REKLAMA

Siemoniak pisze do Szydło ws. publikacji orzeczenia TK

2015-12-08 12:24
publikacja
2015-12-08 12:24
Siemoniak pisze do Szydło ws. publikacji orzeczenia TK
Siemoniak pisze do Szydło ws. publikacji orzeczenia TK
fot. REUTERS/Kacper Pempel / / FORUM

Ubiegający się o przywództwo w PO b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak skierował we wtorek list do premier Beaty Szydło, w którym zwrócił się o jak najszybszą publikację w Dzienniku Ustaw ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dot. ustawy o TK.

"Skierowałem list do pani premier Beaty Szydło z apelem o jak najszybsze, niezwłoczne opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" - poinformował Siemoniak na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, to właśnie premierowi podlega Rządowe Centrum Legislacji, które odpowiada za publikację Dziennika Ustaw. "Nie ma najmniejszego powodu, żeby zwlekać z publikacją tego orzeczenia. Apeluję, żeby premier polskiego rządu, czwarta osoba w państwie, wykonywała swoje obowiązki" - dodał b. szef MON.

"Walczymy o państwo prawa, o to, żeby przestrzegać konstytucji, stąd mój list (...) Liczę, że ponieważ pan premier jest dziś w siedzibie rządu, jest posiedzenie Rady Ministrów, to doprowadzi do tego, żeby niezwłocznie to orzeczenie zostało opublikowane" - zaznaczył Siemoniak.

Przypomniał, że zgodnie z konstytucją, orzeczenia TK powinny być "niezwłocznie opublikowane" w Dzienniku Ustaw i wykonane. "I nikt nie jest z tego zwolniony. Apeluję do pani premier Beaty Szydło o niezwłoczne, błyskawiczne działania w tej sprawie" - powiedział b. wicepremier.

Rządowe Centrum Legislacji informowało wcześniej, że zgodnie ze standardowymi zasadami w przypadku wyroków TK termin wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych, a siedem dni roboczych mija w poniedziałek, 14 grudnia. O przyspieszenie procedury może zwrócić się do RCL prezes Rady Ministrów.

TK uznał w ostatni czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Prezydent Andrzej Duda odniesie się do orzeczenia po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw - zapowiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

W zeszłym tygodniu, nie czekając na orzeczenie TK, prezydent Andrzej Duda, przyjął ślubowanie od czterech sędziów TK, których obecny Sejm wybrał 25 listopada w miejsce tych, wyłonionych w poprzedniej kadencji. We wtorek rano szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała w radiu TOK FM, że w środę prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od piątej sędzi - Julii Przyłębskiej.

5 grudnia weszła z kolei w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia. (PAP)

mkr/ as/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~makaron530
Pisz facet pisz, przecież masz taką władzę, że każdy bez wyjątku musi przeczytać twoje pisma.
Idiota? Czy koleiny NARCYZ się nam objawił?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki