REKLAMA

Serbowie sprywatyzują ważne przedsiębiorstwa państwowe

2014-04-28 12:42
publikacja
2014-04-28 12:42

Dziennik "Blic" informuje w poniedziałek o planach prywatyzacji, skonkretyzowanych podczas weekendu przez nowego premiera Serbii Aleksandara Vuczicia. W ciągu trzech miesięcy na sprzedaż ma być wystawiony m.in. Telekom, zaliczany do "rodowych sreber".


Image licensed by Ingram Image

"Blic" informuje, że ze sfinalizowaniem tego przedsięwzięcia Belgrad zamierza poczekać na wynik analogicznej prywatyzacji słoweńskiego Telekomu. Wśród potencjalnych nabywców serbskiego przedsiębiorstwa gazeta wymienia Telekom Austria i Deutsche Telekom, a także jeden z amerykańskich funduszy inwestycyjnych.

Austriacka agencja APA przypomina, że Telekom Austria interesował się serbskim Telekomem już w 201 roku, oferując do 1,1 mld euro za 51 proc. udziałów, ale Serbia żądała wtedy 1,4 mld euro.

"Blic" twierdzi, że obecnie oczekuje się, iż sprzedaż serbskiego Telekomu przyniesie ok. 700 mln euro. Vuczić zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwu temu brakuje środków na rozbudowę sieci 4G, zapewniającej szybki internet.

Jeszcze w pierwszej połowie br. ma się rozpocząć prywatyzacja serbskiego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego Dunav osiguranje. Jest to jeden z 28 serbskich ubezpieczycieli; w 2013 roku osiągnął zysk wysokości 15,9 miliona dinarów (137 tys. euro).

Mocnego partnera mniejszościowego, który przejąłby zarządzanie, rząd w Belgradzie chciałby dla państwowej firmy energetycznej EPS; później, w 2016 roku firma ta miałaby zostać sprywatyzowana przez giełdę.

W przypadku wysoko zadłużonego towarzystwa kolejowego Żeleznice Srbije (ŻS) w posiadaniu państwa ma pozostać transport pasażerski; plan przewiduje sprzedaż transportu towarowego. W 2013 roku straty ŻS wyniosły 7,6 mld dinarów (65,65 mln euro).

W najbliższych miesiącach rząd chce też znaleźć rozwiązanie dla stalowni w mieście Smederevo, którą obecnie - jak podkreślił premier - trzeba wspierać z budżetu państwa sumą 6,15 mln euro miesięcznie.

Państwo serbskie chce się też rozstać z zakładami meblarskimi Simpo i loterią Lutrija Srbije. Poszukiwany jest też koncesjonariusz dla portu lotniczego w Belgradzie.(PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Megaman
A no tak trzeba ograbić kolejny kraj wyprzedażą firm za bezcen... bo mają za dobre perspektywy demograficzne to trzeba im przykręcić śrubę, zostawić miejsce dla Turasów, osłabić, żeby mieli mniej do powiedzenia w Unii Germańskiej.
~jesh
i znowu sie okaze ze wybrani ;) wybiora te srebra a potem nagle sie okaze ze ktos wzial pod stolem

buhahahahahaha
sowainie to jednak narod przekreciazy - nie dziw ze wymiera bo kto mysli ucieka i stara sie zostac 'nieslowianinem' w/g paszportu...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki