REKLAMA

Seria wybuchów w Kijowie. Trwają walki na lewym brzegu Dniepru

2023-12-11 04:36, akt.2023-12-11 06:43
publikacja
2023-12-11 04:36
aktualizacja
2023-12-11 06:43

Seria wybuchów słyszana była w poniedziałek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Dwie osoby są ranne. Alarm ogłoszono kilka minut po eksplozjach. W sumie zestrzelono osiem rakiet - poinformowała ukraińska armia. Zarejestrowano także 18 dronów Shahed - dodano.

Seria wybuchów w Kijowie. Trwają walki na lewym brzegu Dniepru
Seria wybuchów w Kijowie. Trwają walki na lewym brzegu Dniepru
fot. GLEB GARANICH / /  Reuters / Forum

„W rejonie (dzielnicy) Darnickim są dwie poszkodowane osoby: mężczyzna i kobieta. Pomocy udzielają im ratownicy” – powiadomił na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. (https://t.me/vitaliy_klitschko/2618)

Według jego relacji odłamki trafiły w niedobudowany dom w rejonie Darnickim, gdzie wybuchł pożar. W tejże dzielnicy odłamki spadły również na trawnik, nie uszkadzając okolicznych budynków.

Obrona powietrzna zestrzeliła nad Kijowem osiem wrogich rakiet

„Ok. godz. 4 rano (godz. 3 w Polsce) 11 grudnia rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na obwód kijowski” – poinformowały w komunikacie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.

„W sumie zestrzelono osiem celów powietrznych, lecących w kierunku stolicy po trajektorii balistycznej” – podano na podstawie wstępnych ustaleń. (https://t.me/kpszsu/8408)

Władze miasta podały, że odłamki zestrzelonych pocisków upadły w rejonie Darnickiem w stolicy. Powiadomiono o kilku rannych osobach, którym udzielona została pomoc medyczna.

„W nocy z niedzieli na poniedziałek okupanci zaatakowali Ukrainę bezzałogowcami typu Shahed z terytorium okupowanego Krymu, z rejonu Czauda, Belbek” – poinformowały Siły Powietrzne w komunikacie rano w poniedziałek. (https://t.me/kpszsu/8409)

W sumie armia ukraińska zarejestrowała 18 dronów Shahed 136/131. Jak podano, wszystkie bezzałogowce zostały zniszczone na południu Ukrainy, w tym większość – nad terytorium obwodu mikołajowskiego.

ISW o sytuacji na lewym brzegu Dniepru: trwają walki w okolicy miejscowości Krynki

Na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim siły ukraińskie kontynuują operacje naziemne i utrzymują zajęte pozycje, a w rejonie Krynek (30 km na północny wschód od Chersonia) trwają walki z przeciwnikiem – wybija portal Ukraińska Prawda w oparciu o najnowszą analizę Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie posunęły się do przodu, zajmując nowe pozycje na wyspie Wełykyj Potiomkin na Dnieprze. ISW ocenia przy tym, że Ukraińcy kontrolują już całą wysepkę.

W raporcie ISW odnotowuje również wystąpienie rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, które potwierdza, że rosyjskie „maksymalistyczne cele” na Ukrainie nie zmieniły się, a urzędniczka powtórzyła żądanie Kremla „całkowitej politycznej kapitulacji Kijowa i zgody Ukrainy na wojskowe i polityczne żądania Rosji”. Ogłoszone przez nią żądanie wyprowadzenia ukraińskich wojsk „z terytorium rosyjskiego” (chodzi o okupowane tereny Ukrainy) wskazuje, że celem Rosji jest kontrola nad wszystkimi czterema obwodami, które Rosja nielegalnie anektowała i częściowo kontroluje.

„Wypowiedzi Zacharowej ewidentnie wskazują na to, że początkowe cele rosyjskiej pełnoskalowej inwazji, określone przez Władimira Putina 24 lutego 2022 r. nie zmieniły się i że nie zamierza on zakończyć wojny, dopóki te maksymalistyczne cele nie zostaną osiągnięte” – pisze ISW.

Ośrodek ocenia, że „Rosja nie zamierza angażować się w poważne negocjacje z Ukrainą w dobrej wierze, a rozmowy na warunkach rosyjskich są jednoznaczne z pełną kapitulacją Zachodu i Ukrainy”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ sp/ rsp/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
rozmowy na warunkach rosyjskich? „z terytorium rosyjskiego” (chodzi o okupowane tereny Ukrainy) ?
- po co wprowadzać do debaty publicznej takie terminy... zamiast warunków na jakich Putin ma się poddać.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki