Siergiej Jastrzembski: Rozszerzenie UE jest dla Rosji zjawiskiem pozytywnym

Doradca prezydenta Rosji Siergiej Jastrzembski uważa, że rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych krajów jest dla Rosji zjawiskiem pozytywnym.

Goszcząc na Europejskim Forum Gospodarczym w Warszawie Jastrzembski powiedział Programowi Pierwszemu Polskiego Radia, że poszerzenie wspólnoty zapewni, między innymi, przestrzeganie praw człowieka i mniejszości narodowych. Jastrzembski nawiązał do sytuacji Rosjan mieszkających w republikach bałtyckich, które jako nowi członkowie Unii, będą musiały przestrzegać unijnych norm dotyczącyh praw mniejszości.

Doradca prezydenta Putina uważa, że w sferze gospodarczej Unia Europejska staje się od 1 maja najważniejszym partnerem Rosji. Jastrzembski powiedział, że 53 procent rosyjskiej wymiany handlowej będzie odbywać się z krajami wspólnoty. 25 procent dostaw ropy i gazu ziemnego do krajów Unii pochodzi z Rosji.

Jastrzembski przyznał, że Polska zajmuje równiez znaczącą pozycję w bilansie handlowym Rosji. Według niego, w ubiegłym roku nasz obrót handlowy wyniósł 6,5 miliarda dolarów. Doradca prezydenta Putina uważa, że Polska spełnia niebagatelną rolę w kontaktach Rosji z Europą zachodnią, między innymi, jako pomost energetyczny. Poza tym wyraził nadzieję, że dzięki Polsce uda się stworzyć normalne warunki rozwoju dla Obwodu Kaliningradzkiego .

Siergiej Jastrzembski nie przewiduje rychłej integracji Rosji z Unią. Uważa, że Rosjanie są w zasadzie samowystarczalni i czują się dobrze tam gdzie są. Uznał, że ważniejsze jest dążenie do synchronizacji prawodawstwa rosyjskiego z prawodawstwem unijnym, zwiększenie rosyjskich inwestycji gospodarczych w Europie i wzajemne ułatwienie poruszania się Rosjan i obywateli krajów wspólnoty po całej Europie.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil