Sesja bez emocji

2019-10-07 18:19
publikacja
2019-10-07 18:19
Sesja bez emocji

Po całodniowej walce, WIG20 zdołał ostatecznie zakończyć poniedziałek na plusie. Polski indeks blue chipów niemal przez całą sesję oscylował w wąskim przedziale 2115-2120 pkt., by ostatecznie zamknąć się na poziomie neutralnym. Do decydujących rozstrzygnięć doszło w samej końcówce notowań, podczas gdy WIG20 został kolokwialnie mówiąc „wyciągnięty za uszy”. O neutralnym rozstrzygnięciu możemy również mówić w kontekście indeksów reprezentujących małe i średnie spółki - sWIG80 zyskał zaledwie 0,01% a mWIG40 stracił 0,06%. Łączna wartość obrotów na naszym parkiecie nie przekroczyła dziś 500 mln zł, co potwierdza nużący charakter sesji.

Po kliku dniach od wyroku TSUE, wśród największych banków przeważały delikatne zniżki. W poniedziałek spod tej prawidłowości wyłamał się jedynie Alior, którego akcje potaniały o 3,9%. Dobry dzień zaliczyły natomiast spółki energetyczne z PGE na czele, które były dziś zdecydowanie liderami w indeksie WIG20.

Za wiele nie działo się również w pozostałej części Starego Kontynentu. Mogłoby się zdawać, że rynek przywykł już do słabych danych napływających z gospodarki Niemiec, a za takie na pewno można uznać sierpniowe dane dotyczące zamówień w przemyśle. Inwestorzy nie przejęli się raczej tym, że wspomniana roczna dynamika zamówień znajduje się już piętnasty miesiąc z rzędu na ujemny poziomie, a w sierpniu wyniosła -6,7% r/r. Na zamknięciu niemiecki indeks DAX zyskał 0,7% a francuski CAC40 0,61%.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się minutki z wrześniowego posiedzenia FOMC, które mogą nieco bardziej nakreślić postawę członków Komitetu w odniesieniu do potencjalnej obniżki w październiku. Dzień później poznamy zapiski z wrześniowego posiedzenia EBC - przypomnijmy, że decyzja o wprowadzeniu pakietu stymulacyjnego nie była jednomyślna, dlatego też minutes powinny dostarczyć więcej światła na tworzący się rozłam w europejskiej polityce monetarnej. W tym samym dniu zza oceanu napłyną dane dotyczące inflacji bazowej oraz CPI, które najprawdopodobniej będą wspierać scenariusz wstrzymania się w październiku od obniżania kosztu pieniądza w USA. Natomiast jeżeli chodzi o ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy, w sedno zdaje się trafiać komentarz analityków Bloomberga, którzy uważają, że ostatnie dane są „niewystarczająco złe, by wzmacniały obawy o recesję, ale z drugiej strony na tyle złe, by zachęcać Fed do kolejnej obniżki”. Warto nadmienić, że prawdopodobieństwo październikowej obniżki o 25pb oscyluje w ostatnich dniach w przedziale 70-80%.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki