REKLAMA

Serinus Energy chce finansować inwestycje w '23 z własnych środków

2022-11-28 11:34
publikacja
2022-11-28 11:34

Serinus Energy chce finansować inwestycje w 2023 roku z własnych środków - poinformowali przedstawiciele spółki.

Serinus Energy chce finansować inwestycje w '23 z własnych środków
Serinus Energy chce finansować inwestycje w '23 z własnych środków
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Jesteśmy w trakcie przygotowania budżetu na 2023 rok. Ogłosimy jeszcze, jakie są nasze plany, ale to instalacje pomp w polu Sabria i dalsze prace poszukiwawcze w Rumunii. Generalnie staramy się dopasować nasze inwestycje do wolnych przepływów. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidywanego, chcemy finansować nasz biznes z wypracowanych wewnętrznie środków, nie planujemy dalszego rozwadniania udziału inwestorów przez kolejne pozyskiwanie finansowania" - powiedział prezes Jeffrey Auld podczas telekonferencji dla inwestorów.

"Oczywiście jeśli pojawią się większe możliwości, będziemy to odpowiednio finansować, ale nasze plany budżetowe zakładają prowadzenie biznesu w ramach kapitału obrotowego" - dodał.

Jak poinformował, spółka nie myśli teraz o wypłacie dywidendy.

"Widzimy możliwości wzrostu i uważamy, że najlepsza będzie alokacja kapitału we wzrost biznesu"- powiedział prezes.

Według prezesa ten rok jest dla spółki udany, choć rozczarowaniem są wyniki dwóch odwiertów w Rumunii.

Jak wskazał, łączne przychody Zakładu Przetwarzania Gazu Moftinu od momentu rozpoczęcia jego pracy w 2019 r. przekroczyły 87,0 mln USD.

Serinus ukończył wiercenie dwóch otworów poszukiwawczych w Rumunii: Canar-1 i Moftinu Nord-1. Jak podała spółka, przeprowadzony karotaż i analiza przepływu węglowodorów w obu odwiertach wykazały, że strefy, do których się dowiercono, zawierają wyłącznie resztkowe zasoby gazu, niewystarczające, aby uzasadnić przystąpienie do opróbowywania odwiertów i ich zbrojenia pod kątem eksploatacji złóż.

Spółka przystąpiła do badań geologicznych i geofizycznych terenu koncesji Satu Mare w celu potwierdzenia wysokiego prawdopodobieństwa występowania na tym obszarze zasobów o łącznej wielkość szacowanej dotychczas przez kierownictwo na 181 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Jak podała spółka, w Tunezji wszystkie części i materiały eksploatacyjne wymagane do realizacji programu mechanicznej eksploatacji złoża w odwiercie Sabria W-1 zostały dostarczone na teren pola naftowego i spółka obecnie oczekuje na ustawienie wieży wiertniczej. Następnie wieża ma zostać przetransportowana na teren wiertni Sabria N-2 w celu przeprowadzenia prac rekonstrukcyjnych w tym odwiercie i jego przezbrojenia.

Średnie dzienne wydobycie w grupie w okresie 9 miesięcy 2022 roku wynosiło 938 boe, w tym: w Rumunii – 421 boe/d, w Tunezji – 517 boe/d.

Przychody Serinus Energy po trzech kwartałach 2022 roku wzrosły do 41,8 mln USD z 25,7 mln USD przed rokiem. EBITDA wyniosła 11,4 mln USD wobec 8,9 mln USD rok wcześniej, a zysk netto wzrósł do 3,4 mln USD z 0,8 mln USD po trzech kwartałach 2021 roku.

W okresie dziewięciu miesięcy 2022 r. łączne nakłady inwestycyjne ukształtowały się na poziomie 8,6 mln USD (9,3 mln USD przed rokiem), z czego: 6,9 mln USD wyniosły nakłady poniesione w Rumunii, 1,7 mln USD w Tunezji.

Na koniec września 2022 r. saldo środków pieniężnych wynosiło 8,8 mln USD (na 31 grudnia 2021 r. wynosiło minus 8,4 mln USD). (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki