REKLAMA

Sescom chce w 2020/21 poprawić rentowność. Nie wyklucza wypłaty dywidendy

2021-02-04 11:16
publikacja
2021-02-04 11:16
Sescom chce w 2020/21 poprawić rentowność. Nie wyklucza wypłaty dywidendy
Sescom chce w 2020/21 poprawić rentowność. Nie wyklucza wypłaty dywidendy
/ Sescom

Sescom, działający głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, w roku obrotowym 2020/21 planuje zwiększyć skalę działania i poprawić rentowność. Do końca grudnia planowane jest przeprowadzenie pierwszej zagranicznej akwizycji – powiedział PAP Biznes prezes Sławomir Halbryt. Zarząd nie wyklucza wypłacenia w tym roku dywidendy.

"Na 2020/21 mamy określone cele dotyczące wzrostu - na pewno chcemy konsekwentnie generować coraz lepsze wyniki. W 2019/20 mieliśmy apetyt na więcej i spodziewaliśmy się, że ten rok będzie rekordowy. Pandemia spowodowała, że musieliśmy zrewidować nasze plany, zwłaszcza, że dwie z branż, które obsługujemy - sieci odzieżowe oraz HoReCa - mocno ucierpiały, ale mimo to wyniki oceniamy bardzo dobrze. Uwalniana z obostrzeń gospodarka wesprze wzrost naszej sprzedaży" - powiedział prezes Halbryt.

Dodał, że jednym z kluczowych parametrów, na których zarząd chce się skoncentrować jest poprawa rentowności, ale jednocześnie spodziewa się wzrostu kosztów działalności.

W roku obrotowym 2019/2020 koszty rodzajowe grupy wzrosły o ok. 4,3 mln zł rok do roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 135,8 mln zł (wzrost o 3 proc. rdr), EBITDA 10,7 mln zł (wzrost o 21 proc. rdr), a zysk netto 5,4 mln zł (spadek o 0,6 proc. rdr)

W ocenie prezesa na wzrost rentowności grupy będą wpływały planowane w strategii do 2030 r. przejęcia.

"Poszukujemy firm niedużych w skali rynków, które bierzemy pod uwagę, czyli Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Beneluksu - takich, które mają zdrową strukturę kosztów i wyższe od nas rentowności. Celujemy w firmy, które np. mają problem sukcesyjny – jest właściciel, który nie ma komu przekazać firmy" – powiedział prezes.

Dodał, że już rok temu spółka miała przygotowaną listę podmiotów do rozmów o przejęciu, ale pandemia ten proces opóźniła. Obecnie – jak powiedział Halbryt – pierwsze przejęcie spółki zagranicznej planowane jest do końca grudnia.

Ocenił, że lockdown wpływa na zmniejszenie przychodów grupy, co w zeszłym roku widoczne było zwłaszcza za granicą - klienci wstrzymują się z realizacjami, część placówek jest wyłączona z użytkowania i nie wymaga obsługi albo wymaga jej w okrojonym zakresie.

"Jednocześnie jednak handel jest rozproszony i różnorodny, a my mamy zdywersyfikowanych klientów, więc tam, gdzie straciliśmy, udało się to zastąpić innymi zleceniami np. wynikającymi z potrzeby restrukturyzacji sieci czy wprowadzanych wymogów sanitarnych" – powiedział prezes.

"Prowadzimy zaawansowane rozmowy z klientami, którzy podtrzymują, że jak tylko będą mogli wrócić do normalnej działalności operacyjnej, chcą współpracować – są zainteresowani np. automatyzacją, efektywnością energetyczną, szukaniem oszczędności. Rozpoczęliśmy szereg pilotaży i jest to dobry prognostyk na najbliższe miesiące" – dodał.

Prezes zwrócił uwagę, że na początku pandemii jedną z obaw było wystąpienie zatorów płatniczych i kumulowanie gotówki przez firmy w czasie kryzysu, ale - jak ocenił - ten scenariusz ostatecznie nie miał miejsca i na koniec roku Sescom dysponował kwotą 17,5 mln zł środków pieniężnych, podczas gdy rok wcześniej było to niespełna 7 mln zł.

Halbryt zaznaczył, że zarząd jeszcze nie podjął decyzji dotyczącej podziału zysku za poprzedni rok obrotowy, ale są argumenty zarówno za wypłatą dywidendy, jak i kumulowaniem środków.

"Niezmiennie stoimy na stanowisku, że firma przygotowuje się do projektów inwestycyjnych, więc jest zainteresowana kumulowaniem środków. Natomiast za tym, by niewielką dywidendę wypłacić, przemawia fakt, że spółka od dwunastu lat odnotowuje dodatnie wyniki finansowe. Dwa lata temu ogłosiliśmy politykę dywidendową, a rok temu już mieliśmy dywidendę wypłacić. Myślę, że z perspektywy finansowej moglibyśmy sobie - potencjalnie - pozwolić na wypłatę niewielkiej dywidendy" – dodał prezes.

Przed rokiem zarząd rekomendował wypłatę 0,68 zł dywidendy na akcję – było to zgodne z polityką dywidendową Sescomu, która zakłada wypłatę na poziomie do 30 proc. jednostkowego zysku. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze zdecydowali jednak, by zysk – w związku z pandemią – przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy.

Prezes powiedział, że w najbliższych latach Sescom chce także rozwijać segment spoza podstawowej działalności, tj. związanej z logistyką, retailem czy Facility Management - czyli program HGaas, który ma wspierać budowę małych stacji tankowania wodoru dedykowanych pojazdom, które będą wykorzystywały energię ze źródeł odnawialnych.

"Zakładamy, że do 2030 r. będziemy uczestniczyć w budowie 500 takich stacji. Głównym elementem projektu jest opatentowane urządzenie naszej konstrukcji – elektrolizer. Jesteśmy na etapie przygotowania prototypu do pilotażu, mamy też podpisany list intencyjny dotyczący pilotażu w Pile" – powiedział Halbryt.

"Komercyjnie ten projekt nie będzie na razie opłacalny, ale spodziewamy się, że pod koniec roku UE uruchomi programy dotacyjne, z których będzie można skorzystać do jego realizacji. Moim zdaniem, projekty wodorowe będą przyspieszać – w Polsce przygotowywana jest strategia wodorowa i myślę, że w 2023 r. takie inwestycje mogą wystartować w sposób uporządkowany. Zainteresowanie naszymi patentami w tym sektorze jest bardzo szerokie, także ze strony polskich czempionów" – dodał.

Halbryt powiedział, że do realizacji projektów wodorowych zostanie powołana w ramach grupy kapitałowej spółka celowa.

Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług Facility Management. Zapewnia utrzymanie techniczne, optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych oraz efektywność energetyczną.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki