REKLAMA
WAŻNE

Senatorowie przeciwni głosowaniu korespondencyjnemu w wyborach do PE

2004-01-13 17:36
publikacja
2004-01-13 17:36
Senatorowie są przeciwni głosowaniu korespondencyjnemu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W debacie nad ordynacją wyborczą do Europarlamentu senackie komisje zaproponowały zniesienie takiej możliwości, którą wcześniej uchwalił Sejm.

Posłowie zdecydowali, że obywatel będzie mógł pobrać kartę od okręgowej komisji wyborczej, zagłosować w domu i odesłać kartę pocztą. Zwolennicy takiego głosowania w Sejmie argumentowali, że Poczta Polska jest gotowa sprostać takiemu zadaniu, a społeczeństwo przygotowane na taki eksperyment. Jednak zdaniem przewodniczącej senackiej komisji spraw zagranicznych Genowefy Grabowskiej z klubu SLD-UP przyjęte przez Sejm rozwiązanie nakłada zbyt wiele obowiązków na wyborcę, który chciałby skorzystać z takiej możliwości.Musiałby on bowiem wystąpić do okręgowej komisji wyborczej o stosowne zaświadczenie, które zostałoby mu dostarczone wraz z kartą do głosowania wyborca musiałby potem kartę odesłać na własny koszt pocztą na tyle wcześnie, by dotarła do komisji na czas liczenia głosów.

Senator Grabowska dodała, że komisje senackie obawiały się także możliwości fałszerstw przy głosowaniu korespondencyjnym.

Natomiast zdaniem przewodniczącej komisji ustawodawstwa i praworządności Teresy Liszcz z Bloku Senat 2001 Polacy nie są jeszcze przygotowani na głosowanie korespondencyjne. Jej zdaniem takie rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia w przyszłości, powinno byc jednak starannie przygotowane.

Głosowanie nad senackimi poprawkami do ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego odbędzie się jutro. Gdyby Senat zdecydował się na wykreślenie z ustawy głosowania korespondencyjnego, to taką decyzję będzie musiał jeszcze zatwierdzić Sejm.

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki