Setki migrantów przekroczyły granicę Chorwacji z Węgrami

Granicę chorwacko-węgierską pokonały w piątek setki migrantów przywezionych tam autobusami przez władze w Zagrzebiu. Chorwacja zachęca do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Po stronie chorwackiej nad granicę przyjechały 22 autobusy z migrantami; w każdym autobusie było około 60 osób, w tym kobiety i dzieci - podała AFP. Reuters podał liczbę ponad 10 autobusów.

Gdy setki migrantów opuszczały autobusy, po stronie węgierskiej policja zajęła pozycje. Rozlokowano też żołnierzy i dwa wojskowe pojazdy Humvee z bronią maszynową oraz podstawiono autobusy. Nie ujawniono, gdzie pojechały węgierskie autobusy, do których wsiedli migranci. Policja ogłosiła tylko, że zostaną oni zarejestrowani.

Migranci zostali przewiezieni z chorwackiego miasta Beli Manastir, kilka kilometrów od granicy z Węgrami. Według Reutera próbowali oni przekroczyć wcześniej granicę serbsko-węgierską, ale zostali cofnięci przez węgierskie służby; dlatego z Serbii skierowali się do Chorwacji.

W czwartek Chorwacja zamknęła siedem z ośmiu przejść granicznych z Serbią, po tym jak Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i na terytorium Chorwacji przedostało się kilkanaście tysięcy uchodźców.

Chorwacja nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach - zapowiedział chorwacki premier Zoran Milanović.

Przewożąc ludzi na granicę, Chorwacja zachęca do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami, czyli popełnienia przestępstwa - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Zaprzeczył, jakoby odbyło się w ramach skoordynowanej z władzami Chorwacji akcji. "To nieprawda. Zażądaliśmy od chorwackiego rządu aby przestał rozpowszechniać fałszywe informacje" - powiedział.

"Zamiast pomagać ludziom i szanować zasady obowiązujące w UE, Chorwacja zachęca ogromne tłumy ludzi do popełnienia przestępstwa; nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem" - powiedział minister na konferencji prasowej w Belgradzie. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~spostrzegawczy

A wszystko przez głupie niemieckie gadanie , że przyjmą każdego...

! Odpowiedz
0 2 ~justice

Teraz powinniśmy ich zmusić, aby przyjęli każdego uchodźcę jak obiecali tylko u siebie w Niemczech a nie w Polsce, która jest podobno suwerennym państwem a nie kolejnym landem niemieckim.
Niech się Merkel nimi udławi. Niemcy mają dług do spłacenia za II wojnę światową, szkoda, że nam nadal nie zrekompensowali strat będących wynikiem ich ataku na Polskę. W ramach niezaspokojonych polskich roszczeń niech zatrzymają uchodźców, którzy mieliby trafić do Polski u siebie. Odliczymy im to od długu, który nadal u nas mają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil