REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Siemoniak zapowiada tworzenie "frontu obrony konstytucji"

2015-12-28 17:21
publikacja
2015-12-28 17:21

Wiceszef klubu PO i kandydat na szefa tej partii Tomasz Siemoniak zapowiedział w poniedziałek tworzenie "frontu obrony konstytucji", tak by uniemożliwić jej zmianę w parlamencie. Do współpracy chciałby zaprosić kluby Nowoczesnej i PSL.

 

fot. REUTERS/Kacper Pempel / / FORUM

Przedstawiciele Nowoczesnej i PO deklarują otwartość na współpracę z PO.

Inicjatywa Siemoniaka to odpowiedź na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o TK, która - w ocenie polityków PO, PSL i Nowoczesnej, także wielu ekspertów - spowoduje paraliż Trybunału.

Siemoniak przekonywał na poniedziałkowym briefingu w Sejmie, że najważniejszą sprawą jest teraz obrona konstytucji w parlamencie. "Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL są w stanie zagwarantować to, że parlament nie zmieni konstytucji. Potrzeba do tego oczywiście czujności, bo można się spodziewać wrzutek, można się spodziewać działań w nocy, czy takiego tego przeprowadzenia, że opozycja nie będzie w stanie protestować i zabrać głosu" - mówił wiceszef klubu PO.

Zapowiedział, że posłowie Platformy będą rozmawiać z przedstawicielami Nowoczesnej i PSL na temat powołania w parlamencie "frontu obrony konstytucji". "Myślę, że ani Ryszard Petru, ani Władysław Kosiniak-Kamysz nie mają wątpliwości, że to jest dzisiaj najważniejsza rzecz. Ostatnie tygodnie bardzo skonsolidowały opozycję, wydaje mi się, że to nie jest już czas na jakieś rywalizacje w opozycji. Sytuacja się stała zbyt poważna, więc wydaje mi się, że naturalna jest współpraca" - zaznaczył Siemoniak.

Odnosząc się do prezydenckiego podpisu pod nowelą ustawy o TK, Siemoniak ocenił, że poniedziałek to krytyczny dzień dla demokracji. "Wbrew nadziejom wielu osób, także moim, prezydent Andrzej Duda nie czekał, nie konsultował, nie sprawdzał, tylko podpisał to, co mu przysłano" - powiedział polityk.

Jego zdaniem, po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o TK, sytuacja staje się krytyczna, ponieważ do Sejmu trafiają kolejne projekty ustaw, które budzą wątpliwości. "Rozmawiałem przed chwilą z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, panem Adamem Bodnarem, który słusznie na jednym z profili społecznościowych wskazuje na pułapkę w ustawie o policji zastawioną na internautów, która - jeśli tak będzie przeprowadzona przez parlament - może prowadzić do sprawdzania tego, co kto w swoim komputerze w internecie ogląda" - przestrzegał Siemoniak.

Chodzi o projekt PiS nowelizacji ustawy o policji. Ma on zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który zakwestionował dotychczasowe zasady pracy operacyjnej służb i dotyczące billingów telefonicznych.

Według Siemoniaka, zapisu, który miałby być "pułapką na internautów" nie było w projekcie zmian w ustawie o policji, który latem przygotowali senatorowie PO. Również ten projekt miał dostosować ustawę do ubiegłorocznego orzeczenia TK. "To zupełnie nowy zapis" - powiedział Siemoniak.

"Jest pytanie o intencje - czy obok zamachu na służbę cywilną, na niezależność prokuratury, za chwilę zamachu na niezależne media nie chodzi o wzmocnienie inwigilacji i kontroli nad obywatelami. To są bardzo poważne rzeczy" - przekonywał wiceszef klubu PO. Polityk wyraził przy tym zdziwienie opiniami polityków PiS, że Trybunał Konstytucyjny mógłby zakwestionować 500-złotowy dodatek na dzieci. "Wydawałoby się bardzo dziwne, że Trybunał miałby się akurat czymś takim zajmować" - powiedział Siemoniak.

Przedstawiciele Nowoczesnej i PO deklarują otwartość na współpracę z PO. "Jeżeli mamy wspólne zdanie co do oceny działań PiS dotyczących konstytucji, Trybunału Konstytucyjnego, to oczywiście będziemy działać razem. To jest oczywiste, trudno żeby wypowiadając jedne opinie, nie zwiększać siły naszych działań i nie działać wspólnie w sprawach, które dotyczą takich fundamentalnych kwestii" - powiedziała PAP rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zastrzegła przy tym, że nie ma mowy o "sojuszu totalnym" z PO, ponieważ są kwestie, w których Nowoczesna różni się od Platformy.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że w podziale na dwa bloki: blok PiS i blok prodemokratyczny, ludowcy są częścią bloku prodemokratycznego. "Nie wiem dokładnie, co dokładnie oznacza +front obrony konstytucji+ i na czym ta współpraca miałaby polegać, natomiast jesteśmy na stanowisku, że konstytucję trzeba chronić, szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy widzimy, że większość parlamentarna nie ma skrupułów co do tego, żeby tę konstytucję łamać" - podkreślił Stefaniak w rozmowie z PAP.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o policji zakłada, że 7 lutego miałyby wejść w życie zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję i służby specjalne oraz dostępu do bilingów. 6 lutego przestaną obowiązywać przepisy, które zakwestionował TK.

W projekcie określono m.in. zamknięty katalog danych innych niż dane telekomunikacyjne, które uprawnione służby mogą uzyskiwać od operatorów w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw. Wskazano też, że dane telekomunikacyjne, pocztowe oraz internetowe mogą być udostępniane tylko w celu realizacji konkretnych zadań określonych w ustawie regulującej działalność uprawnionej służby. Zakres tych zadań został dostosowany do specyfiki działania konkretnej służby - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Propozycje PiS skrytykowała w niedzielę Fundacja Panoptykon. Jej zdaniem projekt jest niezgodny zarówno z konstytucją, jak i prawem Unii Europejskiej; nie wprowadza skutecznej kontroli nad sięganiem przez policję i inne służby po dane telekomunikacyjne.

Podpisana w poniedziałek przez Dudę nowelizacja ustawy o TK stanowi, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (obecnie pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak obecnie - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności ich wpływania.

Zgodnie z konstytucją, ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej. (PAP)

mkr/ as/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~hm
Pan Siemoniak z całą pewnością przypomina sobie nagrania z afery podsłuchowej, w której to Rysio Kalisz i Olek Kwaśniewski rozmawiają o domniemanej korupcji w MON:

Kalisz: Powiem ci jeszcze więcej i to chłopaki zobowiązuję was do tajemnicy. Całkowitej i do grobu, że jak Nosek się po naszej wizycie w Ukrainie,
Pan Siemoniak z całą pewnością przypomina sobie nagrania z afery podsłuchowej, w której to Rysio Kalisz i Olek Kwaśniewski rozmawiają o domniemanej korupcji w MON:

Kalisz: Powiem ci jeszcze więcej i to chłopaki zobowiązuję was do tajemnicy. Całkowitej i do grobu, że jak Nosek się po naszej wizycie w Ukrainie, na Ukrainie, w Jałcie ze mną spotkał, to on ma dowody na korupcję dużo wyżej.
Kwaśniewski: Czyli?
Kalisz: Siemoniak co najmniej.

W tym samym czasie gen. Janusz Nosek został odwołany z funkcji szefa SKW na wniosek ówczesnego szefa MON, czyli Tomasza Siemoniaka.
~zapłaćalimenty
Komitet Obrony Dzieci już się kompromituje, teraz czas na nowy twór. Ciekawe, czy zapłaci te alimenty czy jednak nie ?
~Ert
Widac strach elyt. Okazuje się, że pierwszy raz ci goście mają pełne gacie. Jest dobrze
~aaaaaa
Jak to jest, że śniegu nie ma, a jednak bałwan się znalazł...
~Dyrman
FOK-A do boju! :))) Bo KOD juz sie skonczyl - dzis pupilka elyty Młynarska zaatakowala w TV szefa kodziarzy Kijowskiego, a Żyda Żakowskiego nazwała dyrdymalarzem:)) hehehe:)))
~swa
kaczafi kłamie, sydło kłamie, duduś dzidziuś niemota. Dobry kop wysadzi z siodła tę zgraję cwaniaków ...
~LyberałAferał
kabaretu ciąg dalszy. Pocieszające jest to, że i tak ten cyrk jest skazany na porażkę, wszak za co się platfusy nie wezmą to i tak wszystko spier... Elyta III RP pełną gębą.
~plutarch
kopiejka dobrze zarobiona. wkrótce tankowiec zatonie, orkiestra trolli gra do końca, krótki kapitan uciekł z pokładu pierwszy.
~dg4
Za długo się tym ministrem od wojen i obron nie nabył, ale zdążył troszkę liznąć militarnego słownictwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki