REKLAMA

Setki mln złotych od państwa na rozwój geotermii

2017-03-06 14:55
publikacja
2017-03-06 14:55

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza setki mln zł na rozwój geotermii w Polsce - informuje wiceszef NFOŚiGW Artur Michalski. Podkreślił, że Fundusz przekazał m.in. 500 mln zł na budowę nowych ciepłowni geotermalnych.

fot. / / YAY Foto

Podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie "Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki" Michalski mówił, że reprezentowany przez niego Fundusz chce finansować takie odnawialne źródła energii, które są najczystsze, bezemisyjne, bezodpadowe, nie ingerują w krajobraz i nie są kontrowersyjne pod względem odbioru społecznego. "Taka niewątpliwie jest geotermia" - podkreślił.

Przedstawiciel Funduszu przypomniał, że Fundusz przeznaczył 500 mln zł na budowę nowych, rozbudowę bądź modernizację istniejących ciepłowni i elektrociepłowni geotermalnych. Pomoc ma formę pożyczki, a nabór trwać będzie do końca czerwca br.

NFOŚiGW przeznaczył ponadto 200 mln zł w formie dotacji na rozpoznanie geologiczne kraju w kierunku zasobów geotermalnych. Chodziło m.in. o finansowanie odwiertów poszukiwawczych. Do tej pory w ramach pierwszego naboru wpłynęło 30 wniosków. Narodowy Fundusz planuje ponadto ogłoszenie nowego naboru w tej sprawie w drugim kwartale br.

Michalski dodał, że niedawno zakończył się też nabór wniosków na finasowanie odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie. Budżet programu wynosił ponad 200 mln zł. W przypadku geotermii złożono 6 wniosków na ponad 86 mln zł.

Wiceszef Funduszu poinformował, że w trzecim kwartale 2017 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego programu skierowanego do wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Na razie nie zostały określone rodzaje przedsięwzięć, które będą mogły ubiegać się o wsparcie. Planowany budżet nowego programu ma wynieść 150 mln euro (100 mln w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji). (PAP)

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (66)

dodaj komentarz
~edi666
Te setki mln złotych to pewnie tylko i wyłącznie dla rydzyka. Reszta Polaków to sobie może patykiem dziurę wydłybać takie jest stanowisko pis-du.
~Xxx
Od dawna wiadomo ze Polska leży na geotermi tylko wiercic i gaz jest nam zbedny prorok ma racje . Kilka razy próbowano ten temat i zawsze fiasko lupka mamy sporo i co za drogi w wydobyciu i tyle sie stalo z eldorado gazowym tylko ze komu to pasi?
~jghjg
no to mamy w toruniu ogrzewanie geotermalne i sanatoria :)
~Prorok
Geotermia jest nie na ręke Niemcom i Ruskim, bo gdybysmy byli niezalezni energetycznie od nich i od handlujacej powietrzem (CO2) Brukseli, bylibyśmy zagrozeniem dla ich gospodarek, a to od czasów Bismarka zawsze powodowało wojnę!!! To pierwszy ruch strategiczny od czasów Piłsudskiego, tamten wywołał wojnę z Niemcami, jak Geotermia jest nie na ręke Niemcom i Ruskim, bo gdybysmy byli niezalezni energetycznie od nich i od handlujacej powietrzem (CO2) Brukseli, bylibyśmy zagrozeniem dla ich gospodarek, a to od czasów Bismarka zawsze powodowało wojnę!!! To pierwszy ruch strategiczny od czasów Piłsudskiego, tamten wywołał wojnę z Niemcami, jak skończy Kaczor?, już robi sie ciekawie. Prawdopodobnie Kaczor dostanie w łeb i stręczą nam powrót Tuska, tej niemieckiej lizystopy, horror a geotermia odpłynie w niebyt.
~Oko
No to się Rydzyk obłowi, chyba nikt nie ma wątpliwości że za tym stoi ryzykować sitwa.
~Ron2000
Wadą geotermii jest brak rynku i uzależnienie mieszkańców od lokalnych polityków/kacyków zarządzających tą geotermią. Chyba, że zmienimy prawo i powiemy, że zasoby podziemne są własnością właściciela działki.
~Eskimos
A baza na Marsie to kiedy?
~suweren
złodzieje z pod znaku rydzyka kradną nam pieniądze. Niedługo was rozliczymy łajzy
~faraon
Po ostatnim liście Ministra Ochrony Środowiska do ojca Tadeusza, mogę powiedzieć tylko,ojcze Tadeuszu, będzie ciepło

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki