Sieci handlowe w Czechach muszą nadal przekazywać produkty do banków żywności

W opublikowanym w środę orzeczeniu czeski Trybunał Konstytucyjny odrzucił zaskarżenie przez grupę senatorów obowiązku przekazywania przez sieci handlowe nienadających się do sprzedaży produktów spożywczych bankom żywności.

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Wniosek senatorów wskazywał, że wprowadzająca wspomniany obowiązek nowelizacja ustawy o artykułach spożywczych i wyrobach tytoniowych narusza prawa właścicieli sieci handlowych oraz przerzuca na ich barki część kosztów państwowej opieki społecznej.

Nowelizacja dotyczy podmiotów prowadzących sklepy o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. Produkty spożywcze, które są bezpieczne, ale zostały wycofane ze sprzedaży ze względów takich jak zdeformowanie opakowania czy błędne oznaczenie, muszą one przekazywać niekomercyjnym organizacjom gromadzącym, magazynującym i rozprowadzającym żywność w celach humanitarnych i dobroczynnych.

Zdaniem Trybunału nowelizacja nie stanowi sprzecznej z konstytucją ingerencji w prawo własności i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Wpisuje się natomiast w międzynarodowe wysiłki na rzecz ograniczenia marnotrawstwa żywności, zmniejszenia produkcji odpadów, ochrony środowiska naturalnego i pomocy osobom o słabej pozycji socjalnej.

Jak zaznaczył sędzia sprawozdawca Jan Filip, nowelizacja służy słusznemu celowi, gdyż żywność, którą normalnie wyrzucono by na śmietnik, trafia do ludzi w potrzebie, jak samotne matki czy bezdomni. Odrzucił także zawarte we wniosku porównanie do wywłaszczenia, które to pojęcie odnosi się do nieruchomości, a nie do towaru przeznaczonego pierwotnie na sprzedaż z zyskiem i wskutek utraty walorów użytkowych nadającego się już tylko do płatnej utylizacji.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dmi/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 truenemezis

No gratulacje Czechy! Rozsądek nad biznesem!

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.