francji i UE

2017-05-09 22:45
publikacja
2017-05-09 22:45

Prezydent Emmanuel Macron stwarza szansę na reformy we Francji i Unii Europejskiej, co jest żywotnym polskim interesem narodowym - mówi w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Trzymam kciuki, żeby Macron uzyskał taką sytuację parlamentarną, w której będzie mógł stworzyć koalicję na rzecz reform, których Francja od wielu lat potrzebuje" - dodał.

Jego zdaniem, UE potrzebuje reformy, tylko różni politycy będą mieli inne koncepcje co do ich kierunku. "Wybór Macrona to przywrócenie motoru francusko-niemieckiego. To będzie dobre dla UE, szczególnie dla strefy euro. Co rynki walutowe już odzwierciedlają" - ocenia Sikorski. I dodaje, że "PiS zmarnował dla Polski epokową okazję, bo gdybyśmy kontynuowali ambicję współzarządzania Unią Europejską, być może dzisiaj moglibyśmy mówić o francusko-niemiecko-polskim motorze UE. Niestety tak nie będzie".

Na pytanie dziennikarza, czy o relacjach polsko-francuskich może przesądzić zerwany kontrakt na caracale, Sikorski odpowiada, że "nie można prowadzić rozsądnej i wpływowej w Europie polityki zagranicznej, łamiąc własną konstytucję, paraliżując Trybunał Konstytucyjny czy upartyjniając media publiczne".

"Trzeba by najpierw zmienić politykę wewnętrzną, a dopiero wtedy można by odbudowywać naszą pozycję na arenie europejskiej" - dodaje.

Sikorski odnosi się też do zapowiedzi PiS dot. uchwalenia nowego traktatu UE i poszukiwania do tego sojuszników. "Nowy traktat PiS ma takie same szanse na realizacje jak europejska armia z bronią atomową. Jak się raz zostaje pariasem, to nawet jego dobre pomysły będą odrzucane" - uważa Sikorski.

kka/ agzi/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Piotr
Sikorski jak zwykle sieje propagandę. Proszę człowieku zniknij z przestrzeni publicznej. Słuchać ciebie to jak słuchać J.Urbana chociaż ten drugi ma przynajmniej poczucie humoru.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~KWAKI
sikorski - zdrajca wsród zdrajców z po marzy o powrocie na salony i lizanie tyłków bo tylko to najlepiej umie
~to_ja
bedzie dokladnie odwrotnie niż wieszczysz, chlopczyka merkel i jej kgb zjedza na sniadanie,
znamy twoje opinie i czekamy na ciebie
~Tfeeee
Sikorski-gwiada targowicka,panisko w całej okazałości,właścicel folwarku pogardzający swoimi parobkami.To ze sam jest parobkiem cioci z Berlina,nie przeszkadza.
~kuba
A czy Macron ma już jakakolwiek władzę i decyzyjność we Francji? Albo jest pewne że bedzie miał nie posiadając swoich ludzi w parlamencie? Bo jak nie to nie wiem w jaki sposób będzie UE reformował jeśli u siebie będzie tylko figurantem. No, chyba że będzie pozorował ustalanie stanowiska z Merkelową i podczepi się pod nią, jak poprzednik.A czy Macron ma już jakakolwiek władzę i decyzyjność we Francji? Albo jest pewne że bedzie miał nie posiadając swoich ludzi w parlamencie? Bo jak nie to nie wiem w jaki sposób będzie UE reformował jeśli u siebie będzie tylko figurantem. No, chyba że będzie pozorował ustalanie stanowiska z Merkelową i podczepi się pod nią, jak poprzednik.
Myślę że żadnej reformy nie bedzie, odwleczono tylko dopuszczenie nacjonalistów do władzy we Francji, którzy co wybory coraz więcej głosów zdobywają...
~plebs
Makaron, zatwardzialy komunista, pro-imigrancki. jego wizja to islamizacja eurpy i wiecej islamskich nierobow na utrzymaniu bialych.

Jak zwykle pan od robienia łaski mowi to co pani izraelskie Japko mu napisze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki